MEJ 2018 Helsinki

V pondělí 2. 7. odcestovala česká juniorská výprava ve složení Jan Čejka (SC PAP), Adam Hlobeň (TJZn), Vojtěch Janeček (ÚAPS), Jakub Lahoda (Boh), Sebastian Luňák (USK), Vojtěch Maťátko (UnOl) a Lýdie Štěpánková (SpSHK) do finských Helsinek, kde se od středy 4. 7. koná Mistrovství Evropy juniorů v plavání.

Ačkoliv mělo naše letadlo hodinové zpoždění, do místa konání jsme dorazili v podvečerních hodinách všichni v pořádku a s úsměvem na rtech. Ještě v pondělí navečer jsme se vydali na bazén, kde jsme se nejen rozhlédli po celém nádherném bazénovém komplexu, ale skočili jsme se i do vody vyplavat po celodenní cestě.

V úterý 3. 7. jsme po snídani vyrazili opět všichni na bazén – 10 dráhovou padesátku, vedle hlavního bazénu ještě 6 dráhová pětadvacítka s desetimetrovou skokanskou věží, ochlazující bazének pro sportovce se studenou vodou, obří tělocvičnu, funkčně vybavenou posilovnu, restauraci s výhledem na bazén a mega veliké hlediště pro diváky můžeme Finům jenom tiše závidět! Kéž by někdy naši politici byli schopni takovýto plavecký komplex (alespoň jeden) v České republice postavit… Po dopoledním vylaďovacím tréninku nás čekal oběd ve školní jídelně (již včera jsme zde byli na večeři) a krátké seznámení s možnostmi videoanalýzy v podání Dominika Vavrečky, který je součástí juniorského realizačního týmu. Odpoledne potom druhý vylaďovací trénink, oťukávání se s konkurencí, alespoň očním kontaktem (tradičně zde patříme k výškově nejmenším). Na technické poradě jsme obdrželi základní pokyny (na rozplavání zásadně bez jakýchkoliv plaveckých pomůcek, v call roomu každý závodník 20 minut před startem, ne jako doma, kdy někteří závodníci k pomocnému startérovi pro jistotu ani nedorazí, instrukce k zítřejšímu slavnostnímu nástupu všech výprav, časy odjezdů autobusů z hotelu na bazén a zpět atd.). Večer nás ještě čekala krátká týmová porada, nechyběl ani nácvik společného pokřiku: „Per se per, za Čé-eR!!“

Musíme podotknout, že podmínky pro uspořádání velké plavecké akce jsou v Helsinkách vynikající, slabší stránkou organizátorů bude evidentně pouze stravování ve školní jídelně… Jídla jsou zde téměř vegetariánská, výběr mizivý, což pro vrcholové sportovce není zcela optimální.

Středa 4. 7. byla prvním závodním dnem. Nejprve se v dopoledních rozplavbách na startu představila hradecká plavkyně Lýdie Štěpánková, jež časem 32,33 v disciplíně 50 prsa postoupila do odpoledního semifinále. Poté přišli na řadu Sebastian Luňák na 50 motýlek, který časem 25,13 skončil na 29. místě, a Adam Hlobeň na 400 kraul, jenž časem 3:58,35 obsadil 32. místo. Na závěr dopoledního programu dorazil na startovní plošinu pardubický Honza Čejka na 100 znak, který časem 56,38 zajistil pro českou výpravu v pořadí druhou účast v semifinále.

Odpoledne nejprve Lýdie vylepšila v semifinále na 50 prsa svůj dosavadní český juniorský rekord na 32,08, avšak na finále to bohužel nestačilo, celkově skončila na 11. místě. O něco více se dařilo Honzovi Čejkovi, který v semifinále na 100 znak skončil na 9. místě ve vynikajícím osobním rekordu 55,81, když o „pouhých“ 12 setin neproklouzl do nadupaného čtvrtečního finále. Nicméně pro Honzu je to velice povedený výsledek! 🙂

Prvními semifinalisty na MEJ 2018 byly Lýdie Štěpánková a Honza Čejka!

Ačkoliv ve čtvrtek 5. 7. měl Honza Čejka volno a odpočíval před svými pátečními starty, tak zbytek českého juniorského týmu nezahálel. Čtvrteční dopoledne přineslo hned tři úžasné postupy našich juniorů do semifinále. Konkrétně na 200 metrů polohově Kuba Lahoda 2:02,88 nový juniorský rekord a postup z druhého místa! A na své si přišli i motýlkáři na 200 metrů. Adam Hlobeň skvělým časem 2:00,65 postupoval jako sedmý, Sebastian Luňák časem 2:01,52 jako jedenáctý. Přesto že byl odpolední finálový blok velice nabitý silnou konkurencí, tak se v něm čeští reprezentanti rozhodně neztratili. Na 200 motýlek Sebastian Luňák vylepšil svůj čas z dopoledních rozplaveb na 2:01,17 a skončil celkově na 10. místě. Adamu Hlobeňovi se sice dopolední čas zlepšit již nepodařil, ale i tak 13. místo za čas 2:02,03 je pro české reprezentační barvy velmi příznivé. Nejvíce se dařilo Jakubu Lahodovi, který na 200 metrů polohově časem 2:03,12 vyplaval pro český juniorský reprezentační tým první finále na evropském šampionátu při postupu z 5. místa! 🙂 Pardubického Honzu Čejku čeká zítra dopoledne 200 znak a poslední úsek ve štafetě 4×200 kraul. I zde budeme věřit minimálně v postup do semifinále!

