Honza má na EYOF bronz !!

Od neděle 23. července se konal v maďarském Györu Evropský olympijský festival mládeže (EYOF), kam se vydala početná výprava českých sportovců. Celkem 76 sportovců hájí na této velkolepé akci barvy České republiky. Akce se účastní 2 500 sportovců z 50 evropských zemí a soutěží zde věkové kategorie v rozmezí 14 až 18 let. Česká výprava odletěla v sobotu 22. července vojenským speciálem z letiště Praha-Kbely. Za plavání reprezentuje ČR celkem osm plavců z řad reprezentace mladších juniorů: Jan Čejka (SC PAP), Pavel Ouředník (ÚAPS), Roman Procházka (SjBr), Sebastian Luňák (USK), Lýdie Štěpánková (SpSHK), Kateřina Laňková (PKPří), Veronika Tondrová (AŠMB) a Bára Matošková (SPKLi), dcera úspěšné české plavkyně Lenky Maňhalové. Náš odchovanec Jan Čejka byl nominován celkem do 5 individuálních startů (100 a 200 Z, 400 VZ, 200 a 400 PZ) a do štafety 4×100 VZ mužů.

V neděli čekal českou výpravu bohatý zábavný program, který se vázal k slavnostnímu zahájení celé akce. Sportovat se začalo v pondělí. Kompletní zpravodajství, výsledky, program můžete on-line sledovat na webu http://gyor.olympic.cz/ 🙂

PONDĚLÍ 24. 7.

Hned v úvodním závodním dnu nastoupil Honza Čejka do své oblíbené disciplíny 100 znak. V dopoledních rozplavbách vylepšil svůj dosavadní osobní rekord 58,15 na 57,34  (rozjížděl 27,68) a do semifinále postupoval ze 4. pozice 🙂 Další postup do odpoledního semifinále vyplaval Sebastian Luňák na 100 M časem 55,92 a postupoval z 12. místa. Ve štafetě 4×100 VZ byl pro našeho plavce připraven třetí úsek. Štafeta ve složení Ouředník (52,75) – Luňák (53,32) – Čejka (52,56) – Procházka (52,10) postoupila časem 3:30,73 do odpoledního finálového bloku jako pátá.

V odpoledním semifinále na 100 znak Honza vylepšil svůj čas na 57,08 (rozjížděl 27,46) a postupoval do úterního finále jako třetí. Seba Luňák, plavající za USK Praha, ale dlouhodobě se připravující v Belgii, postupoval na 100 M do finále ze šesté pozice časem 55,17 🙂  Ve štafetě 4×100 VZ upravil reprezentační trenér oproti dopoledni sestavu, když si vyměnili pozici Roman Procházka a Sebastian Luňák. Ačkoliv štafeta chlapců ve složení Ouředník (52,81) – Procházka (52,49) – Čejka (52,53) – Luňák (52,83) vylepšila svůj dopolední čas na 3:30,66, tak skončila na 8. místě.

ÚTERÝ 25. 7.

Vzhledem k pondělním výsledkům upravil reprezentační trenér Libor Kohut nominace českých plavců na štafetu 4×100 PZ mix. Zatímco v původní sestavě Matošková (znak) – Štěpánková (prsa) – Luňák (motýlek) – Ouředník (kraul) Honza nefiguroval, tak na základě jeho pondělních časů byl dohlášen, čímž doznala česká mixová štafeta výrazné proměny. Startovat bude ve složení Čejka (znak) – Štěpánková (prsa) – Luňák (motýlek) – Tondrová (kraul).

Úkol zněl jasně – vybojovat postup do finále! A tak Honzu čekal velmi náročný program – ve dvou dnech plavat 5 krát 100 znak!! Na základě nově vzniklé situace proběhla na dálku konzultace osobního trenéra Martina Kratochvíla s reprezentačním trenérem a Honza byl dodatečně odhlášen z disciplíny 400 volný způsob. Tato změna se vyplatila a mixová štafeta 4×100 PZ postupovala do finále ze 6. pozice časem 4:03,69 !!!

Odpoledne přišla na řadu dlouho očekávaná finálová rozplavba na 100 Z muži. Ještě před odchodem Honzy na start proběhla v českém týmu netradiční sázka. Pokud Honza vyloví z györského bazénu medaili, založí si reprezentační trenér Libor Kohut instagram 🙂

Ve velmi zajímavém závodě se šlo do plných obrátek ihned po startu, na obrátce v mezičase 27,41 otáčel Honza na 4. pozici. Rozhodnout tak musela druhá padesátka, ve které pardubický rodák zabral ze všech posledních sil natolik, že fantastickým dohmatem skončil třetí!! 🙂 A jeho čas? Vynikající – 56,65 !!

Honza tak vybojoval pro českou výpravu první medaili na letošním EYOF. Poslední medaili z plaveckých soutěží na tomto festivalu vyplaval v roce 2011 Jan Micka, který později startoval na dvou OH (2012 v Londýně a 2016 v Riu).

