Český pohár v Plzni – 3x na stupních

(zprávu vypracoval Michal Štěrba)
Nestává se každý den, aby reprezentanti našeho klubu stáli na stupních vítězů při závodech Českého poháru v bazénovém plavání. O víkendu na 16. ročníku Plzeňských sprintů, který byl současně 5. letošním kolem Českého poháru, se to však povedlo hned třikrát! Pětice pardubických plavců Pavla Avramová, Lenka a Míša Štěrbovy, Josef Jurica (všichni SC PAP) a Daniel Čaban (KVS) si z plzeňského bazénu z 31 startů veze neuvěřitelných 26 osobních rekordů a jako třešničku na dortu tři překonané a jeden vyrovnaný oddílový rekord! Dokonce i obvykle spíše kritický trenér Tomáš Roztočil připustil, že „Tentokrát to bylo fakt dost dobrý…“.
Tradičně nejnabitější program měla Lenka Štěrbová. Celkem se včetně finále na startovní blok postavila desetkrát a to se ještě odhlásila z finále na 100 m znak a dokonce i na 200 m znak, kam postoupila šestým nejrychlejším časem, aby se mohla koncentrovat na své hlavní disciplíny. Tato taktika se vyplatila: Eňa vybojovala bronzovou medaili na 400 m volný způsob, navíc časem 4:24,98 o téměř sedm sekund překonala dvě desítky let starý oddílový rekord Martiny Matějíčkové. Ještě vyšší bodovou hodnotu (717 bodů) pak má její výkon 17:17,50 na 1500 m volný způsob, kterým získala stříbrnou medaili a ukrojila ze svého vlastního oddílového rekordu skoro půl minuty. Další oddílový rekord 9:08,13 na 800 m VZ vytvořila mezičasem při patnáctistovce. Dále Eňa získala čtvrté místo v sobotním pozdně večerním finálovém závodě na 800 m VZ, po kterém byla vylosována na dopingovou kontrolu, takže usínala až o půl třetí ráno, a šestá příčka na 200 m VZ za kvalitní čas 2:08,99.
Dvakrát se ve finálovém odpoledním bloku představila Míša Štěrbová. Na trati 100 m motýlek dohmátla jako šestá v osobním rekordu 1:06,57 a na dvojnásobné trati si jako nejmladší účastnice finále dravým finišem doplavala pro bronzovou medaili a přesně na setinu sekundy vyrovnaný oddílový rekord 2:28,97. Míša kromě motýlku doplňkově startovala i v dalších disciplínách, výrazné posunutí osobních rekordů zaznamenala na 800 m VZ (9:38,57) a 1500 m VZ (18:32,01).
Pavla Avramová vytvořila osobní rekord při každém startu (6 disciplín, 6 osobních rekordů), stejně jako Pepa Jurica (6 startů, 6 OR) a Dan Čaban (5 startů, 5 OR). Pavla mile překvapila nejen na dlouhých kraulech, kde především čas 18:33,37 na 1500 VZ znamenal mílové posunutí nejlepšího osobního výkonu, ale také pronikavým zlepšením v motýlku – 200 m za 2:40,52 a polohovce – 400 m za 5:36,75. Pepa Jurica stále více inklinuje ke znaku, hlavně dvoustovka za 2:30,72 znamená velký výkonnostní skok, výborná byla i 400 PZ za 5:31,14. Dan Čaban se naopak stále drží dlouhých kraulů, osmistovka za 9:39,30 a patnáctistovka za 18:32,08 ukazují na výbornou vytrvalostní přípravu.
Míša Štěrbová s Pavlou Avramovou a dalších 11 našich plavců budou 3.-4. listopadu startovat na 6. kole ČP v Jihlavě, zatímco Eňa Štěrbová ve stejném termínu absolvuje závod na 5 kilometrů v rámci finálového kolo ČP dálkového plavání v Krnově.