Lenka Štěrbová na MEJ

Lenka Štěrbová startuje 12. – 13. srpna na Mistrovství Evropy juniorů v dálkovém plavání. Prestižní soutěž se koná ve španělské Navii na severozápadě Pyrenejského poloostrova. Závod se plave v deltě řeky, takřka v místě kde se vlévá do Biskajského zálivu. Spolu s Lenkou reprezentují Českou republiku Ján Kútnik z Komety Brno a Vít Ingeduld z klubu Plavání Českých Budějovic. Všichni tři si vydobyli nominaci na konci května úspěchem v kvalifikačním závodu, kterým byl Evropský pohár v Turecku. Čeští reprezentanti absolvují v pátek 12. srpna závod jednotlivců na 5 kilometrů a v sobotu 13. srpna tzv. „team event“ na 3 kilometry.

Specifikou závodu na letošním MEJ je místo konání soutěže. Plavat se bude v deltě řeky, kde dochází k neustálému střetávání dvou proudů. Jedním je přirozený tok řeky směrem k moři, druhým je příliv a odliv, přinášející buď proti proudu řeky (příliv) nebo ve směru po proudu řeky (odliv) velké množství mořské vody. Řeka je proto slaná a teplota vody, byť se jedná o Španělsko uprostřed léta, by měla být jen mezi 19 a 20 stupni. Štěrbová, Kútnik a Ingeduld proto absolvovali závěrečné devítidenní soustředění před MEJ na pardubickém koupališti Cihelna, kde není vyhřívaná voda. Nácvik týmového plavání na soutěž hlídek, při němž se spolupracuje obdobně jako při cyklistické časovce, pak probíhal v Labi, které mělo na přelomu července a srpna necelých osmnáct stupňů.

Favority mistrovství Evropy jsou vedle domácích Španělů především silné výpravy plaveckých velmocí Velké Británie, Německa, Francie a Itálie, do bojů o medaile ale mohou zasáhnout i další závodníci z osmnácti přihlášených zemí. Šance českých reprezentantů v tak silné konkurenci lze těžko odhadovat, obrovským úspěchem pro kohokoliv z našich by bylo umístění v první desítce. Lenka Štěrbová, která se specializuje především na delší tratě a pět kilometrů je pro ni v podstatě sprint, doufá v co nejtvrdší podmínky – chladné počasí a vodu se studenými proudy.