Medaile zůstaly i doma

V sobotu se na písníku v Mělicích uskutečnilo Mistrovství ČR dorostu, dospělých a masters na 5 km, které bylo součástí Českého poháru v dálkovém plavání. Krásné teplé počasí a teplota vody 18°C přilákalo na start 61 plavců ze 17 oddílů České republiky. Skeptici, kteří prorokovali šampionátu fiasko, ostrouhali. Pořadatelé udělali maximum pro bezpečnost závodníků a během závodu vzdala pouze jedna plavkyně. Jak se ukázalo obavy z příliš studené vody se ukázaly jako liché. Pikantností celého závodu byl i intervalový start, kdy plavci za sebou startovali v rozmezí jedné minuty.

V soutěži žen, která se plavala O pohár Lídy Jelínkové, zvítězila česká reprezentantka Silvie Rybářová (56:13,5), před svoji oddílovou kamarádkou z Komety Brno Barborou Pickovou (57:56,0) a pro bronz si doplavala domácí Lenka Štěrbová
(58:15,9). V kategorii mužů putuje zlato rovněž na Moravu a vyplaval ho další český reprezentant Jan Pošmourný (52:21,3), druhý skončil a to s minimálním odstupem rovněž člen Komety Brno Ján Kútnik (52:23,6) a třetí doplaval chomutovský Ondřej Baumrt (53:52,0), který si tím vyplaval účast na Mistrovství Evropy juniorů.

V kategorii mladších juniorek odvedla vynikající výkon domácí Renata Nováková, která zúročila roční tréninkovou píli a doplavala si pro bronzovou medaili v čase 1:08:43,4. Stejnou pochvalu zaslouží i Daniel Čaban, které ve stejné kategorii plavců doplaval na druhém místě v čase 1:01:06,6. Tento závod byl nesmírně vyrovnaný a mezi prvními třemi byl rozdíl pouhé 2,5 vteřiny, mezi druhým a třetím dokonce 0,1 vteřiny. Ve stejném závodě skončil ještě těsně pod stupni vítězů Josef Jurica (1:07:05,0). V kategorii starších dorostenců na čtvrtém místě doplaval Jan Knotek (1:25:26,4).

Pardubičtí plavci měli zastoupení i v kategorii masters, kde sklidili ty nejcennější kovy. V kategorii 40-44 let si pro zlato doplaval Aleš Rucký (1:14:54,0) a v kategorii 50-54 let pro stejný kov i Petr Matěna (1:10:17,7).

V poslední soutěži – 3 km team-event – kde spolu plavou tři členové družstva pak jasně dominovala Kometa Brno, která obsadila kompletně stupně vítězů. Pardubická trojice ve složení Štěrbová-Čaban-Jurica doplavala čtvrtá.

Český pohár pokračuje za čtrnáct dní závodem na Brněnské přehradě.