Naši dálkoví plavci v zahraničí – MEJ a ME

BERLÍN – Mistrovství Evropy 13.-17.8.
Prvním vystoupením Lenky Štěrbové byl start na trati 10 km s hromadným startem. Třináctka nebyla pro Lenku šťastná a se ztrátou téměř patnácti minut doplavala na 28.místě. Druhý závod, který Lenka absolvovala byl maratónský závod na 25 km. Plavci absolvovali celkem deset 2,5 km okruhů. Průběžné časy a umístění Lenky byly následující: 31:36 (6.)-31:01(11.)-32:22(10.)-32:10(9.)-32:55(8.)-31:44(11.)-32:33(12.)-35:53(12.)-36:49(13.), což bylo i konečné místo a čas 5:35:29,4. Mimochodem – tento čas je devátý nejlepší v historii českých stop na evropských a světových šampionátech.

JARAK – ŠABAC 3.8.
Čtveřice českých plavců startovala na na mezinárodním klání v Srbsku na 45.ročníku závodu po řece Sávě na 19 km. Mezi ženami si pro vítězství doplavala Lenka Štěrbová.

ZÁHŘEB – Mistrovství Evropy juniorů 18.-22.7.
Hned dvě naše plavkyně se představily ve vodách veslařského areálu Jarun v Záhřebu. Nejprve se na trať 7,5 km starších juniorek vydala Pavlína KUBÁTOVÁ, druhou českou plavkyní byla Petra Šťastná. Závod se vyvíjel podobně jako u juniorů, když hned po startu nasadil balík vysoké tempo. Vzadu tentokrát zůstala o něco větší skupinka než u kluků, bohužel v ní byly i obě naše zástupkyně. Situace se postupně vykrystalizovala do stavu, kdy Pavlína bojovala osamoceně na 26. místě, které udržela až do cíle. O kategorii níž se na trati 5 km představila Michaela ŠTĚRBOVÁ. Ta se postavila na start společně s 26 soupeřkami. Závod se ale vyvíjel velmi podobně jako všechny předchozí. Balík nasadil rychlé tempo a Míša ho nedokázala akceptovat. Většinu závodu tak absolvovala téměř na konci pole společně s jednou z tureckých plavkyň před její další kolegyní. V průběhu závodu vzdaly Italka a Izraelka a Míša za sebou nechala obě turecké plavkyně a doplavala na 23. místě. Posledním závodem byl závod hlídek, do kterého nastoupila česká trojice ve složení Kozubek Matěj- Dvořák Petr – Kubátová Pavlína. V cíli si připsali 13.místo. Reprezentační trenér Rostislav Vítek zhodnotil MEJ takto: Celkově lze hodnotit vystoupení české reprezentace na Mistrovství jako nepovedené. Na nezkušený tým silně před jednotlivými závody doléhala nervozita, která společně s dalšími aspekty zapříčinila to, že šest ze sedmi plavců nevydrželo v balíku déle než několik desítek až stovek metrů. Po většinu závodu pak tito plavci bojovali osamoceně nebo v malých skupinkách daleko za hlavním polem. Chyběl výraznější úspěch, který by tým alespoň částečně uklidnil.