Dálková tempa (3)

Stejně jako v loňském roce, tak i v letošním, proběhla tradiční akce Tour de OWS, která se skládala tentokrát ze čtyř závodů, kde se sčítaly časy z jednotlivých závodů a součet určil celkového vítěze. Sluší se proto zaznamenat, že se letošní ročník skládal z těchto závodů: Plzeň (10 km), Ejpovice (5 km), Seč (10 km) a Praha (5 km). Kvůli popovodňovým problémům s vodou odpadl závod na 10 km na Slapech. Níže jsou výsledky z letošního ročníku.

Výsledky TdOWS 2013

(z podkladů ing. Michala Štěrby)

Dvoudenní program festivalu dálkového plavání ve fantasticky čisté vodě hlučínského písníku u Ostravy vyvrcholil mistrovstvím České republiky žactva. Výborně obsazenou kategorii nejstaršího žákovského ročníku 1999, kde se mimo mistrovských medailí na 5 kilometrů bojovalo i o nominaci do SCM DP na příští rok, vyhráli největší favorité Tomáš Ludvík z Lokomotivy Beroun a Michaela Štěrbová z SC Plavecký areál Pardubice. Tomáš Ludvík obhájil loňské prvenství po tuhém boji s Petrem Dostálem z Vysokého Mýta a Michaela Štěrbová jednoznačným vítězstvím dosáhla šestého mistrovského titulu v řadě za sebou a vytvořila unikátní rekord, když od roku 2008 vyhrála ve všech žákovských věkových kategoriích od deseti (tu dokonce dvakrát – jako „ostaršená“ devítiletá a desetiletá) do čtrnácti let. Skvělé výkony předvedli i další pardubičtí účastníci žákovského mistrovství. Pavla Avramová přespurtovala brněnskou Anežku Hruškovou a vybojovala za Míšou Štěrbovou stříbrnou medaili v kategorii čtrnáctiletých, Vojko Štěrba zvítězil s velkým náskokem mezi jedenáctiletými na 3 km a Josef Knotek si ze stejného závodu odvezl bronzovou medaili.

Nedělnímu odpolednímu mistrovství ČR žactva předcházela řada závodů na tratích od 1 km do 10 km. Absolutním vítězem hlavního závodu „O pohár města Hlučína“ (součet časů na 10 km a 5 km) se historicky nejmenším rozdílem 0,6 sekundy stal Matěj Kozubek z Bohemians Praha před reprezentanty Komety Brno Karlem Balounem a Vítem Ingeduldem. V soutěži žen si pardubická Lenka Štěrbová dopřála vítězné gesto hned čtyřikrát, když zcela suverénně vyhrála na všech vypsaných tratích 10 km, 1 km, 3 km a 5km.

Sobotní program stejně jako v minulých letech zahájil nejdelším desetikilometrovým závodem. Matěj Kozubek aktivně odtáhl většinu závodu a svůj velký den zakončil vítězným finišem, když v posledních stovkách metrů odrazil závěrečný útok brněnských zástupců. Balouna a Ingedulda. Z pardubických zástupců byli nejúspěšnější Josef Jurica na výborném sedmém místě (mezi mladšími dorostenci dokonce druhý!) a Daniel Čaban na deváté příčce (v ml. dorostu čtvrtý), kvalitní výkon odvedli i 17. rutinér Petr Matěna, 22. Aleš Rucký a 29. Jan Knotek. Soutěž žen se vyvíjela podobně jako na Seči a na Vltavě. Lenka Štěrbová po ostrém úvodu a následné vzorné spolupráci s krnovským Michaelem Mrůzkem ml. s přehledem vyplavala pro oddíl SC PAP plný počet bodů za první místo mezi ženami, ke kterému navíc přidala i čtvrtou příčku v absolutním
pořadí! Pro stříbro si trochu překvapivě doplavala stále se lepšící Veronika Milerská z University Brno, pro bronz Adéla Solská z Komety a na čtvrtém místě dohmátla čerstvá pardubická posila Pavlína Kubátová.

Nedělní dopoledne patřilo závodu na 5 kilometrů, v němž okruh favoritů doplnil krnovský Libor Smolka. Český reprezentant, který bude příští týden v Barceloně obhajovat trojnásobnou desátou příčku ze světových šampionátů v Římě, Robervalu a Šanghaji, využil dvoudenní zastávky na trase Austrálie – Krnov – Barcelona ke kvalitnímu tréninku účastí na hlučínské pětce. Přes únavu z dlouhé cesty a časového posunu se až do závěrečné fáze závodu držel ve vedoucí skupince, z jejíhož dlouhého finiše vyšlo konečné pořadí první Karel Baloun, druhý Vít Ingeduld a třetí Matěj Kozubek. Pardubické červenobílé barvy opět nejvýše drželi jedenáctý Daniel Čaban a patnáctý Josef Jurica. Soutěž žen přinesla další jednoznačný triumf Lence Štěrbové před
Veronikou Milerskou, pardubická Pavlína Kubátová si proti sobotní desítce o příčku polepšila a skončila třetí.

Z výsledků pardubických plavců:
Lenka Štěrbová – 1. místo na 10 km, 5 km, 3 km a 1 km
Pavlína Kubátová – 3. na 5 km a 4. na 10 km
Josef Jurica – 7. na 10 km a 15. na 5 km
Daniel Čaban – 9. na 10 km a 11. na 5 km
Petr Matěna – 17. na 10 km
Aleš Rucký – 22. na 10 km
Jan Knotek – 29. na 10 km
Michaela Štěrbová – 1. na 3 km a 1. na 5 km (MČR staršího žactva)

Pavla Avramová – 2. na 3 km a 2. na 5 km (MČR staršího žactva)
Vojko Štěrba – 1. na 1 km a 1 na 3 km (MČR mladšího žactva)
Josef Knotek – 3. na 1 km a 3. na 3 km (MČR mladšího žactva)

Vysledky Hlucin