Jednou nahoře, jednou dole a …

Jednou nahoře, jednou dole, platilo pro sestry Štěrbovy na zahraničních závodech v dálkovém plavání o minulém víkendu. V sobotu obrovská smůla Míši na mistrovství Evropy juniorů v Marseille a v neděli česká hymna pro Lenku v srbském Šabacu.

                                Česká výprava

Míša Štěrbová je na otevřené vodě jako doma, do francouzského Marseille odjížděla na své čtvrté MEJ, startovala i na jednom MSJ. Dosud největší úspěch zaznamenala vloni, kdy v italském Piombinu dohmátla na výborném dvanáctém místě. Bohužel, tentokrát se smůla na pardubickou plavkyni začala lepit hned po příjezdu do středomořské metropole. Nejprve si střídáním tropických venkovních teplot šplhajícím k 40 stupňům s pobytem v klimatizované místnosti přivodila nachlazení, doprovázené příznaky úžehu, aby v „den D“ vystoupila na závodišti z autobusu tak nešťastně, že si podvrtla kotník. I s tímto handicapem nastoupila, ale od úplně prvních metrů bylo jasné, že to nejde. Klobouk dolů, že 10 km vůbec doplavala, byť pro bolest vůbec nemohla kopat nohama a motivaci k bodu mrazu srážely myšlenky na umístění na dně výsledkové listiny. Večer po závodě Míše pak kotník otekl natolik, že reprezentační trenér Jan Srb „odpískal“ nedělní smíšenou štafetu dva plus dvě (český tým měl kromě Míši v Marseille jen Alenu Benešovou). 

                             Česká výprava    

Jako doma je na řece Sávě v devatenáctikilometrovém úseku mezi městečkem Jarak a městem Šabac v Srbsku Lenka Štěrbová. Na jednom z nejstarších evropských plaveckých maratonů, kde se už v 80. letech představili tehdejší nejlepší českoslovenští dálkoví plavci, včetně legendární Lídy Jelínkové, startovala již pošesté, přičemž v letech 2009 a 2015 se dokázala postavit na nejvyšší stupeň. Startovní pole, zřejmě vlivem souběžně konaných MEJ v Marseille a EP ve španělské Navii, bylo tentokrát méně početné, než bývá obvyklé. Pravý test odolnosti ale účastníkům připravila i na Balkán mimořádná vedra, kdy teplota vody se blížila 30 stupňům a vzduchu kulminovala na hodnotě 41 stupňů! Lenka zkušeně odstartovala, celý závod se držela v trojici s kolegou z českého týmu Jakubem Kačerovským a srbských reprezentantem Bence Balzamem a v cíli si vychutnala potlesk za třetí prvenství v populárním maratonu. Na stupních vítězů Lenku doplnily druhá Češka Veronika Milerská a třetí Srbka Jovana Ječanski. 

Až potud zprávu z obou závodů sepsal Michal Štěrba.

Nakonec něco co se píše těžko. Pokud jste ho znali, vzpomeňte si s námi. Na společné fotce české výpravy na závodě Jarak – Šabac je Michal (stojící) úplně vlevo…
Mgr. Šindelář Michal