Memoriál Miroslava Kroufka po čtyřicáté!

Seč V sobotu se na Sečské přehradě uskuteční již 40.ročník Memoriálu Miroslava Kroufka v dálkovém plavání. Hlavní závod na 10 km se plave zároveň jako Mistrovství ČR dorostu, dospělých a masters a záštitu nad tímto závodem převzal poslanec Parlamentu ČR ing. Martin Kolovratník. A aby těch přívlastků nebylo málo – je to i 1.kolo čtyřdílného Tour de OWS 2014.
Když se v roce 1975 uskutečnil vůbec I.ročník Memoriálu Miroslava Kroufka, jistě tehdejší zakladatelé netušili, že se z toho závodu stane jeden z nejstarších závodů u nás, který se koná nepřetržitě. V roce 1967 se uskutečnil první závod na Lipně, který se ale s různými přestávkami konal ještě v loňském létě, ještě starší byl závod Štěchovice – Praha, který se konal poprvé v roce 1949. V neděli se pak plave na Brněnské přehradě rovněž 40.ročník, ale i tento závod měl (díky povodním) jeden rok pauzu. Historicky prvním vítězem na Seči se na trati 5 km časem 1:22:10 stal Jaroslav Novák z Plzně, který pak dlouhá léta působil jako trenér a lékař v sekci dálkového plavání, v evropských a světových organizacích. Nejvíce vítězství v historii – 5 – zaznamenali tři plavci – Michal Vymazal (UnBr), který vyhrál v letech 1981-1985, Jakub Fichtl (RPl) v letech 2001, 2003-2005 a 2009 a Rostislav Vítek (KomBr) 1997, 2007 a 2010-2012. Mezi absolutními vítězi jsou ovšem i ženy – Jitka Grundová (CHÚ) v letech 1977 a 1978, Jana Dvořáková (SpJi) v roce 1980 a egyptská plavkyně Adel Dina ve „zmrzlém“ závodě v roce 2000. Jediným plavcem z Pardubic, který se zapsal mezi vítěze byl Richard Kamas v barvách VCHZ Pardubice v roce 1989.
V sobotu se na start postaví celkem 45 mužů a 27 žen. Favority lze hledat především mezi plavci Komety Brno – Janem Pošmourným a Jánem Kútnikem, sekundovat by jim měl pak Vít Ingedult (Plavání České Budějovice), Ondřej Baumrt (Slavie Chomutov) nebo Matěj Kozubek (Bohemians), Pardubické naděje se budou opírat o dorostence Dana Čabana a Pepu Juricu, velkou šanci na medaili má v kategorii masters Petr Matěna. V soutěži žen bude na startu silná trojka Silvie Rybářová a Bára Picková (obě Kometa) a domácí Lenka Štěrbová ml. A opět naše naděje se budou upírat v kategorii dorostu na Pavlu Avramovou, Míšu Štěrbovou a Pavlínu Kubátovou.
Program sobotních závodů zahájí nejprve plavci na 1 a 3 km všech věkových kategorií, kteří změří síly na okruhu 1000 m se startem pod autokempingem. Záštitu nad žákovskými tratěmi převzal starosta města Seče pan Marcel Vojtěch. Pak bude následovat slavnostní zahájení s předáním pamětních listů vítězům Memoriálu Miroslava Kroufka. Start mistrovského závodu na 10 km dorostenek, žen a mužů je plánován na 12.30 hod a kategorie dorostenců, mužů a masters v 15.00 hod. Oba závody se poplavou na okruhu 2000 m.

Seznam přijatých je na stránkách www.plavani.info

Přihlášky
VÍTĚZOVÉ MEMORIÁLU MIROSLAVA KROUFKA