Plzeňská houpačka

Chvíli téměř tropické vedro a hladina Boleveckého rybníka jako zrcadlo, chvíli zamračeno a vítr vzdouvající krátké, nepříjemné vlny, prostě jako na houpačce to vypadalo na víkendovém Mistrovství ČR v dálkovém plavání na 5 a 10 km v Plzni. Výprava našich závodníků přivezla zásluhou Pavly Avramové, Michaely Štěrbové a Lenky Štěrbové dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, opět si dobře vedl i Josef Jurica, v republikové konkurenci se neztratili ani další pardubičtí plavci.
Plzen MČR Sobotní intervalový závod na 5 km byl zajímavý především pro závodníky juniorských kategorií. Těm totiž šlo nejen o mistrovské medaile, ale i o nominaci na MEJ ve Švýcarsku. Limit z kvalifikačního závodu v bazénu měla splněný jen Alena Benešová z USK Praha, čekalo se, zda někdo z dalších mladých plavců předvede na otevřené vodě mimořádný výkon opravňující k navržení tak zvané „divoké karty“. Zatímco mezi juniory k velkému překvapení nedošlo, mezi juniorkami se Michaela Štěrbová probojovala na stupně vítězů v absolutní kategorii žen, když v polovině závodu byla dokonce na prvním místě! Míša k bronzu za zkušenými reprezentantkami Silvií Rybářovou a Barborou Pickovou (obě Kometa Brno) přidala i zlato v soutěži mladších dorostenek, pardubickou radost znásobila ve stejné kategorii Pavla Avramová ziskem stříbrné medaile. Soutěž mužů opanovali zástupci Komety, vyhrál Karel Baloun před Vítem Ingeduldem a Jakubem Tobiášem, z našich byl 16. Josef Jurica (7. starší dorostenec), 18. Daniel Čaban (8. starší dorostenec), 29. Petr Matěna (1. v kategorie nad 50 let) a 42. Jan Knotek.
Plzeň Lenka Štěrbová 3. na 10 km žen Nedělní závod s hromadným startem na olympijské trati 10 km měl úplně jiný charakter než intervalová pětka. Alena Benešová využila zaváhání soupeřek překvapených na poslední chvíli oznámeným rozhodnutím pořadatele odstartovat společně závod mužů a žen, „nepozorovaně“ se vyvezla ve skupince vedoucích závodníků a náskok udržela do cíle. Pro druhé místo si doplavala mistryně z pětikilometrového závodu Rybářová, Lenka Štěrbová v závěrečném kole útočila na stříbrnou příčku, na poslední bójce ale ztratila v té chvíli už na čestné slovo držící čepičku a s vlasy bránícími výhledu skoro naslepo dohmátla pro bronzovou medaili. Velká smůla, Eně by však i třetí místo na olympijské trati mělo pro příští rok zajistit nominaci do reprezentačního družstva DP. Pavla Avramová opět zaplavala výborně, v celkovém pořadí mezi ženami skončila šestá a domů veze zlato za prvenství v kategorii mladších dorostenek. Vedoucí závodnice Českého poháru Renata Nováková dokončila na 11. místě (4. starší dorostenka).
Do posledních metrů dramatický závod mužů vyhrál brněnský Ján Kútnik před Matějem Kozubkem z Bohemians, oba splnili kritéria pro účast na MS v Kazani. Z našich reprezentantů byl opět nejrychlejší Josef Jurica, třináctý celkově a čtvrtý ve starším dorostu. Daniel Čaban skončil na 15. místě (5. starší dorostenec), Petr Matěna tradičně vyhrál kategorii na 50 let a celkově doplaval dvacátý, Jan Knotek si připsal další body za 31. místo.
V doprovodných soutěžích doplaval na 5 km starších žáků Josef Knotek druhý před Petrem Barešem, v závodě na 3 km si oba pořadí prohodili, na stejné trati mezi ženami skončila Iveta Nováková jedenáctá.