O pohár Vltavy

V neděli se plaval ve Vltavě další závod Českého poháru v dálkovém plavání a poslední závod Tour de OWS. Je to jediný závod, který se plave v proudu řeky. Teplota vody ještě bezprostředně před nedělním termínem byla 21 °C. V neděli ale vodohospodáři, ovlivnění deštivou předpovědí počasí, začali odpouštět vltavskou kaskádu přehrad a teplota vody při presenci plavců byla pouhých 16,5 °C. Nemělo tomu tak bohužel zůstat a bezprostředně před startem žákovských disciplín museli pořadatelé reagovat na další pokles teploty vody až na 14°C. To je na hranici pravidel dálkového plavání, takže žákům byly zkráceny disciplíny na 250 m, 3 km byly zkráceny na 1 km a 5 km na dva okruhy ze třech, tedy na 3320 m.
Někteří plavci závod vzdali již při ohlášení skutečné teploty vody, jiní při pokusu o ponoření se do studené vody. Ti odvážní ale celý závod odplavali. Z pardubických plavců zvítězil na zkrácené 250 m trati Vojko Štěrba mezi mladšími žáky, Pepa Jurica doplaval čtvrtý mezi staršími žáky. Na 1 km byla třetí Iveta Nováková . 5 km plavala z našich plavkyň nejlépe veteránka Lenka Štěrbová starší, která skončila na 13. místě, ale vítězně v kategorii „mamin“ nad 40. let a na 18.místě doplavala Renata Nováková.
Mezi muži nejlépe plaval zkušený Petr Matěna na 11. místě, dále Jirka Juška byl 22. a Saša Hlavsa dokončil závod na 29. místě.
Bohužel studená voda nevyhovovala a byla nad sílu bratří Knotků, i když se Honza statečně pokusil zimu překonat. Aleš Rucký po pracovní cestě do Kalifornie a dovolené v Chorvatsku nebyl na vltavské studené překvapení dostatečně aklimatizován a situaci vyhodnotil odstoupením před závodem. Míša Štěrbová plavala v Podolí své první mistrovství na 50 m bazénu mezi dospělými a Lenka Štěrbová ml. se vracela z Turecka z Mistrovství Evropy juniorů, takže letošní Vltavu musely obě vynechat.
Tento týden o víkendu se plave další závod Českého poháru na Hlučínská štěrkovně „O pohár města“ a zároveň se uskuteční i Mistrovství ČR žactva.