Na Seči triumfovali Baloun a Štěrbová

V historii 39 ročníků Memoriálu Miroslava Kroufka dosud nejtěsnější rozdíl pouhého zlomku
sekundy rozhodl o prvenství Karla Balouna před Vítem Ingeduldem, zatímco mezi ženami se vítězkou legendárního závodu stala Lenka Štěrbová rozdílem třídy. Pěkné počasí a relativně čistá
voda Sečské přehrady, jejíž teplota klesla díky chladnějšímu závěru pracovního týdne na osvěžujících 20,5 stupně, vytvořily ideální podmínky pro 167 závodníků z 27 oddílů, kteří se druhou červencovou sobotu představili na jedné z nejtradičnějších soutěží dálkových plavců v ČR. Pořadatelé z SC Plavecký areál Pardubice opět sklidili potlesk na otevřené scéně za perfektní organizaci závodu, jenž byl součástí Českého poháru a také třetím kolem Tour de OWS.

Bezprostředně po startu hlavního desetikilometrového závodu se na čele vytvořila pětičlenná skupina hlavních favoritů, v níž si po většinu doby nejaktivněji počínal Vít Ingeduld z brněnské Komety. Úspěšně mu sekundovali oddílové kolegové Karel Baloun s Jakubem Tobiášem, Matěj Kozubek z Bohemians a do sedmého kilometru i chomutovský Ondřej Baumrt. Přes několik pokusů o únik v podání především Balouna a Ingedulda, nedokázal nikdo z pětice českých reprezentantů získat na své soupeře významnější náskok a tak stejně jako minulý týden při MČR v Plzni rozhodoval až závěrečný finiš. Vít Ingeduld v posledních stovkách metrů vystupňoval tempo, na poslední bójku, kde se závodníci obraceli prakticky o 180 stupňů do 30 metrů dlouhé cílové rovinky, naplaval na výhodné první pozici a zdálo se, že o vítězi je rozhodnuto. Karel Baloun však v sobě našel ještě poslední zbytky sil a nevídaným sprintem a zkušenějším dohmatem strhl prvenství na svoji stranu. V závodě žen si domácí Lenka Štěrbová počínala naprosto suverénně, na své soupeřky získala rozhodující náskok již v prvním z pěti dvoukilometrových kol a pak již bojovala jen s časem. V cíli dohmátla s náskokem 7,5 minuty na druhou Barboru Štolkovou ze Slavie VŠ Plzeň a třetí Petru Šťastnou z Komety Brno. Lenka Štěrbová mimo vítězství v soutěži žen doplavala pátá v absolutním pořadí, když porazila nejen 22 žen, ale i 40 mužů!

Poprvé v barvách SC PAP nastoupila čerstvá posila Pavlína Kubátová. Po celých deset kilometrů si počínala velmi aktivně, atakovala medailovou pozici a ačkoliv závěr nedopadl ideálně, šestým místem získala pro svůj nový klub pěknou řádku bodů, stejně jako dvanáctá mladší dorostenka Renata Nováková. Mezi muži začal Daniel Čaban hodně ostře, první třetinu se dokonce držel ve skupince s Lenkou Štěrbovou, postupně ale ztrácel a nakonec pro silné křeče vzdal.
Naopak Josef Jurica si rovnoměrným tempem doplaval pro cenné desáté místo, neuvěřitelný Petr Matěna (již v roce 1982 byl na Seči třetí!) dohmátl patnáctý, Aleš Rucký doplaval 26. a Jan Knotek 34.

V rámcovém závodě na 3 kilometry si z pardubických zástupců počínali výborně především žáci. Mezi staršími žákyněmi podle očekávání zvítězila Michaela Štěrbová před Pavlou Avramovou, sedmá skončila Adéla Vavřinová a jedenáctá Hana Fousková, v soutěži starších žáků vybojoval šestou příčku Lukáš Balcar. Suverénní prvenství mezi mladšími žáky si ze Seče odvezl Vojko Štěrba a Josef Knotek si na stupně vítězů došel pro bronzovou medaili.
Tříkilometrovou trať v kategorii mužů úspěšně zvládli i šestý Karel Gobernac, devátý Ladislav Hámorský, dvanáctý Jan Jurica a 22. Saša Hlavsa.