Haló, tady Arkansas

V srpnu Áďa Vavřinová zamířila znovu za oceán do USA. Po zrušení plavecké sekce na ECU v Greenville, kde úspěšně zvládla I. ročník studia, ale i významně se podílela na plaveckých úspěších „pirátů“, se rozhodla přijmout nabídku z Arkansaské univerzity v Fayetteville. Po měsíci se už zabydlela a tady jsou její postřehy a srovnání mezi „piráty“ a „divokými sviněnmi“ 🙂 :

Adela Vavrinova SWDV 2020-21

Zdravím všechny z University of Arkansas, kam jsem přestoupila po zrušení mého předchozího plaveckého týmu na ECU. Hned na začátek velká gratulace klukům i holkám, kteří o víkendu plavali finále družstev! Ačkoliv jsem nemohla závodit, držela jsem vám palce na dálku a už se nemůžu dočkat, až přijedu zpátky a zakřičím si s vámi nový týmový pokřik.

       Přednášky a tréninky nám na univerzitě začaly koncem srpna. Co se týče školy, máme většinu přednášek online, jen některé předměty a praktická cvičení jsou in-person na kampusu. Celkově jsou aktivity na kampusu dost omezené a ve vnitřních prostorech je povinnost nosit roušky, podobně jako teď v Česku.

       Oproti mé předchozí univerzitě máme v Arkansasu pouze dívčí tým, zhruba 30 plavkyň a 5 diverek. Kvůli coronaviru musíme dodržovat rozestupy, což v praxi znamená, že na jedné dráze můžeme být pouze dvě – jedna na každé straně bazénu. Jednou za týden musí všichni sportovci i realizační tým podstoupit test na coronavirus, každé ráno musíme před tréninkem vyplnit dotazník ohledně symptomů nákazy a je nám změřena teplota. Já jsem zatím pořád negativní a karanténa se mi zatím vyhýbá J

        Plaveckou přípravu jsme v prvních týdnech začali všichni společně, až po měsíci všeobecných tréninků jsme se rozdělili do skupin dle hlavních disciplín. Já jsem ve skupině středotraťařů a mám 9 tréninkových jednotek ve vodě, tři posilovny a dvě suché přípravy. Tréninky jsou úplně jiné, než na které jsem byla zvyklá z klubu nebo univerzity v Severní Karolíně, ale pomalu si na ně zvykám. Nejnáročnější tréninky máme ráno od 6, takže musíme být připravení, plavat rychle brzo ráno. Před každým tréninkem máme společnou rozcvičku (v rouškách L ) a poté nám trenéři vysvětlí konkrétní trénink. Závody nám měly začít tenhle víkend, ale zatím máme sezónu posunutou až na začátek listopadu.

       Doufám, že se v Česku situace ohledně coronaviru zlepší, a všichni budete moci pokračovat ve skvěle rozjeté sezóně!

Rozvrh tréninků:

pondělí, středa, pátek
               – 6-8 am plavání, většinou celkem náročné série
               – 2-3 pm plavání, zaměřené na sílu, rychlost, techniku (power racks, chutes, soxs)
               – 3-4 pm posilovna, zaměřená hodně na sílu a nabrání svalové hmoty
úterý, čtvrtek
                – 6-7 am plavání, více do rychlosti nebo technika, podle toho jak na tom jsme
                – 7-8 am suchá příprava, 10 min. běh, specifickě plavecké cviky, cviky zaměřené na core
sobota
                – 7-9 am plavání, většinou náročné série

Ještě by stálo za to, zmínit se o trenérském složení, který se stará o plavkyně na univerzitě. Hlavním trenérem je rodák z Londýna, dvojnásobný olympionik s Velkou Británií (1984, 1988),  Neil Harper, který na univerzitě působí od roku 2016. Mj. působil na Státní univerzitě v Louisianě (1988-1994), Floridské státní univerzitě (1994-1997, 1999-2013), Státní univerzitě v Ohiu (1997-1999), v plaveckém klubu Aiken Augusta (2013-2015), Nevadské univerzitě (2015-2016) a na mezinárodní scéně pak jako trenér plavců JAR na OH 2000 v Sydney a od roku 2001-2004 vedl i olympijský tým Svazijska. Jako jeho asistentka působí u něj od letošního roku Petra Martin, možná ji někdo budete znát pod jménem Petra Adámková, která brázdila vody v Náchodě. V Americe žije asi 20 let, mj. působila jako hlavní trenérka na Rutgers univerzitě (2015-2017) 

 

Přejít nahoru