Honza míří do Budapešti na ME

            Šestnáct bazénových, šest dálkových a rovněž čtyři jména synchronizovaných plavkyň se objevilo ve finální nominaci pro evropský šampionát v plaveckých sportech, který hostí ve dnech 10. – 23. května Budapešť. Mezi největší české naděje se řadí zejména sportovci s jistotou olympijského startu v Tokiu Simona Kubová, Barbora Seemanová, Kristýna Horská, Jan Micka a Jan Šefl. Na kvalitní umístění myslí také dálkový plavec Matěj Kozubek, který v roce 2019 skončil čtvrtý na mistrovství světa a vyhrál celkové pořadí Evropského poháru LEN Open Water Cupu.
             Soutěže v plavání, synchronizovaném plavání a skocích do vody (bez české účasti), se odehrají v chrámu současného plavání Duna Areně, která před čtyřmi lety přivítala světový šampionát a loni na podzim světovou plaveckou ligu ISL. Dálkoví plavci pak najdou své útočiště na jezeře Lupa.
Mistrovství Evropy se původně mělo konat už před rokem, ale kvůli pandemii bylo stejně jako většina dalších významných sportovních událostí odloženo na letošní rok. V prvním týdnu šampionátu od pondělí 10. května jsou na programu soutěže v dálkovém a synchronizovaném plavání a skocích do vody, druhý týden kompletně patří bazénovým plavcům.
Z pardubických plavců bude hájit barvy Honza Čejka, který právě v Budapešti před dvěma lety získal titul juniorského mistra světa. Honza bude startovat na 50 Z (pondělí 17.5.), 100 Z (středa 19.5.), 200 Z (pátek 21.5.) a na 400 PZ (sobota 23.5.). Krásně rozvrženo. Doufejme, že Honza nezůstane jen u těchto startů, ale vyšperkuje svoji účast i startem v nějakém semifinále :-). Už tento týden se na startu v závodech v dálkovém plavání objeví pardubická Lenka Eňa Štěrbová, která v tomto odvětví hájí zelenobílé barvy Bohemky. Bude startovat na všech tratích – 5 km (středa 12.5.), 10 km (čtvrtek 13.5.) a na nejdelší 25 km (neděle 16.5.).

Šampionát, který byl přeložen z loňského roku, je velkou prověrkou před vrcholem celého roku – olympijskými hrami v Tokiu. Čeští plavci budou mít ještě ještě splnit limity na OH na závodech Českého poháru v Praze (28. – 30. 5.) a v Liberci (4. – 6. 6.) a na mistrovství ČR, o jehož podobě se stále ještě jedná.

Hodně úspěchů všem 🙂

 

(v článku byly použity materiály z webových stránek ČSPS)

Přejít nahoru