Lída v českém rekordu

O víkendu se v Brně uskutečnil 50. ročník Velké ceny města Brna, který se zároveň plaval jako 5. kolo Českého poháru. Hlavní hvězdou byla maďarská reprezentantka Katinka Hosszu, trojnásobná olympijská vítězka z Ria. Ta startovala nakonec v 16 disciplínách, ve kterých 13x vystoupila na nejvyšší stupínek. Kvalitu mítinku podtrhlo i sedm nových českých rekordů. Ani my jsme tentokrát nevyšlo na prázdno…

Lída si jede pro český dorostenecký rekord

Výborně si vedli v sobotu naši plavci a hned 8x se probojovali do odpoledního finále. Už v dopolední rozplavbě na 50 P Lída Štěpánková ve svém prvním startu v červenobílých barvách vytvořila nový český dorostenecký rekord časem 31,41 a postoupila nejrychlejším časem do odpoledního finále, kde doplavala třetí v čase 31,68. Pro 12. místo si doplaval v úvodní disciplíně 200 VZ Adam Klásek v OR 1:54,40. Jistotu finále potvrdil na znakařských tratích Honza Čejka, když nejdříve jako 2. postoupil na 200 Z (2:00,90) a nedlouho poté i na 50 Z (25,63) rovněž z 2. místa. Na 200 Z postoupila do finále i Áďa Vavřinová (2:17,33) jako 4. V krátkém sprintu na 50 M si osmé místo vybojovala a tím i právo startu ve finále Kačka Burianová v osobáku 28,77. Na 200 P si o šest sekund zlepšil čas Honza Teplý. Radost mu však diskvalifikací zkazili rozhodčí… Na 50 m znak si postup vybojovala Týna Jiránková, když znovu dokázala stlačit čas pod třicet sekund (29,90 – 6.). na 200 M si pro OR doplaval Matouš Rejman. Čas 2:06,49 stačil na 11. místo, o dvě příčky níže skončil Adam Klásek (2:08,35) také v OR. 50 VZ za 25,74, sice OR pro Jendu Kláska, ale v tak nabité konkurenci to bylo umístění až v šesté desítce, Dan Toman na stejné trati za 24,80 na 31. místě. Ve stejné disciplíně žen skončila Kačka Burianová 13. v nejlepším osobním čase čase 27,16. 200 PZ je vlajkovou disciplínou Ádi Vavřinové. V rozplavbě ještě na 175 m se držela před Katinkou Hosszu, aby ji v závěru přeci jen podlehla a cenný skalp tak nezískala 🙂 . Skvělý osobák 2:14,34 stačil na třetí postupový čas. Zlepšily se i Eňa Štěrbová (2:25,63), Týna Jiránková (2:26,22) a Kačka Apltauerová (2:32,18). Těsně za první desítkou pak skončila Eňa na 800 VZ v čase 9:05,30.

Týna Jiránková – 50 Z – 29,94 – 7.
Áďa Vavřinová – 200 PZ – 2:13,20 – 3. v oddílovém rekordu, jen 0,74 od limitu na mistrovství světa…
V neděli byly na pořadu nejprve rozplavby na 400 PZ, kde si pátým postupovým časem zajistil účast ve finále Honza Čejka (4:29,24) a třetím pak Áďa Vavřinová (4:51,91). V osobáku se blýskl Honza Teplý (4:54,66). Pak přišly na řadu sto metrové tratě. V motýlku postoupila dále Kačka Burianová (1:04,76), na prsou Lída Štěpánková (1:11,18), Týna Jiránková pak v OR za 1:14,17 skončila 11. Ve znakovém způsobu nebude ve finále chybět Honza Čejka (56,11), naopak v „královské“ kraulové stovce chybět budeme… Na polohovkové trati však postoupily jak Áďa Vavřinová (1:02,70), tak i Týna Jiránková (1:05,21). Skvělým časem se předvedl i Matouš Rejman (59,17), ale stačilo to „až“ na 14. místo. I přes další zlepšení Adama Kláska na 400 VZ na 4:06,58 na finále to nestačilo (23.), na stejné trati tři místa za desítkou skončila Eňa (4:27,76).
– 1. místo na 400 PZ – skvělý finiš a Honza Čejka byl nejlepší v osobáku a oddílovém rekordu 4:22,37
– 4. místo na 400 PZ – Áďa Vavřinová, stejně jako dopoledne znovu v „B“ limitu na MS za 4:52,30
– 7. místo na 100 M – Káťa Burianová i přes „bloudění“ na startovní plošině v OR 1:04,37
– 4. místo na 100 P – Lída Štěpánková i přes zářijový zdravotní výpadek jen těsně nepokořila hranici 70 vteřin – 1:10,13
– 2. místo na 100 Z – Honza Čejka o setinu si vylepšil osobní rekord na 54,49
– 3. místo na 100 PZ – Áďa Vavřinová skvělým finišem dohmátla a o setinu si vybojovala pódium za 1:03,00
– 1. místo ve štafetě 4×50 PZ mix – Honza Čejka(25,39)-Lída Štěpánková(31,50)-Áďa Vavřinová (28,46)-Dan Toman(24,32) v oddílovém rekordu 1:49,67.
Ani další naši plavci přes víkend nezaháleli, ale i přes zlepšení svých nejlepších časů na přední umístění nedosáhli. Postupně se zlepšovali Kačka Apltauerová – celkem 5 OR, Kačka Avramová tři, Aleš Balcar čtyři, Kristýna Jurčíková jeden, Adam Klásek pět, Jenda Klásek dva, Eňa Štěrbová 8 nejlepších výkonů sezóny, Honza Teplý tři a Dan Toman dva.
Bylo to po čertech výborná prezentace našich plavců na 5. kolo Českého poháru. Záznam ze sobotního finále vysílá ČT Sport ve čtvrtek v 17.30 🙂