Plavba otužilců v Pardubicích

Pce V sobotu se konal 45. ročník soutěže otužilců na Labi a 5. ročník Memoriálu Jaroslava Danielky, zakladatele pardubického otužování. Vystoupení patří do seriálu Českého poháru v zimním plavání. Dráha je tradičních 750 metrů se startem pod zdymadlem, dále pak 500, 250 a nejkratších 100 metrů. Slavnostní nástup provedl Jan Novák – přemožitel kanálu La Manche. Akce se zúčastnilo kolem 140 plavců z toho 16 z pardubických klubů – Synthesie a pořadatekského klubu SCPAP. Teplota vzduchu 1°C a voda 0,5°C a k tomu několik stovek přihlížejících. Jenže po pár minutách se ze zábavy stalo drama a boj o život. Jeden z plavců náhle zmizel pod vodou. Podle Tomáše Sýkory z Rescue Pardubice se tak stalo asi pět metrů před koncem trati.
„Plavec vstoupil do vody, ale asi dva metry ode břehu se začal topit. Ostatní přítomní se okamžitě pustili do záchrany. Jeden z pořadatelů pro něj skočil oblečený ze břehu, otočili se i plavci ve vodě a vytáhli jej na břeh, kde si jej převzali záchranáři. Ti na něm pracovali asi tak deset minut, pomohl jim i někdo z přihlížejících, který je vystřídal při masáži. Záchranáři použili zřejmě i adrenalin, aby mu nastartovali srdce,“ popsal dramatické okamažiky na břehu Labe fotograf Pardubického deníku Luboš Jeníček.
„Šlo o muže asi 65letého. Na místě byl naší posádkou resuscitován stabilizován a převezen na ARO Pardubické nemocnice,“ potvrdila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Heleny Škuligová.

Jan Kosek a Zuzana Miškovská

Jan Kosek a Zuzana Miškovská

Radek Sedlák (vlevo)

Radek Sedlák (vlevo)

Zdroj: http://pardubicky.denik.cz/nehody/plavba-otuzilcu-v-pardubicich-se-zmenila-v-boj-o-zivot-20160109.html

Láďa Hámorský

Láďa Hámorský

Ladislav Hámorský místo počítání otužilců v ledové vodě zachraňoval