Pět medailí z brněnského bazénu

Od pátku do neděle hostil padesátimetrový bazén v Brně nejlepší plavce v kategorii mladšího (1996-97) a staršího (1994-95) dorostu, kde nechyběli ani plavci pardubického SCPA. Program začal již v pátek odpoledne krátkými sprinty. První start nedopadl zrovna nejlépe – Veronika Ročková (94) na 50 P zaplavala až 1ě.nejlepší čas (37,54), ale vše hned napravil na stejné trati Martin Cöger (94), který postoupil do podvečerního finále ze čtvrtého místa (31,44). Bohužel ani znakaři nijak nezabodovali, byť Adam Skutil (95) si vylepšil svůj nejlepší čas (31,25), ale to stačilo až na 15.místo. Těsně za svým nejlepším časem zůstala Klára Svobodová (95) na 50 M – 32,18 a 14.místo. Ve finálovém podvečeru nejdříve skvěle zabojoval Martin Cöger a osobním rekordem 30,64 vybojoval bronzovou medaili. Zlatým hřebem pak byl závod na 800 VZ. Tam byla papírovou favoritkou Lenka Štěrbová (94). Soupeřky s ní držely krok do 300 m, pak Lenka strojovým tempem se všem začala vzdalovat. Vylepšila svůj letošní čas o 11 vteřin a překonala 18 let starý krajský rekord Martiny Matějíčkové časem 9:10,98 a doplavala si pro zasloužené zlato. Na sedmém místě pak doplavala Šárka Stachová (95) časem 10:03,71. Závěrečné štafety 4×100 PZ pak přinesli chlapcům (Skutil-Cöger-Havránek-Hartl 4:22,89) desáté a dívkám (Štěrbová-Ročková-Svobodová-Stachová 4:51,21) osmé místo.
Sobotní dopoledne začalo rozplavbami na 200 VZ, kde s jistotou postoupila do finále starších dorostenek Šárka Stachová (2:17,95 – 7.) a v kategorii mladších si odbyla premiéru Aneta Pučanová (97) v nejlepším svém časem 2:25,34 (22.). Taktickým výkonem v rozplavbě postoupil ze 7. místa na 100 m prsa Martin Cöger (1:09,03), zatímco Veronika Ročková ve stejné disciplíně skončila opět až na 12. místě časem 1:23,80. Ani Tadeáš Havránek (96) nezlepšil svůj nejlepší čas na 200 Z (2:30,82) a obsadil 13. místo. Na 100 M Klára Svobodová zabojovala a časem 1:11,88 vylepšila svůj osobák, ale obsadila jen 12. místo. Překvapivě však na 400 VZ zabojoval Adam Skutil, zlepšil si svůj nejlepší čas o deset vteřin až na 4:30,13 a obsadil 13. místo. Odpoledne startoval ve finálové rozplavbě na 400 PZ Tadeáš Havránek, ale časem 5:16,96 ho předčili plavci z dopoledních rozplaveb a tak na něj zbylo až 11. místo. Šárka Stachová ve finále zabojovala a vylepšila svůj čas na 2:16,44 a potvrdila své umístění z dopoledne. Z únikové krajní dráhy zaútočil úspěšně na medaili Martin Cöger a v cíli si tak za čas 1:07,54 na 100 P pověsil na krk svoji druhou bronzovou medaili. Neúnavná Šárka Sta-chová pak další sedmé místo vybojovala na 400 VZ časem 4:47,08. V závěrečné štafetě na 4×200 VZ obsadila štafeta Pučanová-Ročková-Svobodová-Stachová sedmé místo.
Poslední den začal dvoustovkou prsa, kde Veronika Ročková prolomila své prokletí z letošního šampionátu a o jednu setinu postoupila do odpoledního finále (3:03,60). Stejně tak se dařilo i Martinu Cögrovi, který postoupil ze čtvrtého místa. Další „propadák“ zaznamenal Tadeáš Havránek na 100 m znak a propadl se až na samé dno startovního pole… Smůlu měla i Klára Svobodová, které v poslední padesátce náročné dvoustovce motýlek a obsadila první nepostupové místo za čas 2:51,47. Postup do kýženého finále ji unikl o pár setin… I ve svém druhém vystoupení se zlepšila Aneta Pučanová (byť handicapovaná zraněnou rukou), ale čas na stejné trati 3:06,59 stačil jen na 18.místo. Těsně za svým nejlepším časem na 100 VZ zůstala Šárka Stachová a tak čas 1:04,40 stačil na 11.místo. Alespoň kosmetickou úpravu svého letošního času zaznamenal Tadeáš Havránek na 200 PZ (2:27,48 – 15.místo). Odpolední finále začali oba prsaři. Přestože Veronika vylepšila svůj čas o více než 3,5 vteřiny, stačilo to jen na osmé místo (2:59,19). Martin tentokrát měl svého největšího soka hned na vedlejší dráze. Po sto metrech obracel na třetím místě, kde také až do konce závodu zůstal a vybojoval tak svoji třetí bronzovou medaili (2:26,25). A na řadu přišla další parádní disciplína – 1500 VZ a sólo pro Lenku Štěrbovou? Bohužel ne. Po páteční osmistovce, kterou zvládla s noblesou, byla nedělní patnáctistovka až moc upracovaná. Zhruba do kilometru držela s Dominikou Hovorkovou krok, ale ta ji pak začala ujíždět a v cíli je dělilo deset vteřin. Přesto si Lenka znovu vylepšila své maximum na 17:44,23 a vybojovala pro klub pátou medaili, tentokrát stříbrnou. V závěrečných štafetách na 4×100 VZ pak skončila čtveřice Hartl-Havránek-Cöger-Skutil na devátém místě (3:57,78) a děvčata Pučanová-Stachová-Ročková-Štěrbová na 11. místě (4:20,13).