Mates – hrdina ve Zlíně


V sobotu 31.3.2018 se 7 plavců skupiny STARS vydalo na šestihodinovku do Zlína. Obsadili jsme obě disciplíny – jak štafetu ve složení Petr Bareš, Jan a Josef Knotkovi, Lenka Benedová, Petr Stiller a Petr Matěna, tak sólo plavbu na 6 hodin na kterou si troufnul Aleš Rucký. V příjemném prostředí a atmosféře zdejších závodů jsme se ponořili do Zlínského bazénu. Štafetu jsme plavali ve výše uvedeném pořadí a to se střídáním po 30 minutách. Původně čistě mužská štafeta se díky Lence Benedové změnila na mixovou štafetu. Zde plavalo 13 týmu a my jsme si nevedli vůbec špatně. Po dobu 5 hodin jsme se drželi na druhém místě. První tým byl přes 1 km před námi a třetí 100 metrů za námi (s nimi jsme bojovali celých 6 hodin velmi vyrovnaně). Pak se ale stalo něco neobvyklého – první tým z výsledků zmizel (pravděpodobně byl zařazen do špatné kategorie) a my jsme rázem byly 100 metrů od vítězství. Zbývala poslední hodina a my měli nasazeny nejlepší plavce. Petr Stiller si vedl výborně na předposledním úseku, ale ztrátu nedohnal. Na Petra „Matese“ Matěnu zbyl nelehký (téměř nereálný) úkol. Musel stáhnout za 30 minut ztrátu téměř 150 metrů. Posledních 30 minut závodu se vařila voda, Mates předváděl neskutečné výkony, kdy se stovkami okolo 1:22 stále přibližoval první pozici a 10 minut před koncem závodů už měl ztrátu „pouze“ 50m. Za vydatného povzbuzování celým týmem (a mých vyřvaných hlasivek 😊) Mates obracel do poslední stovky se ztrátou cca 15 metrů a během ní dokázal předplavat vedoucí závodnici a v cíli dohmátl asi 5 metrů (!) před ní. Mates dokázal něco neskutečného, kdy i přes křeč v noze dokázal naši štafetu vytáhnout na první místo a za 30 minut dohnat ztrátu 150m. Zajímavostí je, že jsme si mysleli, že jsme druzí (viz zmatky s výsledky a zmizení první štafety z výsledků). O to víc jsme byli překvapeni, když jsme vystoupali na stupínek nejvyšší.
Nesmíme zapomenout na našeho sólo plavce Aleše Ruckého, pro kterého se jednalo o poslední ostrý trénink před přeplavbou Gibraltaru. Aleš si nevedl vůbec špatně a se stovkami pod 1:30 vydržel během prvních 2 hodin. Postupem času se dostal k časům kolem 1:35-1:39 ovšem za stále stejné techniky. I Alešovi se ve své kategorii povedlo zvítězit (výrazně za sebou nechal zbylých 7 plavců).
Za 6 hodin naše štafeta naplavala 22,2 km, a Aleš jako sólo plavec 21,4 km.
Nezbývá tedy nic jiného než poděkovat celému týmu za předvedené výkony, Matesovi za vítězství naší štafety a klubu za možnost zúčastnit se těchto závodů.
Spokojeně hodnotí Honza Knotek

Výsledky dostupné zde:
https://cs.srichinmoyraces.org/6hrswim/previous-results/2018