Mistrovství ČR Pardubice 28.-30.6.

V pátek úderem deváté hodiny ranní skočili do pardubického bazénu první plavci v úvodní disciplíně Mistrovství ČR v plavání – vrcholu domácí letní sezóny. Prvním naším plavcem byla Veronika Ročková, která si na 50 m prsa vylepšila letošní maximum o půl vteřiny a časem 36,20 postoupila ze 14.místa do semifinále. To samé se povedlo na stejné trati i Davidu Jehličkovi (30,47 a 7.) a Martinu Cögrovi (31,40 a 16.). Úspěšný začátek přibrzdil Tadeáš Havránek na 200 Z – čas 2:23,46 stačil až na 21. místo. Pak zabrala Lenka Štěrbová a sedmým místem postoupila do odpoledního „áčka“ na 400 VZ (4:34,30), Pavla Avramová byla časem 4:56,53 až třicátá. Na 100 m motýlek doplavala Míša Štěrbová 15. a čas 1:08,47 stačil jen „B“ finále. 200 m polohový závod našim plavcům nevyšel – Martin Cöger skončil 21. (2:21,57) a Tadeáš Havránek ještě o šest míst níže (2:24,54). Semifinále na 50 m prsa však bylo pro naše plavce konečnou instancí – Veronika zaplavala čas 36,63 a skončila 15., David si polepšil na 30,16, přesto na něj zbylo první nepostupové místo a Martin skončil šestnáctý (31,87).

V odpoledním finálovému bloku se tak jako první představila Lenka Štěrbová a skvělým finišem dohmátla na šestém místě v čase 4:31,02. Zabojovala i její sestra na 100 m a vylepšeným časem 1:07,85 obsadila konečné 12.místo. V závěrečným štafetách se pak lépe vedlo „A“ žen, které ve složení Pavla Avramová-Michaela Štěrbová-Adéla Vavřinová-Lenka Štěrbová skončilo časem 9:12,51 na 7.místě. Jak „A“ mužů, tak „B“ žen skončilo shodně na desátých místech.

Sobotní blok nezačal pro nás dobře. Lenka Štěrbová „převlnila“ povinnou patnáctimetrovou vzdálenost po startu a na 50 m znak byla diskvalifikována. Veronika Ročková nezopakovala výkon z padesátky a na dvojnásobné trati doplavala časem 1:22,99 až 22. Stejné místo ve stejné disciplíně patřilo i Martinu Cögrovi za čas 1:10,74. Radost nám tak udělal alespoň David Jehlička, který časem 1:06,57 postoupil na 100 m prsa do odpolední nejsilnější finálové rozplavby pátým časem. Jen jediná setina sekundy popostrčila do „áčka“ i Michaelu Štěrbovou v disciplíně 200 M (2:29,97). V úvodních rozplavbách na 1500 VZ se našim vytrvalcům příliš nedařilo – Pavla Avramová zaostala za svým nejlepším časem téměř o padesát sekund (19:42,85) a Daniel Čaban, který pomalý začátek vystřídal skvělým prostředkem, aby v závěru opět odpadl, zaplaval o půl minuty hůře, než má osobní rekord (18:47,72).

V odpoledním finále se představil nejdříve David Jehlička na 100 m prsa. Zaplaval o tři setiny pomaleji než dopoledne a to stačilo na sedmé místo. V následující disciplíně – 200 M – se stejné místo vybojovala i Míša Štěrbová, když zaplavala čas 2:31,73. Naše pozornost se však upírala k disciplíně 1500 m volný způsob, kde se na start postavila Lenka Štěrbová. Ve velmi zajímavém průběhu, kdy spolu bojovala až do kilometru čtveřice plavkyň, zbyl nakonec „černý petr“ na Lenku a v konečném účtování obsadila to nepopulární čtvrté místo časem 17:25,22. V závěrečné štafetě na 4×100 VZ pak čtveřice Ročková-Vavřinová-Štěrbová M. a Štěrbová L. zaplavala čas 4:13,25 a obsadila konečné 9.místo, stejnou příčku pak vybojovala i čtveřice Havránek-Cöger-Werner-Jehlička za čas 3:51,72.

Poslední den domácího šampionátu po úvodním sprintu na 50 m motýlek, načala ještě žačky Adéla Vavřinová na trati 400 PZ. Čas 5:41,14 stačil na 19.místo, o čtyři místa hůře skončil na stejné trati Tadeáš Havránek (5:12,97). Kdysi parádní pardubická disciplína 100 VZ nám nepřinesla žádný úspěch (Adéla Vavřinová 1:04,30 – 26.) a tak řadu přišli prsaři. Ani na 200 m nezopakovala Veronika Ročková postup do odpoledního finále (3:00,55 – 20.místo), ale oba muži si už postup ujít nenechali. David Jehlička zaplaval šestý nejlepší čas (2:25,67) a trápící se Martin Cöger nakonec skončil čtrnáctý (2:33,44). Další odpolední „A“ finále vybojovala Lenka Štěrbová na 100 m znak, když postoupila sedmým nejlepším časem (1:08,23). V závěrečné dopolední disciplíně se představili hned tři naši zástupci – Michaela Štěrbová (9:55,23), Pavla Avramová a Daniel Čaban. Na konečné umístění si musejí však ještě počkat, až se v odpoledním bloku odplave nejlepší rozplavba, kde se na krajní dráze představí i Lenka Štěrbová.

Adéla Vavřinová dostala šanci plavat v „B“ finále na 400 PZ a za zlepšený čas 5:36,31 si připsala 16.místo. V nádherném závodě na 200 m prsa se na stopadesáti metrech hned sedm plavců ucházelo o tři medaile. Ve finiši pak na Davida Jehličku „zbylo“ šesté místo ve skvělém čase 2:23,24. V posledním individuálním závodě se představila i Lenka Štěrbová, která na 800 VZ obsadila výborné 5.místo časem 9:17,35, její sestra Míša skončila celkově 17., Pavla Avramová byla ještě o dvě místa lepší. Štafetová polohovková čtveřice Štěrbová L.-Štěrbová M.-Vavřinová-Ročková skončila sedmá (4:49,36).

A to byla tečka za pardubickým šampionátem.