Medailový sen se naplnil

Od čtvrtka do neděle, sedm plaveckých půldnů – to byla porce pro nejlepší české plavce, kteří v plzeňském bazéně bojovali o domácí tituly v krátkém bazénu v kategorii mladšího a staršího dorostu a dospělých. Poslední dny před startem se o některé naše plavce pokoušela nemoc (Štěrbová, Vavřinová, Nováková) a tak ne všichni odjížděli úplně fit. Nejvíce „postižen“ byl Vojko Štěrba, který kvůli nemoci nestartoval ani na krajském přeboru, ani na svém posledním žákovském šampionátu a v Plzni si chtěl všechno vynahradit. Pozůstatky nemoci však si vybrali svoji daň a Vojko byl tak jediným naším plavcem, který se „nikde nezlepšil“. Škoda…

Adéla Vavřinová

Zisk pěti medailí asi nečekal ani ten největší optimista. Po loňském jednom stříbře (Míša Štěrbová 100 M), jsme měli co napravovat. Čtvrteční odpolední blok měl na pořadu 50 VZ, 100 PZ a 1500 VZ. Na krátký kraulový sprint vyplavaly finále „C“ (mladší dorost) Kačka Burianová (27,12) a Aďa Vavřinová (27,19). Zlepšil se i Lukáš Balcar (25,33), ale ani to na další postup nestčilo. Na 1500 m volný způsob proklouzla do první dorostenecké desítky Pavla Avramová (18:24,29 – 9.), v open pořadí byla pak Lenka Štěrbová (17:34,40) jedenáctá. Na 100 PZ si Adéla Vavřinová zaplavala osobní rekord (1:05,37) a prošla šestým místem do „A“ (open) finále. Po maratónu mužů na 1500 VZ začal finálový blok. Obě naše děvčata zaplaval o něco horší čas – Kačka 27,25 a Áďa 27,37 a skončily celkově na sedmém, resp. na osmém místě. Konečné páté místo pak vybojovala Áďa na 100 PZ. V mixové štafetě na 4×50 VZ skončila naše čveřice Balcar(25,36)-Čejka(25,30)-Burianová(26,98)-Vavřinová(27,26) na 13.místě.

Adéla Teclová

Páteční dopoledne začalo sprintem na 50 m prsa. Pro svůj nejlepší čas si tam doplavala Hanka Fousková (35,81), ale stačilo to na umístění ve druhé desítce. Na 200 m znak jistě postoupily do odpoledního finále mladších dorostenek Kačka Burianová (2:24,00) a starších Anča Šádková (2:28,21). Mistr republiky v kategorii žactva na 200 Z Honzík Čejka si vyzkoušel tuto trať i mezi dospělými. Necelé dvě sekundy zaostal za svým časem z Prostějova (2:12,50) a stačilo to jen na 23. místo. Další finále vyplavala Adéla Teclová na 400 VZ a v odpoledním finále bude bojovat o medaili. Ani zlepšení o pět sekund Lukáše Balcara v téže disciplíně (4:21,83) na postup nestačilo. Na 100 m motýlek utekl Míše Štěrbové postup o boj o medaili o 0,84 a tak bude bojovat jen o páté místo. Posledním dopoledním závodem byla 200 m polohovka – parádní trať pro Adélu Vavřinovou. Osobák sice odolal, ale čas 2:21,69 stačil na postup do finále „A“ a jistou medaili. Odpolední finálový blok začalaly znakařky – Káťa si polepšila (2:23,49) a skončila přesto desátá, zlepšila se i Anča (2:26,86) a připsala si osmé místo. Doplavat minimálně druhá ve finále mladších dorostenek – to byl úkol pro Adélu Teclovou. Takticky to zvládla na jedničku a čas 4:30,02 znamenal osobák a naši první medaili – bronzovou. Míša Štěrbová ve finále na 100 M ještě vylepšila svůj dopolední čas a vyhrála své finále časem 1:04,07, ale bylo z toho „jen“ páté místo. 200 PZ – 2:20,64 – stříbro pro Adélu!! Posledním závodem byla štafeta na 4×50 PZ, kde naše čtveřice Burianová(30,18)-Vavřinová(34,63)-Štěrbová M.(29,39)-Teclová(27,21) skončila osmá a časem 2:01,41 překonala letitý oddílový rekord.

