Čtyři adventní svíčky

Od čtvrtka do neděle se na šířku plzeňského 50-ti metrového bazénu uskutečnilo Zimní mistrovství ČR dorostu a dospělých, které však bylo otevřeno i pro kategorii žáků. Náš klub reprezentovala sedmička plavců – Pavla Avramová, Kačka Burianová, Pavlína Kubátová, sourozenci Štěrbovi – Vojko, Míša a Lenka – a Adéla Vavřinová. Dovolím si k nim ještě přiřadit Adélu Teclovou, která sice startuje stále ještě za KVS Pardubice, ale už od září trénuje s naší skupinou.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Svíčka první – den Lenky Štěrbové Nejprve se do bazénu dostala právě Adéla Teclová, studentka I. ročníku sportovního gymnázia v krátkém kraulovém sprintu. Dohmátla v nejlepším čase letošního roku 27,65 a postoupila do finále mladších dorostenek. Ve stejné disciplíně se vylepšila i Adéla Vavřinová časem 27,72 skončila celkově na 31. místě. Na řadu přišel maratón žen na 1500 m VZ. Nejprve do vody skočila Pavla Avramová a doplavala v čase 18:32,57, po ní startovala Pavlína Kubátová, která si vylepšila letošní čas na 18:14,37. V disciplíně 100 PZ jsme měli na startu hned čtyři plavkyně – nejlépe doplavala Adéla Vavřinová za 1:06,93, za ní pak Míša Štěrbová 1:07,54, Adéla Teclová 1:09,31 a nakonec Káťa Burianová za 1:11,01. Všechny si vylepšily své nejlepší letošní výkony. Pak čekal dlouhý závod na 1500 VZ Vojku Štěrbu, v minulém týdnu stříbrný na M-ČR žactva. V závěru zabojoval a posunul i on svůj nejlepší čas na 17:18,99. Ve finálovém bloku startovala nejdříve Adéla Teclová a jen o 0,01 si pohoršila čas z rozplaveb, celkově skončila na 8. místě v kategorii mladších dorostenek. Druhé finálové zastoupení jsme měli na 1500 VZ žen, kde v nejrychlejší rozplavbě startovala Lenka Štěrbová. Bojovala a dobyla pro naše červenobílé barvy bramborovou medaili za čas 17:11,89.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Svíčka druhá – den Míši Štěrbové Páteční dopolední program začala krátkým sprintem na 50 m prsa, kde se výborně opět uvedla Adéla Vavřinová a zaplavala čas 34,90, což stačilo na 20. místo. O lepší čas na 200 Z se připravila Míša Štěrbová, když narazila na 25 m do stěny, ale přesto časem 2:27,28 postoupila do finále mladších dorostenek, což se ji podařilo i na 100 M (1:05,10), kde navíc bude i útočit na medaili. 400 VZ zaplavala nejrychleji z našich plavkyň Lenka Štěrbová, ale čas 4:29,86 stačil na 13. místo. Finále starších dorostenek si zaplave Pavlína Kubátová (4:36,15), finále mladších Adéla Teclová (4:37,23), jedno místo od finále pak zůstala Pavla Avramová (4:43,25). Druhé odpolední finále si pak vyplavala Adéla Teclová na 200 PZ (2:30,03). Za zmínku stojí i absolutní 11. místo žačky Adély Vavřinové na téže trati! Finálové odpoledne zahájila Míša Štěrbová na 200 Z. Výrazně si vylepšila dopolední čas téměř o šest sekund na 2:21,51 a bylo z toho skvělé 4. místo. Na řadu přišly plavkyně na 400 VZ. Ve finále mladšího dorostu „ulétla“ Adéla Teclová a dohmátla v čase 4:31,62 (zlepšení z OR o osm sekund) a skončila osmá, v kategorii starších se zlepšila i Pavlína Kubátová na 4:34,34 a obsadila stejné místo. Konečně i na nás se usmálo štěstí – na 100 M si pro stříbrnou medaili doplavala skvělým nasazením Míša Štěrbová v novém oddílovém rekordu 1:03,88. Pro další zlepšení si v poslední páteční individuální disciplíně doplavala Adéla Teclová na 200 PZ časem 2:28,83. V závěrečné štafetě 4×200 VZ čtveřice Lenka Štěrbová (2:08,97)-Adéla Vavřinová (2:12,80)-Míša Štěrbová 2:12,94)-Pavlína Kubátová (2:11,97) doplavala v oddílovém rekordu na osmém místě časem 8:46,68.
