Perníkáři dobyli Mechov

Silná červenobílá výprava plavců z Pardubic v sobotu 11. května dobyla sousední krajské město pod Bílou věží. Na Jarním poháru v Hradci Králové (letos se konal již 29. ročník) se náš klub představil ve výborné formě. V celkové soutěži družstev jsme zvítězili, a tak velký putovní pohár bude mít na rok adresu svého nového bydliště pod Zelenou bránou. Na startu tohoto tradičního východočeského plaveckého závodu, který se od loňského roku plave také jako Memoriál Otto Kunta, hájili pardubické barvy především naši žáci ze sportovního střediska, které doplnili z juniorské skupiny pouze Matěj Holický a bratři Kláskovi.

Na stupních vítězů jsme se objevili celkem 18krát !!! (6x zlato – 7x stříbro – 5x bronz)

V kategorii OPEN

Adam Klásek (2000) vyplaval 2. místo na 100 motýlek (59,54) a dále v pro něj netradiční disciplíně 100 prsa (1:14,88), k tomu přihodil ještě 3. místo ve sprintu na 50 motýlek (27,57). Sprinter Daniel Gracík (2004) se stal nejpilnějším sběratelem drahých kovů z celé perníkářské výpravy. Vybojoval 1. místo na 100 kraul (56,73), 100 znak (1:03,46) a 200 polohově (2:19,81), 2. místo na 50 motýlek (27,10), 3. místo na 50 kraul (26,27) a 100 motýlek (1:00,80). Na stupních vítězů se jednou objevil také Maxim Havlena (2004), jenž získal 2. místo na 200 polohově (2:22,26). Medaile se dočkala i Nela Bezdíčková (2004), která dohmátla na 3. místě v disciplíně 100 znak (1:15,04).

V kategorii starších žáků

Tereza Čabanová (2005) si v hradecké padesátce zkompletovala svoji medailovou sbírku, když získala 1. místo na 50 kraul (29,44), 2. místo na 50 prsa (38,56) a 3. místo na 100 kraul (1:06,30). Vilém Mikula (2006) prokázal, že jeho forma stále roste, když vylovil z hradeckého bazénu 1. místo na 50 prsa (35,30) a 50 znak (32,82), a k tomu přidal dvakrát 2. místo na 50 motýlek (30,29) a 100 kraul (1:00,87). Za zmínku stojí také skvělé osobní rekordy Jakuba Schuhmana či Veroniky Helvichové.

V kategorii mladších žáků jsme se na stupně vítězů sice nepodívali, avšak v ročníku 2007 si mnoho osobních rekordů připsali především Šimon Hladík, Anetka Brandýská, Terezka Procházková či Natálka Žáková. Za to si zaslouží určitě pochvalu. Anetka s Terezkou potom na hradeckém mítinku minimálně potvrdily, že si nominaci na červnovou Letní olympiádu dětí a mládeže skutečně zaslouží, když porážely své krajské soupeřky z jiných klubů 🙂

Lingvistická vložka na závěr… Protože se mě mnoho našich plavců, kteří do Pardubic přestoupili právě z Hradce Králové, ptá, proč Pardubané alias „perníkáři“ říkají Hradečanům „mechováci“, dovolím si zde tři možnosti etymologického výkladu tohoto původně čistě pejorativního označení 🙂

První vysvětlení: Mech roste na severu. A Hradec je na sever od Pardubic.

Druhé vysvětlení: Na hradeckých archeologických nalezištích se v jímkách našlo velké množství mechu a usuzuje se tedy, že si středověcí Hradečané utírali zadek mechem.

Třetí vysvětlení: Inspirací mohl být film U nás v Mechově z prostředí družstevní vesnice. Ten šel do kin v roce 1960, tedy v době, kdy Pardubice na čtyřicet let přišly o status krajského města. Zde se rivalita mezi těmito dvěma podobně velkými městy vyostřila natolik, že Pardubané začali označovat Hradec za venkov, tedy podle filmu za Mechov.

Nechám již na Vás, který etymologický výklad je podle Vás ten správný. Každopádně slušné a zdravé sportovní rivalitě Hradce s Pardubicemi zdar!!

Fotografii ze závěrečného ceremoniálu jsme si vypůjčili s autorským souhlasem od pořádajícího plaveckého klubu. Na fotografii v červenobílém trikotu tři mechováci a jeden Ostravák 🙂 Zleva Adam Klásek (přestup z Hradce do Pardubic v roce 2017), Dan Gracík (přestup z Hradce do Pardubic letos), Johny Klásek (přestup z Hradce do Pardubic vloni) a kouč Martin Kratochvíl (od kolébky srdcem dycky Ostrava). Důležité však je, že všechny správné životní cesty vedou do Pardubic.