Ocenění pro Marii Čermákovou

V úterý se ve studiu divadla Ypsilon uskutečnil slavnostní večer Unie profesionálních trenérů. Unie profesionálních trenérů (UPT) vznikl v lednu roku 2013 jako součást České olympijské akademie a poskytuje trenérům všestranný servis, například v oblasti metodiky, práva a legislativy či zdravotní a rehabilitační péče. Mezi zakládající členy patří Lubor Blažek (basketbal), Martin Doktor (rychlostní kanoistika), Dušan Fitzel (fotbal), Zdeněk Haník (volejbal), Jaroslav Hřebík (fotbal), Marian Jelínek (hokej) a Slavomír Lener (hokej). Předsedou Unie je Lubor Blažek.
Do Síně slávy bylo uvedeno osm osobností, kterým ocenění předávali jejich svěřenci. Mezi osmičku se dostala i členka našeho klubu, trenérka skoků do vody Marie Čermáková, jejíž svěřenkyně Milena Duchková na OH 1968 v Mexiku získala zlato z 10ti m věže, o čtyři roky později v Mnichově stříbro rovněž z „desítky“ a z OH 1992 z Barcelony přivezla Heidi Bártová – Grécká čtvrté místo. Heidi byla také ta, které předala své trenérce ocenění UPT.
Marie Čermáková dlouhé roky vedla nejúspěšnější české reprezentanty ve skocích do vody a byla to právě ona, kdo přivedl mezi světovou špičku Milenu Duchkovou, Heidemarii Greckou – Bártovou nebo Hanu Novotnou.
Trenérské úspěchy dr. Čermákové začínají její vlastní závodní činností. V letech 1946 – 1957 byla mistryní republiky. Od dětství trénovala pozdější olympijskou vítězku z Mexika 1968 Milenu Duchkovou a od roku 1965 těžko najdeme republikové šampióny, kteří by neprošli její trenérskou péčí. Po otevření plaveckého areálu v Pardubicích se přestěhovala do Pardubic, aby v tomto špičkovém zařízení připravovala mladé adepty skoků do vody. Svoji trenérskou činnost ukončila až se zrušením skokanského bazénu v Pardubicích. Přehled trenérských úspěchů naleznete v přehledu v závěru zprávy.
Od padesátých let publikovala v odborném tisku o problematice skoků do vody, vedla nepřebernou řadu školení a seminářů trenérů a rozhodčích. Byla mezinárodní rozhodčí ve skocích a členkou skokanské komise Evropské plavecké federace.
Úspěchy závodníků dr. Marie Čermákové
Duchková Milena 1966 ME Utrecht věž 4.
1967 MEJ Linköping 3 m prkno 1.
1968 OH Mexiko věž 1.
1970 ME Barcelona věž 1.
3 m prkno 5.
1972 OH Mnichov věž 2.
3 m prkno 7.
1973 MS Bělehrad věž 2.
1974 ME Vídeň věž 4.
3 m prkno 8.
1975 MS Cali věž 5.
1976 OH Montreal 22.
Krčma Tomáš 1977 ME Jonkökipng 3 m prkno 8.
Niederlová Alena1978 MEJ Florencie 3 m prkno 5.
1981 ME Split věž 6.
1983 ME Řím věž 7.
Grecká – Bártová Heidemarie
1981 ME Split 3 m prkno 5.
1983 ME Řím 3 m prkno 5.
1984 Družba Moskva 3 m prkno 4.
1985 ME Sofie 3 m prkno 3.
1987 ME Štrasburg 3 m prkno 5.
1991 MS Perth 1 m prkno 3.
3 m prkno 6.
ME Athény 3 m prkno 4.
1992 OH Barcelona 3 m prkno 4.

Vyhlášeni dále byli:
– fotbalový trenér Karel Brückner – ocenění předal Vladimír Šmicer
– trenér cyklistiky Pavel Doležel – Jiří Škoda
– trenér kanoistiky Bedřich Dvořák – jeho vnuk Filip
– trenér ledního hokeje in memoriam Ivan Hlinka, cenu převzala jeho manželka Liběna – Robert Reichl
– trenér basketbalu in memoriam Pavel Petera, cenu převzal jeho syn Tomáš – Michal Ježdík
– trenér atletiky Jan Vrábel – Gejza Valent
– trenér házené Jiří Zerzáň – Eva Černá
Dále byli oceněni trenéři – objevitelé, kteří se podíleli na prvních sportovních krůčcích medailistů ze ZOH 2014 v Soči a nejlepší trenéři roku 2013. Mezi pěticí nejlepších bez pořadí byl i trenér Tomáš Baumrt, otec naši nejlepší plavkyně Simony Baumrtové. Nejlepším trenérem roku byl v hlasování trenérů vybrán rychlobruslařský kouč Petr Novák, který stojí za úspěchy trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové. „Vzpamatovávám se z toho a musím přiznat, že jsem to nečekal. Moc si toho vážím. Především v individuálních sportech se v minulosti o trenéry nikdo příliš nezajímal. Děkuji unii, že se to rozhodla změnit,“ řekl Novák. „Martino Sáblíková, já ti děkuji, protože bez tvých výsledků bych nestál tady a nebyl bych, kde jsem. Děkuju,“ uvedl a rozplakal svoji svěřenkyni sedící v první řadě. Vyhrál před fotbalovým koučem Pavlem Vrbou, který po úspěšném angažmá v Plzni převzal reprezentaci. Třetí skončil Jaroslav Navrátil, kapitán daviscupového týmu, který vyhrál soutěž v uplynulých dvou letech.
Slavnostního večera se účastnil i ministr školství, tělovýchovy a sportu Marcel Chládek, předseda ČOV Jiří Kejval, poslední předseda ČOV Milan Jirásek, Miroslav Černošek šéf společnosti Česká sportovní a celá řada trenérů a představitelů českého sportu.