Lenka Štěrbová třetí na legendárním Faros maratonu

(příspěvek zpracoval Michal Štěrba)
Na samý závěr sezóny si Lenka Štěrbová schovávala nejlepší formu. Po vítězství na maratonu Jarak-Šabac v Srbsku, náročných závodech na 10 a 25 kilometrů na mistrovství Evropy v Berlíně a zisku rekordního čtvrtého titulu mistryně republiky na 20 km v Račicích, dosáhla třetím místem na legendárním Faros maratonu v Chorvatsku svého letošního nejvýraznějšího úspěchu.
Tradičně poslední srpnovou sobotu se na ostrově Hvar konal 39. ročník jednoho z nejuznávanějších závodů v dálkovém plavání. Maraton, kterého se v průběhu čtyř desetiletí jeho existence zúčastnila většina hvězd tohoto sportu Jugoslávcem Vjelko Rogošicem či Holanďankou Irene van der Laan počínaje a Němkou Angelou Maurer nebo Tunisanem Oussamou Melleoulim konče, byl dokonce uveden do Síně slávy světového plavání. Závod na 16 kilometrů se startem a cílem v přístavu malebného městečka Stari Grad se plave celým Starigradským zálivem k mysu Kamal a zpět. Letos se pořadatelům prezentovalo 18 plavců a 12 plavkyň ze 17 zemí, k účasti v soutěži bylo stejně jako v minulosti nutné osobní pozvání. Teplota průzračně čistého Jadranu dosáhla 26 stupňů a teplota vzduchu se šplhala ke třicítce. Lenka Štěrbová se Faros maratonu zúčastnila i vloni, kdy doplavala šestá a překonala letitý český traťový rekord Yvetty Hlaváčové. Právě Hlaváčová skončila v roce 2007 třetí a až do soboty byla naší poslední medailistkou Faros maratonu. Úspěch posledního medailisty Michala Špačka se dokonce datuje rokem 1998! Dvojice Lenka Štěrbová a Vít Ingeduld tedy měla velkou motivaci se na ostrově doslova hemžícím českými turisty pokusit obnovit věhlas našeho dálkového plavání.
Rychlý začátek závodu, který maďarský reprezentant Daniel Szekely (osobní rekord na 1500 m za 15:20) rozjel, jako by to byla pouhá pětka, hned na prvním kilometru roztrhal startovní pole. Vedoucí skupiny se všemi favority, včetně Víta Ingedulda, se z žen udržela jen bývalá juniorská mistryně Evropy Ruska Anastazia Krapivina. Lenka Štěrbová v mačkanici s Američankou Kellyovou a Němkou Hahnovou trochu ztratila, ale během několika set metrů se začlenila do skupinky tří plavkyň, kterou vedle Lenky tvořily Chorvatka Karla Šitičová a vítězka Evropského poháru Němka Ines Hahn. Závodnice, vědomy si, že jsou tři na pouhé dvě medaile, se po celý závod bedlivě hlídaly a likvidovaly sebemenší pokus o únik. Rozhodnutí přinesl až závěrečný kilometr. Domácí hvězda Karla Šitičová podle očekávání nastoupila k předlouhému finiši. Lenka Štěrbová, plavající svůj letošní nejlepší závod, zvedla hozenou rukavici a desátou ženu z OH v Londýně přiměla v cílovém koridoru k vydání všech rezerv. Především však přespurtovala německou plavkyni a po zásluze tak mohla při večerním vyhlašování vítězů na do posledního místečka zaplněném náměstí sledovat českou vlajku stoupající na stožáru vedle ruské a chorvatské zástavy. Závod mužů vyhrál Ital Matteo Furlan, na druhém až třetím místě shodně dohmátli Ukrajinec Voronko a Kanaďan Desharnais. Vít Ingeduld doplaval šestý a proti loňsku si polepšil o čtyři příčky.

na fotografii níže – Eňa táhne skupinku, za ní Němka a pak Chorvatka a doprovodná loď Chorvatky
Faros maraton