Plzeňský vytrvalec

Řadu medailových umístění a také několik kvalitních osobních rekordů na padesátimetrovém bazénu si z tradičně velmi dobře obsazených závodů „Plzeňský vytrvalec“ odvezli pardubičtí plavci. Jak už vyplývá z názvu soutěže, největší pozornost byla tentokrát zaměřena na vytrvalecké tratě. Vítězkou hlavního závodu, v němž se sčítaly FINA body získané na 800 a 1500 metrů volný způsob, se stala jihlavská Barbora Picková před trutnovskou Martinou Elhenickou a naší Lenkou Štěrbovou. Mezi muži vyhrál Jan Micka z USK Praha před oddílovým kolegou Romanem Dmitrijevem a Janem Pošmourným z Komety Brno.

Trenér Tomáš Roztočil původně pro Lenku Štěrbovou plánoval start na „Plzeňském vytrvalci“ jako důležitý výkonnostní test před zimním mistrovstvím ČR na 5 kilometrů (14. dubna v Praze-Podolí), ale Lenčina kondice se po prodělaném chřipkovém onemocnění a souvisejícím třítýdenním tréninkovém výpadku propadla natolik, že plzeňská zkouška formy byla přes relativně solidní umístění prakticky neprůkazná.

Velké tréninkové manko způsobené chřipkou ovlivnilo i výkony dalších závodníků, především Lenčiných sourozenců Míši a Vojky, větší či menší zdravotní komplikace v poslední době postihly i další pardubické plavce, například Josefa Juricu a Adélu Vavřinovou. Přesto se v Plzni na stupních vítězů červenobílé barvy SC PAP nedaly přehlédnout: Ze závodu starších žákyň na 800 m VZ si Michaela Štěrbová (9:52,28) odvezla stříbrnou medaili, bronzovou přidala Pavla Avramová (10:00,88), Hana Fousková (10:44,89), která je o rok mladší, doplavala osmnáctá. Všechna tři děvčata si zaplavala osobní rekordy na 50 metrovém bazénu. Vojko Štěrba (20:19,89) vybojoval v žactvu ročníku 2001 na 1500 m VZ zlatou medaili okořeněnou kvalitním osobním rekordem, ve stejném ročníku na 800 m VZ žákyň si pro třetí místo doplavala Kateřina Avramová (11:21,12), potlesk trenérky Lenky Zemanové si zaslouženě vychutnal benjamínek výpravy Jan Teplý (12:33,91), který ve svém prvním startu na 800 m VZ doplaval mezi desetiletými žáky na třetí příčce. Početně i kvalitativně výborně obsazená soutěž dorostenců pardubickým barvám sice podle očekávání medailové umístění nepřinesla, ale oba naši zástupci – Daniel Čaban (800 VZ za 9:36,49 a 1500 VZ za 18:37,12) a Josef Jurica (800 VZ za 9:52,87 a 1500 VZ za 18:55,43) – naznačili, že SC PAP by po letech půstu mohl mít v dohledné době přední vytrvalce i v této kategorii.

Pardubičtí plavci vybojovali řadu cenných kovů i v doplňkových disciplínách na kratších tratích. Nejpilnějšími sběratelkami medailových umístění byly Míša Štěrbová s třemi zlatými na 200 PZ (2:31,52), 100 Z (1:12,21), 100 M (1:08,81) a bronzovou na 100 VZ (1:04,28) a také ve výborné formě plavající Kačka Avramová s prvenstvími na 50 VZ (32,08), 100 VZ (1:10,04) a na 100 Z (1:18,75). Další medaile na kratších tratích přidali i Eňa Štěrbová (jednou stříbro a dvakrát bronz), Áďa Vavřinová a Vojko Štěrba (oba po jednom bronzu).