Mistrovská dálková tempa (6) aneb medailové žně na Lipně

Vrchol letošní domácí sezóny je za námi a ten tedy byl! Za účasti 167 plavců z 23 oddílů ČR se na Lipně uskutečnilo 30.Mistrovství ČR v dálkovém plavání. Perfektně zorganizovaný závod se zázemím, vybavením i pořadatelským obsazením, které u nás nemá srovnání. A to i přes těžké podmínky, které si pro plavce připravilo počasí.

V sobotu se uskutečnil mistrovský závod na 4×2 km, kde startovalo rekordních 24 štafet a pro bronzové medaile po skvělém výkonu všech našich plavců doplavala čtveřice Daniel Čaban-Pavlína Kubátová-Josef Jurica-Lenka Štěrbová časem 1:43:19,8 a porazila silné „A“ štafety Plzně a Bohemians.

V žákovské štafetě si pak pro stříbro doplavala čtveřice Pavla Avramová-Vojislav Štěrba-Josef Knotek-Michaela.Štěrbová. V rámcových závodech Českého poháru na trati 1 km starších žákyň zvítězila Michaela Štěrbová (12:51,0), Petr Bareš (22:04,7) na stejné trati mladších žáků skončil třetí, v kategorii mužů Petr Matěna (13:45,6) šestý a Jan Knotek (17:47,7) třináctý.

Nedělní královská dvacítka byla doprovázena trvalým deštěm, ranní mlhou a 12°C vzduchem a poklesem teploty vody na 19°C, což v letošním horkém létě byla vůbec nejstudenější voda dosavadní sezóny, na kterou není letos opravdu nikdo zvyklý, a dvacítkáře řádně prověřila. V rychlém závodě, ve kterém se dvakrát vystřídaly vlnky zčeřené větrem s klidnou hladinou, nakonec překvapivě, ale naprosto zaslouženě zvítězil Karel Baloun, který dokázal porazit favorita závodu Jana Pošmourného (oba Kometa Brno). V nejpočetnějším startovním poli historie, kdy se na start závodu delšího než 15km postavilo rekordních 36 borců si pro seniorský bronz a zároveň titul v kategorii dorostu doplaval Matěj Kozubek (Bohemians). Titul v kategorii mladšího dorostu vyplaval skvělým výkonem Daniel Čaban (4:42:09,0) na 7. celkovém místě, druhý pardubický plavec Josef Jurica vzdal.

Mezi ženami, při neúčasti naší reprezentační jedničky a vítězky posledních dvou šampionátů 2011 a 2012 Silvy Rybářové, startující ve světovém poháru v Makedonii, bylo jasné, že vítězkou bude někdo jiný z početného startovního pole. A titul se naprosto přesvědčivě vrátil po dvou letech do rukou favoritky Lenky Štěrbové (4:27:18,1), která tak navázala na svá mladičká vítězství v letech 2009 a 2010 a stává se stálicí na maratonském stupni vítězů, když na něm nepřetržitě stojí právě od roku 2009 (vedle zlata 2009, 2010 a 2013 i stříbro 2011 a 2012), kdy na něm vystřídala svoji maminku Lenku Štěrbovou st. Rovněž na dalších stupíncích stupně vítězů došlo ke generační obměně – stříbro vybojovala 17-letá Pavla Kubátová (4:42:26,7), zároveň
vítězka kategorie starších dorostenek, která zvládla závod po taktické stránce na jedničku. Držela se dlouho ve druhé skupině plavkyň a okolo 14.kilometru začala postupně přidávat a korunovala tak svoji úspěšnou letní sezónu. Bronzová skončila 16-ti letá Simona Šimůnková (KIN), zároveň vítězka mladších dorostenek). Poslední naší plavkyní byla Renata Nováková (5:24:39,4), která si doplavala pro bronzovou medaili v kategorii mladších dorostenek. I pro ni veliká pochvala a zúročení náročné celoroční přípravy.

Součástí nedělního pořadu byly rovněž rámcové závody Českého poháru na 3 km a 10 km, kde nejvíce pozornosti poutala hvězdná Simona Baumrtová (38:40,0), mnohonásobná česká rekordmanka a čerstvá finalistka mistrovství světa v Barceloně v závodě na 100Z, která sice vyhrála 3 km žen, ale v celkovém hodnocení by skončila druhá za naší Míšou Štěrbovou (38:11,4), třetí místo v kategorii starších žaček na 3 km vyplavala Pavla Avramová (41:20,8).V stejném závodě žáků vyhrál Vojislav Štěrba (41:14,1) a třetí skončil Josef Knotek (53:04,8). V závodě na 10 km žen si pro 3. místo doplavala Iveta Nováková (2:43:50,4), v kategorii mužů skončil Petr Matěna sedmý (2:36:59,9), Aleš Rucký třináctý (2:55:58,9) a Jan Knotek osmnáctý (3:36:33,1).

Tuto sobotu pokračuje Český pohár na Pastvinné přehradě, kde se zároveň uskuteční superfinále v kategorii žactva. Pardubičtí plavci se však musí obejít bez své nejlepší plavkyně Lenky Štěrbové, která obdržela pozvání na prestižní závod
do chorvatského Stari Gradu, kde rovněž v sobotu bude startovat mezi světovou špičkou na trati 16 km.