Nedělní pódium pro Honzu

Nedělní pořad začal dvěma rozplavbami našeho potěru, věnovaný vzpomínce na zakladatele pardubického plavání Miroslava Švece, které pak odměnila bronzová medailistka z OH v brazilském Riu Alexandra Herasminia.
První čtyřstovka polohovkovým způsobem žádnou změnu ve změně rekordů nepřinesla a ani na 100 Z se nic nezměnilo. Jen Honza Čejka postupoval do finále z 1. místa v čase 59,41. O první změnu (celkově už sedmnáctá) rekordu VC se postaral Yauhen Tsurkin v závodě na 100 M ve vynikajícím čase 53,42. A přišla 100 P. Nejprve posunul rekord mítinku Johannes Skagius ze Švédska na 1:02,98, aby vzápětí se čas zastavil na 1:01,95 zásluhou Giedriuse Titenise z Litvy. O jubilejní dvacátý překonaný rekord se postarala Juliane Reinhold na 400 PZ časem 4:46,55. Suverénem motýlkové stovky je Yauhen Tsurkin, který dopolední čas stlačil na 53,20! O změnu rekordů se postarala i česká reprezentantka na Barbora Seemanová na 100 VZ – 55,85. V jednom z nejhezčích závodu Velké ceny byla 100 P mužů v podání Giedriuse Titenise, jeho čas 1:01,35 -jak jinak, další rekord VC. Poslední rekord – 24. – překonala na 400 VZ Juliane Reinhold časem 4:20,23!
Co naši plavci? Ze sester Štěrbových byla lepší Eňa a na 400 PZ postoupila do finále časem 5:14,52, Míša zaplavala čas 5:15,84 a skončila devátá. Na 100 Z Kristýna Jiránková letos nejlépe za 1:08,58, ale na postup to nestačilo (13.). Výborně si na 100 M vedla Káťa Burianová, která si vytvořila nový osobní rekord, ale ani na ni místo mezi nejlepší osmičkou nezbylo, čas 1:07,27 stačil na 10.místo. Ke zdolání hranice jedné minuty se na 100 VZ blíží Honza Teplý – dnes za 1:00,27! V kategorii žen v „královské“ 100 VZ bylo nutno zaplavat do finále čas pod minutu. Podařilo se to jak Ádě Vavřinové (59,38), tak i Ádě Teclové (59,79). Do druhého odpoledního finále postoupil Honza Čejka na 400 VZ v čase 4:07,79 a stejný kousek předvedla i Lenka Štěrbová, která se kvalifikovala časem 4:32,61.  Své osobní maximum posunul i Adam Klásek na 4:17,23. Finále na 100 Z a „stříbrná perníková medaile“ pro Honzu Čejku časem 58,46! Skvělé 🙂 !  Konečně se pohnul osobní rekord i u Ádi na 100 VZ, když zaplavala čas 58,50 a skončila pátá, druhá Áďa pak skončila sedmá, když dohmátla v čase 1:00,12. Po druhé vystoupil na stupně vítězů Honza na 400 VZ, kdy nevídaným finišem dohmátl v novém oddílovém rekordu na 400 VZ – 4:04,08.
Přestože o řadu rekordů se staraly především zahraniční hvězdy, celkovými vítězi, kde rozhodovaly výkony ohodnocené podle tabulek FINA, se stali Jan Micka (USK), který za výkon na 1500 VZ 15:05,55 získal 890 bodů a Simona Baumrtová (SlCho), která na 100 Z zaplavala 1:00,53 a získala 885 bodů.