Honza Čejka se připravuje na novou sezónu v Jižní Africe

V jihoafrickém univerzitním městečku Stellenbosch, v úrodné vinařské krajině nedaleko Kapského Města, se připravuje téměř kompletní česká plavecká seniorská reprezentace. Z české plavecké špičky chybí pouze Simona Kubová, která dala přednost individuální přípravě v tureckém Beleku, a dlouhodobě se v zahraničí připravující Barbora Závadová (Austrálie) a Anika Apostalon (USA). Letošní plavecká sezóna je skutečně enromně našlapaná velkými závody. V květnu čeká české reprezentanty Mistroství Evropy v Budapešti, v létě budou vrcholem Oympijské hry v japonském Tokiu a zapomenout bychom neměli ani na Mistroství světa v krátkém bazénu, které se uskuteční v závěru roku v Abú Dhabí. Je proto nezbytné, aby čeští top plavci, společně s nimi i pardubický znakař Jan Čejka, udělali již teď v zimě co nejvíce aerobní práce a mohli z ní pak čerpat po celou náročnou sezónu.

Jak náročné soustředění na černém kontinentě zvládá juniorský mistr světa Jan Čejka si můžete přečíst v krátkém rozhovoru přímo z místa dění.

Honzo, jak probíhá tvá příprava na reprezentačním kempu v Jihoafrické republice, kde se právě v těchto dnech nacházíš?

Máme tady dvakrát denně dvouhodinové tréninky ve vodě a k tomu ob den máme posilovnu. Za jednu tréninkovou jednotku většinou zvládneme uplavat 6 až 7 kilometrů.

S kým trénuješ ve skupině a jak vám to společně šlape?

Máme tady vytvořenou čistě znakařskou skupinu, takže trénuji s Tomášem Ludvíkem a Tomášem Frantou. Vycházíme spolu skvěle, na tréninku panuje vždy dobrá nálada a často se i s klukama vzájemně povzbudíme při těžších setech.

Jsi rád za tento druh přípravy, který jsi letos zvolil?

Jsem velmi rád. Trénovat s klukama znakařema je pro mě velká motivace i v samotném tréninku, protože to jsou zároveň i moji největší rivalové na české plavecké scéně.

Jaké máte ve Stellenboschi tréninkové podmínky? A jaké je na jihu Afriky v únoru vlastně počasí?

Tréninkové podmínky jsou skvělé. Bazén je pěkný, venkovní desetidráhová padesátka, k tomu je hned u bazénu obrovská třípatrová posilovna, kde máme vše, co k suché přípravě potřebujeme. Je tedy skoro celou dobu přes 30°C a slunečno, což mi úplně vyhovuje, když je zrovna v Česku zima.

Tréninky jsou těžké nebo je zvládáš vždy s úsměvem?

Spousta tréninků byla hodně těžkých, ale po celou dobu jsme vždy na tréninku vtípkovali a panovala dobrá atmosféra. S klukama jsme se často vyhecovali k lepším výkonům, než kdybychom plavali sami. Každý den si například nemůžete zazávodit v tréninku s Franťákem a Ludvou na 100 znaka 🙂

Jak probíhá tvoje suchá příprava?

Suchá příprava probíhala v posilovně u bazénu a já jsem se tady připojil k tréninkovému plánu Tomáše Franty a poznali jsme s trenérem nové cviky a získali inspiraci pro suchou i doma.

Užil jsi si Afriku i mimo bazén?

Užil jsem si ji díky tomu, že jsme měli dva celé volné dny (neděle). Takže jsme si mohli udělat první neděli výlety v okolí Kapského Města a druhou volnou neděli jsme se s klukama byli potápět se žraloky, což byl opravdu neuvěřitelný zážitek.

Jaká je celková atmosféra v reprezentačním týmu během vašeho 14denního pobytu v Africe?

Atmosféra je skvělá, užili jsme si nedělní výlety, večer jsem spolu hrávali různé hry. A celkově jsem si soustředění užil.

Co si z tohoto kempu odvážíš do letošní sezóny?

Odvážím si spoustu odmakané dřiny, která se bude rozhodně v průběhu sezóny hodit. A také další motivaci, protože jsem viděl, kde na kluky ztrácím a kde ještě mužů přidat.

Na závěr nám řekni, co tě čeká v nejbližší části sezóny?

Teď nás čeká o víkendu semifinále ligy družstev, ze kterého rovnou odlétáme na soustředění do Namibie, kde budeme pokračovat v přípravě a postupně směřovat formu na první větší závody, které budou v Eindhovenu.

Přejít nahoru