Jan Čejka s očekáváním vyhlíží MEJ 2019 v Kazani

Všem příznivcům červenobílých barev a rychlé vody přinášíme druhý rozhovor z trojice pardubických plavců limitářů na evropský šampionát v Kazani. Tentokrát se znakařem Janem Čejkou, který se připravuje stejně jako Lýdie Štěpánková a Kateřina Laňková na reprezentačním soustředění v tureckém Beleku 🙂

Ahoj Honzo, jak se ti trénuje ve sportovním centru Gloria v Beleku, kde se právě nacházíš na společném reprezentačním soustředění seniorů a juniorů?

V tomto centru se mi trénuje skvěle, podmínky pro trénink jsou zde parádní, navíc máme pěkné počasí. Trénování mě tady baví o to víc, že mohu trénovat vedle takových hvězd jako je třeba Chad Le Clos, Florent Manaudou či Roman Procházka. (smích)

Jaká je atmosféra v českém repre týmu, se kterým tady trénuješ a se kterým jsi již v průběhu sezóny trávil spoustu času na soustředěních a reprezentačních závodech?

Atmosféra je skvělá, jediné, co mě trochu mrzí, že jsme rozděleni kvůli vytíženosti bazénu do vícero skupin, a trénujeme v rozdílných časech.

Od kolika let vlastně plaveš? Kdo nebo co tě přivedlo k plavání?

Oba moji rodiče závodně plavali, taťka dělal bazénové plavání a později se věnoval podvodnímu rugby, mamka dělala orientační potápění. Od zhruba třech let jsem chodil do kroužku plavání s rodiči, ve kterém moje mamka působila jako instruktorka. Později mě rodiče přihlásili do plaveckých kurzů k paní Farské a následně jsem přešel do skupiny závodního plavání k paní trenérce Zemanové. Mimochodem už jsem pokořil všechny taťkovy osobní rekordy. (smích)

V současné době studuješ na osmiletém gymnáziu v Pardubicích a zároveň sbíráš jeden plavecký úspěch za druhým. Jak se ti daří skloubit školu s tréninky?

Ve škole mi vycházejí jak učitelé, tak vedení školy vstříc. Mám individuální studijní plán, takže nemusím tolik řešit absenci. Díky tomu se mi daří skloubit školu s plaváním a nemusím omezovat tréninkovou přípravu.

Aktuálně jsi v evropských tabulkách U18 na 7. místě na 50 a 100 znak a na 11. místě na 200 znak. Na kterou disciplínu na MEJ v Kazani si nejvíce věříš?

Nejvíce se těším na 100 znak, protože to bude můj první start na Evropě a otevřu tím tak tyto závody a doufám, že z toho budu mít dobré pocity. Navíc stovku mám ze všech tratí nejradši, protože není jednak tak dlouhá jako dvoustovka a zároveň to není tolik o náhodě jako padesátka. Ve stovce musím využít maximální rychlost jako v padesátce, ale zároveň to není tak taktická disciplína jako dvoustovka.

Takže si nejvíce aktuálně věříš na 100 znak?

No to je těžká otázka… (chvíli přemýšlí) Aktuálně mám spíš největší ambice na tu dvoustovku, která se mi na Velké ceně města Pardubic plavala fakt úplně parádně. Medaile na dvoustovce se bude pravděpodobně pohybovat těsně pod hranicí dvou minut. Já jsem aktuálně v Pardubicích plaval v osobním rekordu za 2:01,16, takže by to tam mohlo padnout. Ale i stovku bych rád plaval pod hranici 55,00 vteřiny, což by pravděpodobně mohl být také medailový čas. Uvidíme, je to otevřené, protože i soupeři budou skvěle připraveni.

Máš nějaký oblíbený tréninkový motiv, který tě posouvá v tvých výkonech dopředu?

Mám rád laktátové tréninky, kde se nejvíce maká a které mě nejvíce mohou posunout k rychlejším časům, můj nejoblíbenější set je 40×50 na laktátovou toleranci, který v naší pardubické tréninkové skupině často plaveme.

Máš nějaký plavecký či jiný sportovní vzor?

Vyloženě jeden konkrétní vzor nemám. Spíš sleduji ty nejlepší a snažím se od nich vzít to, co se mi u nich nejvíce líbí.

Kterého sportovního úspěchu ve své dosavadní kariéře si nejvíce vážíš?

Nejvíce si vážím třetího místa na EYOF 2017 a finálových účastí na MEJ 2018 v Helsinkách.