Český pohár v plavání začal

Velkou cenou Hradce Králové odstartoval letošní ročník Českého poháru v plavání. Na úvodním podniku desetidílného seriálu nechyběli ani někteří reprezentanti, kteří mají za sebou soustředění v Thajsku a jsou i nadále v plné přípravě na nejbližší vrcholy sezóny, kterými jsou květnový evropský šampionát v Londýně a olympijské hry v Riu v srpnu. V Hradci Králové předvedli kvalitní výkony zejména Martina Moravčíková, Kristýna Horská a Pavel Janeček.

Kateřina Burianová

Šesti finálovými starty se prezentovali i naši plavci. Finále bylo na pořadu až v neděli odpoledne a plavalo pouze na 200 PZ a všechny stovkové tratě. Už v sobotním programu se nejvíce dařilo Katce Burianové, která byla druhá na 50 m znak (31,22). Do desítky nejlepších se ještě vešli Míša Štěrbová (50 M 30,18 – 9., 200 M 2:26,04 – 5.), Lenka Štěrbová (200 M 2:33,74 – 8., 1500 VZ 18:02,67 – 4.), Lukáš Balcar (800 VZ 9:13,44 – 8.) a Adéla Vavřinová (50 M 29,46 – 5., 50 Z 32,13 – 6., 200 Z 2:29,09 – 4.). Do finále postoupili Míša Štěrbová (200 PZ), Kačka Burianová (100 Z) a Adéla Vavřinová (100Z a 100 P). V nedělním dopoledni si vedla nejlépe Míša Štěrbová (100 M 1:06,33 – 5. a postup do finále), Kačka Burianová (50 VZ 28,03 – 8., 100 M – 1:08,59 – 8. a postup do finále) a Adéla Vavřinová (50 VZ 28,10 – 9.). Odpolední finále začala výborně Míša Štěrbová, která si vylepšila osobní rekord ze Zlína (semifinále M-ČR družstev) na 2:29,15 a skončila pátá. Po „královské“ stovce kraula, kde jsme zastoupení neměli, se na start postavily prsařky, kde si vylepšila dopolední čas Adéla Vavřinová na 1:16,53 a doplavala rovněž na 5. místě. O první finálovou medaili se postarala Katka Burianová v závodě na 100 Z, když dohmátla v čase 1:07,65 a získala bronz. Pro medaili stejného kovu si doplavala i Míša Štěrbová v závodě na 100 M a i ona si vylepšila dopolední maximum na 1:05,64. Pro nás povedené závody, kde si řada plavců zaplavala slušné časy s ohledem na stav přípravy, byli i však jedinci, kteří za svými nejlepšími časy zaostali…