Dálkaři na plné obrátky

Během uplynulého a státními svátky prodlouženého víkendu pokračovalo třemi závody Tour de Open Water Swimming započítávaných rovněž do Českého poháru v dálkovém plavání.
Plzeň
Ve čtvrtek proběhlo v Plzni na Boleveckém rybníku 29. Mistrovství ČR na 10 km. Závodilo se v nejsilněji a nejpočetněji obsazeném desetikilometrovém závodě v české historii o mistrovské tituly na olympijské trati. Titul obhájila olympionička Jana Pechanová před dalšími českými reprezentantkami Silvou Rybářovou (obě Kometa Brno) a Bárou Pickovou (JPK). Premiérový titul na 10km vybojoval Jan Pošmourný, který ho převzal z rukou vyzívajícího obhájce Rostislava Vítka, na kterého letos “zbylo až stříbro” a kterému Pošmourný vrátil porážku z Kroufkova memoriálu minulý víkend na Seči, a bronzovým Karlem Balounem (všichni Kometa Brno).
Mistrovský titul v kategorii staršího dorostu získali Vít Ingeduld (KomBr) a Lenka Štěrbová (SCPAP) a v kategorii dorostu mladšího Matěj Kozubek (Bohemians) a Michaela Ulipová (Radbůza Plzeň). Lenka Štěrbová a Matěj Kozubek přitom dokázali stejně jako Jana Pechanová v absolutním pořadí titul ve své kategorii obhájit titul z loňského roku.
Z pardubických plavců se kromě již zmiňované Lenky Štěrbové umístili výborně i další plavci. Titul mistra České republiky na 10 km v kategorii Masters E získal Petr Matěna. Jan Knotek byl na stejné trati 10. Mezi mladšími dorostenci. V závodě žen doplavala Renata Nováková 9. Mezi mladšími dorostenkami a dokonce o celých 6 minut porazila svoji starší sestru Ivetu, která byla mezi ženami na 5. příčce. Pepa Jurica byl 4. na 5 km starších žáků, Míša Štěrbová stejnou kategorii dívek vyhrála. Vojko Štěrba zvítězil na 3 km trati mladších žáků a Pepa Knotek byl ve stejné disciplíně šestý. Třetí místo patřilo v závodě na 3 km žen Lence Štěrbové st.
Ejpovice
V pátek se v Ejpovicích u Plzně plaval další závod poháru i TdOWS, Ejpovická devítka. Je to závod sčítaný z časů 5+3+1 km. Zvítězil Karel Baloun před Vítem Ingedultem a Janem Pošmourným všichni z Komety Brno. Pardubický veterán Petr Matěna se umístil na 12. místě a mladý Honza Knotek obsadil v součtu časů 24. místo.
Mezi ženami zvítězila Sylvie Rybářová z Komety Brno před Dominikou Hovorkovou z Budějovic a Magdou Okurkovou opět Kometa Brno. Pardubická Iveta Nováková se umístila na 16. místě, těsně za ní skončila sestra Renata.
Slapy
Již v sobotu se pokračovalo na Slapské přehradě. Závod mužů na 10 km – 1.Pošmourný, 2.Vitek, 3.Ingeduld (KomBr). Petr Matěna doplaval 15. a Honza Knotek 29.
V závodě žen zvítězila zkušeně Sylva Rybářová těsně před naší Eńou Štěrbovou a Magdou Okurkovou. Na 10. místě doplavala Lenka Štěrbová st, a 13. se umístila Renata Nováková. Iveta Nováková plavala závody na 5 a 3 km a pokaždé obsadila bronzovou pozici. Míša Štěrbová vyhrála jako vždy závod na 5 km starších žákyň, Josef Jurica byl mezi chlapci čtvrtý. Mladší žáky a 3 km ovládl opět Vojko Štěrba, Pepa Knotek doplaval pátý.
Výsledky závodů v dálkovém plavání a aktuální pořadí Českého poháru sledujte na : www.plavani.info