Sebastian Luňák si také nevedl špatně, když ve své vedlejší disciplíně 100 M skončil ve finále na výtečném 6. místě časem 55,38 a určitě neřekl ještě poslední slovo, protože jeho hlavní disciplína 200 M přijde na řadu až v pátek!

Mixová štafeta 4×100 PZ obhájila postupovou pozici a časem 4:02,61 skončila taktéž na 6. místě. Jednotlivé úseky šli naši plavci takto: Čejka (57,61) – Štěpánková (1:11,11) – Luňák (55,76) – Tondrová (58,13).

STŘEDA 26. 7.

Dopoledne přišla na řadu 200 polohovka, ve které v mužském podání startovali za Českou republiku dva plavci. Jan Čejka časem 2:11,81 obsadil 25. místo a Sebastian Luňák časem 2:13,03 obsadil 30. místo. Honzu i Sebu tak odpoledne čekal odpočinek, nutno podotknout že zasloužený. Dobře si vedly české prsařky v disciplíně na 100 metrů. Hradecká naděje Lýdie Štěpánková postoupila do semifinále časem 1:11,71 jako sedmá, Kateřina Laňková v letos nejlepším čase na této trati 1:12,88 skončila třináctá, čímž si vylosovala „černého Petra“, protože regule na tomto mítinku připouštějí účast v semifinále pouze pro jednoho závodníka v dané disciplíně za stát.

Odpoledne potom Lýdie proklouzla do boje o medaile jako osmá časem 1:12,04 a ve čtvrtek tak má česká výprava další želízko v ohni.

ČTVRTEK 27. 7.

Ještě ve středu večer dával Honza domů echo, že je unavený, a proto tedy nenastoupil na start 400 PZ, aby se mohl plně připravovat na svoji hlavní disciplínu 200 znak, která byla v programu zařazena až na pátek.

Přesto ale byla i dnes česká výprava hodně vidět. A to především zásluhou hradecké plavkyně Lydie Štěpánkové, která v disciplíně 100 P obsadila ve finálové rozplavbě časem 1:10,80 úžasné 5. místo 🙂 Mixová štafeta 4×100 VZ ve složení Pavel Ouředník (53,02) – Bára Matošková (59,94) – Roman Procházka (52,66) – Veronika Tondrová (59,31) obsadila výsledným časem 3:45,20 11. místo.

PÁTEK 28. 7.

Dopoledne byly na programu 200metrové disciplíny. Nejprve šel na start Honza Čejka na 200 znak, kdy si v rozplavbách doplaval v novém osobním rekordu 2:05,42 pro postup do odpoledního finále z pátého místa.

Následně jsme mohli sledovat zajímavý závod na 200 prsa děvčat. Za Českou republiku byly na startu hned dvě závodnice – Kateřina Laňková (2:35,37) a Lýdie Štěpánkové (2:35,39). Finále pro české barvy nakonec vybojovala Káťa, která postupovala z 8. místa 🙂

Další postup do odpoledních finálových rozplaveb se očekával od Sebastiana Luňáka v jeho hlavní disciplíně 200 motýlek. Na této trati usiloval o splnění limitu na MSJ do Indianapolis (2:01,93). Limit sice odolal, ale finále časem 2:03,70 Seba pro český tým vybojoval s přehledem, když postupoval šestým nejrychlejším časem.

O postup do finále se pokoušela také dívčí štafeta na 4×100 PZ ve složení Bára Matošková (znak) – Lýdie Štěpánková (prsa) – Kateřina Laňková (motýlek) – Veronika Tondrová (kraul). Mezi velmi silnou konkurencí však jejich konečný čas 4:20,97 stačil na „pouhé“ 16. místo.

Odpoledne měla tedy česká výprava na startu celkem tři želízka v ohni. Nejprve přišla na řadu Katka Laňková na 200 P, jež časem o něco horším než dopoledne 2:35,71 skončila nakonec šestá (Rumunka Huszarová byla diskvalifikována a Nizozemce Joorové došly v poslední padesátce síly). Toto umístění tedy velmi mile překvapilo nejen samotnou Katku, ale i celý český tým 🙂

Další finálovou rozplavbou byl 200 M chlapců, kde jsme měli velkou naději na dobré umístění v podobě Sebastiana Luňáka. Ten si zásluhou dopoledního postupu vyplaval možnost svého posledního pokusu pro splnění letošního limitu na MSJ. Ačkoliv i tentokrát limit nevyšel, tak 7. místo za čas 2:03,56 určitě alespoň částečně potěšilo. Koneckonců není jednoduché plavat svoji hlavní disciplínu až na závěr 5denního náročného programu.

Podobně na tom byl i náš oddílový plavec Jan Čejka, který si ve své hlavní disciplíně již dopoledne zaplaval velice povedený osobní rekord (2:05,42). Po telefonní konzultaci s osobním trenérem byla upravena lehce taktika, která dovedla Honzu do cíle vynikajícím časem 2:04,30 (ještě o více než 1 vteřinu rychlejší než dopoledne)! Tento super výkon však ve finále stačil „až“ na páté místo. Nicméně i díky tomuto finálovému umístění se Honza stal vůbec nejúspěšnějším plavcem české výpravy na tomto mítinku.