Zleva: Roman Havrlant, Martin Kratochvíl, Adam Hlobeň, Honza Čejka a Vojta Maťátko.

Pátek 6. 7. byl ve znamení dalších znamenitých výsledků pro českou juniorskou reprezentaci! Dopoledne pardubický Honza Čejka na 200 znak časem 2:03,15 vybojoval pro české barvy další postup do semifinále (postup z 15. místa redukovaného pořadí). Odpoledne v semifinále nejdelší znakové disciplíny potom Honza doslova zářil, když vyplaval skvělým osobním rekordem 2:01,44 druhé finále pro českou juniorskou reprezentaci na letošním evropském šampionátu! Kromě Honzy byl odpoledne na startu ještě Jakub Lahoda, který ve finále na 200 polohový závod skončil časem 2:03,34 pátý, a Vojta Maťátko v semifinále na 50 prsa skončil časem 28,95 na 14. místě.

Vzhledem k tomu, že jídlo zajišťované pořadateli je zde stále tristní (a to i přes oprávněné námitky několika výprav), šli jsme s Honzou Čejkou a Kubou Lahodou do nedaleké finské restaurace (provozované nějakým Turkem), abychom si po vydařeném dni dali alespoň kus dobrého masa!

Úsměv na tvářích vyčaroval Honzovi čas 2:01,44 a postup do finále na 200 znak 🙂

V sobotu 7. 7. měla česká výprava v dopoledních rozplavbách na startu všechny své zástupce. Jako první se na startu objevil náš Honza Čejka, kterého čekal boj o postup do semifinále na 50 znak. Časem 26,17 postoupil Honza do odpoledního semifinále z 11. pozice 🙂 V disciplíně 200 kraul české barvy zastoupili Adam Hlobeň a Jakub Lahoda. Více se dařilo Adamu Hlobeňovi, který na české poměry super časem 1:52,18 skončil mezi evropskými juniory až na 25. místě (pro zajímavost uvádím poslední postupový čas na 200 kraul mužů do semifinále – 1:51,54). Je evidentní, že kraulařské disciplíny českému juniorskému plavání v evropské konkurenci trošičku ujíždí… Kuba Lahoda potom časem 1:57,17 obsadil ve velice nabité disciplíně 56. příčku. Na 100 motýlek kvalitní osobní rekord 54,82 Sebastiana Luňáka znamenal pro český tým dělené 21. místo. Lýdie Štěpánková v disciplíně 100 prsa časem 1:10,44 překonala český juniorský rekord Petry Chocové z roku 2013 a postoupila do semifinále z 13. místa redukovaného pořadí. V podání mužů disciplína 100 prsa vypadala následovně – Vojtěch Maťátko časem 1:04,59 postoupil do semifinále ze 17. pozice jako náhradník po odhlášce, Vojtěch Janeček časem 1:04,80 skončil na děleném 21. místě. V poslední dopolední disciplíně 800 kraul Adam Hlobeň obsadil 28. místo časem 8:32,38.

Odpoledne znamenalo extrémně náročný program pro pardubického Honzu Čejku – 50 znak semifinále 25,84 a postup do finále z 8. pozice, následně na to za 50 minut finále na 200 znak (možná by se někdo z LEN mohl zamyslet nad skladbou disciplín pro znakaře na evropském šampionátu). Ve velké únavě zaplavaný čas 2:04,77 stačil bohužel „jen“ na 8. místo… Následně 45 minut na to opět další finále, tentokrát na 50 znak! Zde Honza rozhodně nezklamal, časem 25,82 se výrazně dotáhl na svůj český juniorský rekord a dohmátl si pro své druhé 8. místo na Evropě v rámci 45 minut!!! Obrovská gratulace pro Honzu za dvě 8. místa na MEJ 🙂

V odpoledních rozplavbách zazářili kromě Honzy také naši prsaři – Lýdie Štěpánková v semifinále na 100 prsa vylepšila svůj dopoledne vytvořený český juniorský rekord na 1:10,07 a Vojta Maťátko vylepšil svůj dopolední osobní rekord na 1:03,87! Na postup do finále ale bohužel ani jeden z těchto kvalitních časů nestačil…

Horní řada zleva: Kuba Lahoda, Adam Hlobeň, Vojta Janeček a Seba Luňák.                                                                                        Dolní řada zleva: Honza Čejka, Lýdie Štěpánková a Vojta Maťátko.

Posledním závodním dnem byla neděle 8. 7. Na startu se dopoledne objevili v individuálních startech Vojtěch Maťátko na 50 kraul, jenž časem 24,99 obsadil 67. pozici, Lýdie Štěpánková na 50 motýlek, jež časem 30,22 obsadila 68. pozici. Jakub Lahoda a Sebastian Luňák se představili v polohovém závodě na 400 metrů, zatímco Kuba časem 4:29,15 obsadil krásné 14. místo, tak Seba se časem 4:40,46 vešel až na 33. příčku.

Posledním naším vystoupením na letošním juniorském Mistrovství Evropy byla štafeta chlapců na 4×100 polohově, jež ve složení Jan Čejka – znak (56,37), Vojtěch Maťátko – prsa (1:04,35), Seba Luňák – motýlek (54,99) a Adam Hlobeň – kraul (52,42), zaplavala výsledný čas 3:48,13, který stačil na konečné 11. místo! 🙂 Nutno podotknout, že k postupu mezi nejlepší osmičku evropských týmů Čechům příliš nechybělo. Poslední postupující štafetou do odpoledního finále bylo kvarteto Maďarů časem 3:46,31. Tak uvidíme, zda se nám finále podaří vybojovat za rok v Kazani!!! 🙂