Mistrovství ČR v Račicích

Račice klub 1Račice, MČR v dálkovém plavání 20.-21.8.2016: Pardubické červenobílé barvy zářily na republikovém šampionátu na 20 km a smíšených štafet 4 x 2 km leskem pěti mistrovských medailí. Opora družstva SC PA Pardubice Lenka Štěrbová potvrdila roli největší favoritky a opět přepisovala historii dálkového plavání. Nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche (v roce 2010 ve věku 16 let) a letošní desátá žena z červencového mistrovství Evropy v nizozemském Hoornu získala v Račicích šestý titul absolutní mistryně ČR na 20 km, což se před ní žádné ženě nepodařilo. Vítězstvím na dvacítce si navíc definitivně pojistila prvenství v letošním ročníku Českého poháru, ve své sportovní kariéře rovněž šesté, tedy další rekordní zápis do historických tabulek – dosud se Lenka s pěti vítězstvími v ČP dělila o první místo s legendami dálkového plavání Lídou Jelínkovou a Radkou Nechmačovou. Snad nejšťastnější z reprezentantů SC PAP odjížděla z Račic Pavla Avramová ověnčená zlatou medailí za prvenství mezi dorostenkami a především bronzem za třetí místo v absolutním pořadí žen na 20 km! Čtvrtou pardubickou individuální medaili vybojoval Daniel Čaban, třetí nejrychlejší dorostenec a absolutně šestý mezi muži. Doslova euforie zavládla v pardubickém táboře po zisku stříbra v soutěži smíšených štafet na 4 x 2 km.

(zleva) Dan Čaban-Lenka Štěrbová-Míša Štěrbová-Lukáš Balcar

(zleva) Dan Čaban-Lenka Štěrbová-Míša Štěrbová-Lukáš Balcar

V sobotu se kromě rámcových závodů, uskutečnil i mistrovský závod smíšených štafet, kterého se zúčastnilo rekordních 27 družstev. Naše štafeta starovala ve složení Michaela Štěrbová-Dan Čaban-Lukáš Balcar-Lenka Štěrbová. Hned na prvním úseku Míša udržela druhou pozici za favorizovanou čtveřicí Komety Brno „A“ a zaplavala čas 25:50,3. O devět vteřin pomaleji plaval Dan Čaban (25:59,8) a na první Kometu jsme ztráceli 17 vteřin. I když Lukáš zaplaval ze všech čtyř nejpomaleji (27:08,4) dokázal udržet naši čtveřici na dostřel – 13 vteřin. Finišmenka Eňa měla však těžkého soupeře – Víta Ingedulda, který přivedl Kometu ke zlatu, Eňa vyplavala pro červenobíle barvy stříbro (25:44,4). Ztráta lehce přes dvě minuty, ale s náskokem pěti a půl minuty na bronzovou štafetu Slavie VŠ Plzeň.
1.místo Eňa

1.místo Eňa

Nedělní dvacetikilometrový maratrón vyhrál Matěj Kozubek z Bohemians Praha před Vítem Ingeduldem a Jánem Kútnikem (oba Kometa). Lenka Štěrbová sice od prvních temp kralovala ženské soutěži, bylo ale znát, že tentokrát to není ono. Nateklé koleno, s nímž má Eňa problémy celou druhou polovinu sezóny a kvůli kterému se odhlásila z prestižního Faros maratonu na Hvaru v Chorvatsku, bolelo při každém kopu. Mnohem horší byla ale prohlubující se žaludeční nevolnost. „Necítila jsem se už po startu, od půlky závodu jsem nebyla schopná nic udržet v žaludku, doslova na umření mně bylo mezi desátým a patnáctým kilometrem, tam mně ohromně pomohl Dáňa (Dan Čaban), dokud to šlo, tak na mě čekal!“, složila poklonu oddílovému kolegovi Lenka Štěrbová.
1.místo Pavla

1.místo Pavla

Pavla Avramová zahájila cestu za svým dosud největším sportovním úspěchem rozvážně, první kolo točila na pátém místě, po pěti kilometrech už byla třetí a bronzovou příčku mezi ženami už nepustila! Dan Čaban se hned po startu zařadil do vedoucí skupiny a tím získal rozhodující náskok na berounského Filipa Zemana, největšího soupeře o bronz v kategorii dorostu. Pavlína Nováková byla do desátého kilometru ve hře o medaili, pak přišla krize a Pája po 12,5 km ze závodu odstoupila. Na nemistrovské trati 10 km, která se však započítávala do ČP potvrdila vzrůstající formu před zářijovým mistrovství Evropy juniorů Míša Štěrbová, která v poslední pětistovce předfinišovala reprezentační kolegyni Alenu Benešovou z USK Praha. Pochvalu zasluhují i další pardubičtí plavci – v závodě na 10 km Renata Nováková, Lukáš Balcar, nepřekonatelný bojovník veterán Petr Matěna a v neposlední řadě i starší žák Petr Bareš.
Celkové pořadí jednotlivců, družstev a podrobné výsledky z Račic na www.plavani.info