Pět medailí z Podolí

Pět medailí vybojovali pardubičtí dálkoví plavci na mistrovství České republiky na 3 a 5 km, které proběhlo v neděli 12.dubna v padesátimetrovém bazénu v Preze-Podolí. Na pětikilometrové trati mezi staršími žáky zvítězil Vojislav Štěrba skvělým časem 1:01:14,8, stříbro ve stejné kategorii přidal Jan Čajka (1:04:54,3). Mezi mladšími dorostenkami byla na 5 km druhá Michaela Štěrbová (1:03:58,7) a poslední dva cenné kovy přidali na 3 km za druhá místa v mladším žactvu Jan Teplý (42:37,5) a Karolína Teplá 47:53,3). Smolařem dne byla Lenka Štěrbová (1:02:20,9), které přes takticky rozjetý závod prozatím nevyšel útok na limit pro účast na MS v Kazani, skončila mezi ženami na nepopulárním čtvrtém místě a ještě ji opět vylosovali na dopingovou kontrolu, takže se domů dostala s několikahodinovým zpožděním. V absolutním pořadí se z celkem sedmnáctičlenné výpravy SC PAP mimo Lenky Štěrbové výrazněji prosadila i její sestra Michaela, celkově osmá mezi ženami, o jednu příčku níže doplavala v kvalitním osobním rekordu 1:04:05,0 Pavlína Kubátová a jedenáctou absolutní příčku obsadila Pavla Avramová (čtvrtá mezi mladšími dorostenkami za 1:04:45,0). Po dlouhém tréninkovém výpadku vzrůstající formu potvrdil Lukáš Balcar výrazným posunem OR na 1:02:55,6, standard odvedli Hana Fousková a Josef Jurica, lepší dny už zažili Dan Čaban, Renata Nováková a Petr Matěna, v mládežnických kategoriích dobrý vytrvalostní základ prokázali Aleš Balcar, Josef Knotek a Petr Bareš.
Ozdobou šampionátu byl český rekord staro-nového mistra republiky Jana Micky (USK Praha) 53:09,3, mezi ženami zvítězila vloni třetí Barbora Picková (Kometa).

(příspěvek vypracoval ing.Michal Štěrba)