Dálková tempa (9)

(příspěvek zpracoval ing. Michal Štěrba)

Český pohár v dálkovém plavání 2013 je od dušičkové soboty minulostí. Pro pardubické červenobílé barvy minulostí mimořádně úspěšnou, jak vizuálně demonstroval zavazadlový prostor automobilu do posledního místečka zaplněný poháry, plaketami a dalšími cenami, které si z finálového závodu a vyhlašování výsledků Českého poháru v Krnově odvezli reprezentanti SC PA Pardubice, druhého nejúspěšnějšího klubu soutěže oddílů.

Nejcennější trofej – obrovský putovní pohár pro absolutní vítězku soutěže žen – již potřetí v posledních pěti letech pozvedla Lenka „Eňa“ Štěrbová a počtem prvenství se tím vyrovnala své matce Lence Štěrbové starší. Na stupně vítězů s Ěňou vystoupila i oddílová kolegyně Pavlína Kubátová. Ta vedle druhé příčky mezi ženami vybojovala rovněž prvenství v kategorii starších dorostenek a výkony v druhé polovině sezóny ji vynesly až do juniorského reprezentačního družstva ČR. Šestnáctiletá studentka Sportovního gymnázia Pardubice Renata Nováková se dočkala odměny za obrovskou tréninkovou píli v podobě třetí příčky v soutěži mladších dorostenek. Čtvrtý pardubický medailista Dan Čaban, vloni ještě starší žák, převzal cenu za druhé místo v kategorii mladších dorostenců a absolutní sedmou pozici mezi muži.

Vyhlašování celkového pořadí Českého poháru předcházel finálový závod na 5 km, konající se tradičně v pro dálkové plavání poněkud stísněném krnovském pětadvacetimetrovém bazénu. Roli favoritky opět potvrdila Lenka Štěrbová a vyhrála soutěž žen, sedmá doplavala Renata Nováková. Trenérka Lenka Korchňáková měla však tentokrát největší radost z výkonu dvojice pardubických juniorů. Dan Čaban a Josef Jurica na absolutní špičku představovanou plejádou českých reprezentantů a světových hvězd typu Němce Studzinského nebo Rusů Serebrenikova či Afanasjeva sice ještě v Krnově nestačili, oba ale zaplavali nesmírně kvalitní osobní rekordy. Josef Jurica se časem 1:00:33,80 na dohled přiblížil magické hranici jedné hodiny a Dan Čaban se časem 0:59:44,60 stal prvním plavcem pardubické historie, který hranici jedné hodiny prolomil! Pro představu, na tento výkon musel plavat každou z padesáti stovek v průměru rychleji než 1:12,0 min. Výkon zasluhující obdobné uznání předvedl i Aleš Rucký, jehož čas 1:15:26,9 dokazuje, že 42 letý závodník mimo pomoci v organizační sféře podporuje mateřský klub SC PAP i výbornými výkony ve vodě.

Krnov 2013