Kačka Burianová

Sobotní ráno patřilo znakařským sprinterům. A hned v úvodu se podařilo Kačce Buriánové zaplavat čas poprvé pod třicet sekund (29,80) a jistě postoupit do „A“ finále a bojovat o jednu z medailí. Do finále starších dorostenek postoupila i Anča Šádková. Honzík Čejka si opět posunul své maximum na 28,19 a skončil celkově na 22.místě. Další postupové finálové místo vybojovala Adéla Teclová na 200 VZ (2:08,56), ale bude bojovat jen o páté místo. Příliš rychlý začátek (100 m za 57,95) stál možná Lukáše Balcara lepší čas na stejné trati (2:03,66). Sto metrů prsa a 18. místo pro Hanku Fouskovou (1:19,67). Ve své hlavní disciplíně 200 M si nenechala Míša Štěrbová utéci „A“ finále a z prvního místa v kategorii mladších dorek postoupila. Jako přes kopírák ji napodobila Adéla Vavřinová na 400 PZ (4:58,81) a i ona postoupila ve své kategorii z prvního místa do „áčka“. V závodě na 800 VZ se výrazně zlepšil Lukáš Balcar (8:54,77), na hranici svého nejlepšího času doplaval i Vojko Štěrba (8:53,57). Ve finále na 50 Z si Kačka Burianová nadělila bronzový dárek a skvělý čas 29,60, Adéla Vavřinová ve stejné kategorii skončila osmá (30,45), Anča Šádková pak dohmátla na devátém místě (30,83). Adéla Teclová se prala sama se sebou a čas 2:08,67 stačil na sedmé místo. Čtyři kandidátky na tři medaile na 200 M, přesto to Míša zvládla – čas 2:23,01 ji trochu zklamal, ale bronzová medaile ji slušela! Polohovkové tratě – to je výsadní disciplína pro Áďu Vavřinovou. Skvěle zaplavaný závod i po taktické stránce ji v open finále vynesl nejen celkově páté místo v kategorii žen, ale i druhé stříbro v čase 4:56,54.

Michaela Štěrbová

Poslední den začal opět sprintem na 50 m motýlek. Tam startovalo hned sedm našich plavkyň a tři postoupily do odpoledního finále – Kačka Burianová, Adéla Vavřinová a Míša Štěrbová. Nejlepšího výsledku dosáhl Lukáš Balcar na 100 VZ, když časem 54,83 skončil jedenáctý. Ve stejné disciplíně žen obě Adély pokořily hranici jedné minuty a postoupily do dorosteneckého finále. Těsně před touto hranicí skončila Pavlína Nováková (1:01,04 – 35. v open) a Pavla Avramová (1:01,47 – 16.). Na 100 m znak osvědčené duo Burianová – Šádková opět vybojovalo postup do finále. V poslední individuální mužské disciplíně – 400 PZ – napravil Honzík Čejka diskvalifikaci z Prostějova a dohmátl v osobáku ve výborném čase 4:47,14 (29.). Poslední disciplínou žen byla osmistovka kraul – Lenka Štěrbová zaplavala čas 9:07,38 a skončila desátá. Finálové šesté, osmé a deváté místo si podělily Míša Štěrbová (29,02), Adéla Vavřinová (29,20) a Kačka Burianová (29,65) na 50 M. V „královské“ stovce kraulem mladších dorek se bojovalo o bronz. Adéla Vavřinová i přes svůj celkem sedmnáctý (!) start zaplavala skvělých 58,25 a skončila čtvrtá… Polepšila se i Adéla Teclová na 59,25 a skončila osmá. Sedmé místo na 100 Z vybojovala Kačka Burianová skvělým časem 1:04,66 a druhým oddílovým rekordem, Anča Šádková zaplavala čas 1:08,28 (12.). Poslední štafeta – 4×50 VZ a skvělá čtveřice Burianová(27,48)-Avramová P.(28,11)-Teclová(27,84)-Vavřinová(27,10) zaplavala čas 1:50,53 a skončila v open na šestém místě. Konec dobrý všechno dobré 🙂