Ke zlatu i limit na mistrovství světa

Slavné období pardubického dálkového plavání 80. a 90. let připomněly výkony reprezentantů SC PAP na nedělním 22. zimním mistrovství ČR v DP. Každý z devíti zástupců našeho oddílu si výrazně vylepšil osobní rekord a z pražského Podolí putovaly do Pardubic čtyři medaile. O jeden ze dvou zlatých kovů se zasloužila Lenka Štěrbová, která absolutním vítězstvím v závodě žen na 5 km a především splněním kvalifikačního limitu pro účast na letošním mistrovství světa překonala další pomyslný milník v cestě za svým snem, startem na olympijských hrách v Rio de Janeiru 2016.

Zatímco mezi muži zvítězil stylem start-cíl Jan Micka z USK Praha a svůj obhájený titul ozdobil překonáním vlastního českého rekordu, soutěž žen nabídla divákům napínavou podívanou od začátku až do konce. Hned od prvních metrů se na čele
zformovalo trio Barbora Picková (Jihlava), Alena Benešová (KIN Č. Budějovice) a Lenka Štěrbová (SC PAP), zbytek startovního pole sledoval zápolení favoritek z uctivé vzdálenosti. Server www.plavani.info popsal boj o medaile takto: „ Závod fantasticky rozjela Alena Benešová, ale ke konci výrazně zpomalila, zatímco Lenka Štěrbová, která po 4. kilometru ztrácela na Benešovou 15 sekund, v závěrečné fázi závodu raketově zrychlila, poslední kilometr zvládla za 12:07 min. a s náskokem 5 sekund vybojovala svůj první bazénový titul v absolutní kategorii.“ Lenčin čas 1:00:29,1 hod navíc znamenal splnění kvalifikačního limitu pro účast na mistrovství světa v plaveckých sportech, které bude na přelomu července a srpna hostit Barcelona. Navýsost spokojený trenér Tomáš Roztočil ale zdůraznil, že Lenku ještě čeká mnoho tvrdé práce pro naplnění hlavního letošního cíle, neboť zaplavání limitu bylo zatím jen první částí náročné kvalifikace pro MS, druhou podmínkou je vítězství v závodě na MČR na 10 km na otevřené vodě (začátkem července v Plzni).

Z pardubických reprezentantů šli v podolském padesátimetrovém bazénu na start nejprve mladší žáci v závodě na 3 km. Obhájce titulu Vojko Štěrba opět potvrdil, že dlouhé tratě jsou jeho doména. Hned od prvních metrů se strojovým tempem vzdaloval svým soupeřům a pro zlatou medaili v kategorii 12 letého žactva si doplaval ve výborném čase 41:49,0 min., přičemž prvních patnáctistovku zvládl za 20:57,7 a druhou dokonce za 20:51,3. Jan Čejka je sice spíše sprinter, díky náročným tréninkům Lenky Zemanové se ale může měřit i s předními vytrvalci a čtvrté místo a hlavně fantastické posunutí osobního rekordu o více než 4 minuty (!) na čas 42:42,9 je toho pádným důkazem. Poslední z pardubického tria Josef Knotek doplaval šestý a i on potěšil svého trenéra Petra Dastlíka obrovským zlepšením na 55:00,9. Jen Kačka Avramová, startující mimo soutěž v kategorii dvanáctiletých žákyň (vloni neabsolvovala žádný závod na otevřené vodě a neměla tak splněnu nutnou
kvalifikační podmínku pro účast na MČR), nebyla po potížích s netěsnícími brýlemi s výsledkem závodu spokojena, ale i ona se proti loňsku výrazně zlepšila (46:34,0).

Soubojem členů SCM dálkového plavání by šlo nazvat závod mladších dorostenců na 5 km. V mimořádně náročné konkurenci se neztratili pardubičtí vytrvalci Daniel Čaban, který časem 1:03:05,3 hod obsadil 7. místo a Josef Jurica, devátý za čas 1:04:32,8. U specialisty na dlouhé kraulové tratě Dana se s tímto výkonem v zásadě počítalo, polohovkář a znakař Pepa ale překvapil více než příjemně.
Dvojitou medailovou radost si pardubické družstvo vychutnalo v dramatickém závodě na 5 km 14-letých žákyň. Stříbrná Michaela Štěrbová ( 1:04:19,6) se v úvodu soustředila především na obhájkyni prvenství Annu-Marii Benešovou, ta ale tentokrát nenaplnila úlohu favoritky a po prvním kilometru začala ztrácet. Míša pak prakticky celý závod kontrolovala
druhou příčku za budějovickou Pavlínou Butalovou, v závěru ale musela hodně napnout síly, aby odrazila nečekaný, ale o to razantnější útok své oddílové kolegyně Pavly Avramové (1:04:24,7). Pavla netradičně zahájila volněji, postupně ale zrychlovala a nevídaným výkonem v posledních dvou kilometrech dokázala, že její osobní cíl pro letošní sezónu – zaplavání limitu pro zařazení do reprezentačního družstva juniorů – je reálný!