Dálková tempa (1)

Na jezero Balaton a na Brněnskou přehradu se v sobotu upírala pozornost příznivců českého dálkového plavání. Téměř kompletní reprezentační družstvo ČR, včetně pardubické Lenky Štěrbové, se představilo na Evropském poháru v Maďarsku a na 39. ročník populárního brněnského maratónu bojovala o body do Českého poháru silná výprava plavců SC PAP.

Neradostná zpráva přišla z Evropského poháru, kde na skoro třicet stupňů vyhřátá voda obrovského, ale mělkého jezera Balaton spláchla naděje Lenky Štěrbové na start na letošním mistrovství světa v Barceloně. Lenka, která v dubnu vyhrála zimní mistrovství republiky a jako jediná z našich žen splnila kvalifikační limit pro účast na mistrovství světa, byla už takřka jednou nohou v Barceloně. Pak ale došlo k úpravě reprezentačního projektu, na jehož základě při dodatečném kontrolním testu zaplavaly kvalifikační čas Silvie Rybářová a Barbora Picková z Komety Brno. Protože na mistrovství světa mohou každou zemi na desetikilometrové trati reprezentovat jen dvě závodnice, pro konečnou nominaci bylo rozhodující pořadí našich plavkyň při Evropském poháru v Maďarsku. Bohužel pomyslný „Černý Petr“ z české trojice zůstal právě na pardubickou plavkyni. Eňa sice do puntíku dodržovala stanovenou taktiku a hlídala si čelo vedoucí skupiny, postupně ale bylo znát, že přes pravidelné doplňování tekutin ji abnormálně teplá voda a obrovské vedro působí ještě větší potíže než soupeřkám. Od poloviny závodu se jí začala točit hlava a vlivem přehřátí měla problémy s orientací. Po deseti krutých kilometrech dohmátla jako pátá, sice jen půl minuty za vítěznou olympijskou šampiónkou Evou Risztov, nicméně čtyři sekundy za do Barcelony ještě postupující Barborou Pickovou. Výsledky EP Balaton ženy 10 km: 1. Risztov 2:09:10, 2. Olasz (obě Maďarsko) 2:09:11, 3. Rybářová 2:09:24, 4. Picková 2:09:37, 5. Štěrbová (všechny ČR) 2:09:41. Závod mužů vyhrál Belgičan Ryckeman, druhý skončil Němec Meissner a třetí Izraelec Safra. Z českých reprezentantů doplaval sedmý Kútnik, osmý Ingeduld, patnáctý Kozubek a šestnáctý Baumrt. Baloun minul obrátkovou bóji a byl diskvalifikován, Molinaro těsně nesplnil časový limit.

Naopak gejzír pardubické radosti explodoval po závodě Českého poháru v Brně. Pět zástupců SC PAP si trouflo na nejdelší patnáctikilometrovou trať. Všichni náročný závod dokončili a svým výkonem i dosaženými časy více než potěšili trenéry Tomáše Roztočila a Lenku Korchňákovou. Za vítězem, zkušeným Michaelem Mrůzkem z Krnova, si při své patnáctikilometrové premiéře doplavali pro čtvrté místo Daniel Čaban (3:23:43) a pro páté místo Josef Jurica (3:25:09). Dvaačtyřicetiletý (!) Aleš Rucký dohmátl jako devátý za 4:11:49 a po více než pěti hodinách (5:07:51) na čtrnáctém místě dosáhl cíle i nezlomný bojovník Jan Knotek. Fantasticky si vedla šestnáctiletá Renata Nováková, jejíž páté místo a především skvělý čas 3:34:50 nečekali ani největší optimisté. Petr Matěna i s „pěti křížky“ stále prohání o více než generaci mladší soupeře a z Brna si odváží třetí místo na 10 kilometrů (2:24:50). Červenobílé pardubické barvy měly zastoupení i v kategorii mladšího žactva, kde na 1 km obsadil Josef Knotek třetí a Petr Mareš šesté místo. Na zveřejnění oficiálního pořadí Českého poháru se ještě čeká, podle našich výpočtů by ale SC PAP měl udržet průběžné druhé místo v soutěži družstev a Daniel Čaban by dokonce měl převzít vedení v absolutní kategorii mužů!

(z pera Michala Štěrby)