OLYMPUS DIGITAL CAMERASvíčka třetí – den Adély Vavřinové Třetí den domácího šampionátu začala skvělým časem na 50 m znak Kačka Buriánová, která jen devět setin zaostala za oddílovým rekordem a časem 31,24 skončila v celkovém pořadí na 19. místě. Finále mladších dorostenek šestým místem vyplavala Adéla Teclová na 200 VZ (2:10,04), nemocná Pavlína Kubátová v téže disciplíně sice vyplavala finále starších dorostenek, ale kvůli nemoci se odhlásila, stejně jako později i z 200 M, Lenka Štěrbová nezopakovala čas ze štafety a skončila na 22. místě (2:10,92). Skvěle si naopak vedla Adéla Vavřinová na 100 P, která posunula svůj nejlepší čas téměř o dvě sekundy na 1:15,31 a celkově skončila na 20. místě. Naše parádní disciplína 200 M nám tentokrát radost nepřinesla. Míša Štěrbová zaplavala čas 2:23,97, o dvě desetiny ji uniklo „open“ finále a tím i boj o nějakou z medailí v kategorii mladších dorostenek. Dlouhá polohovka přinesla naopak překvapivý postup žačce Adéle Vavřinové (5:08,16) do „open“ finále, těsně před branami zůstala Lenka Štěrbová (5:10,38 – 10. místo). Finálový blok začala osobákem Adéla Teclová na 200 VZ v čase 2:08,84 a skončila na šestém místě. Pak vyrazila na svoji oblíbenou trať 200 M Míša Štěrbová, byť bojovala – a úspěšně – jen o „bramboru“, poprala se s tím statečně a nebýt přepáleného začátku, mohl být čas ještě lepší! Velkým úspěchem byla účast Adély Vavřinové mezi nejlepšími osmi finalistkami na 400 PZ. Lehce zaostala za časem z rozplavby a doplavala osmá v čase 5:08,79. Do závěrečné štafety na 4×100 VZ čtveřice Lenka Štěrbová (1:00,41)-Adéla Vavřinová (59,90)-Míša Štěrbová (1:01,32)-Pavla Avramová (1:02,48) skončila celkově 12. v čase 4:04,19.
Svíčka čtvrtá – den … Poslední den domácího šampionátu začali krátkým sprintem motýlkáři. V jediném svém startu si vylepšil nejlepší letošní čas Roman Machytka na 27,03, což stačilo na 36. místo. O dvacet míst lépe se umístila Adéla Vavřinová, opět v osobním rekordu 29,38. I ve svém třetím startu se zlepšila žačka Káťa Burianová na 100 Z a časem 1:06,92 vyplavala výborné 14. místo. Do finále mladších dorostenek postoupila čtvrtým nejrychlejším časem Míša Štěrbová (1:07,02), zatím co její sestra Lenka zaplavala čas 1:08,31 (27.). A na řadu přišla „královská“ stovka kraulem. Na „x“ pokus se konečně Adéle Teclové podařilo prolomit hranici jedné minuty a časem 59,07 postoupila jako čtvrtá do finále mladších dorostenek. I Áďa Vavřinová se dostala pod minutu (celkově 19.), překvapila i nemocí sužovaná Pavlína Kubátová, když časem 1:01,05 proklouzla do finále starších dorostenek. Posledním individuálním dopoledním závodem byla osmistovka, kde se nejvíce dařilo Míše Štěrbové (9:26,21), ne příliš spokojeny budou Pavlína Kubátová (9:41,35) a Pavla Avramová (9:43,50). Na konečné pořadí si musí počkat až po závěrečné čtvrté rozplavbě, která startuje v odpoledním finálovém bloku. Odpolední finále načala Adéla Teclová na 100 VZ a potvrdila čas z dopoledních rozplaveb – 59,05 a doplavala na „bramborovém“ místě v kategorii mladších dorostenek, Pavlína Kubátová těsně zaostala za svým osobákem, ale čas 1:01,10 vzhledem k jejím zdravotním problémům je výborný (11. v kategorii starších dorostenek). Páté místo a osobní rekord si připsala i Míša Štěrbová na 100 Z – 1:06,73. V závěrečné 800 VZ pak Lenka Štěrbová vybojovala sedmé místo (9:03,31), v kategorii mladších dorostenek skončila Míša pátá, Pavla Avramová 11. a v kategorii starších Pavlína devátá. V posledním vystoupení naše štafeta na 4×100 PZ doplavala jedenáctá v novém oddílovém rekordu 4:30,36. Startovala ve složení Lenka Štěrbová(1:09,22)-Adéla Vavřinová(1:15,02)-Míša Štěrbová(1:04,66)-Pavlína Kubátová (1:01,46). A to byla tečka za naším snažením na domácím šampionátu.
Pochvala všem – stříbrné Míše Štěrbové, všem, kteří si udělali osobní rekordy a zaplavali nejlepší časy letošního roku, poděkování „vodním“ trenérům – Lence Štěrbové a mě, „suchým“ trenérům Honzovi Taufrovi a Jirkovi Seidlovi, dík všem, kteří nám pomáhali.