Český pohár v plavání 8.kolo

Víkendová Velká cena města Brna, byla nejen 8.kolem Českého poháru, ale i zároveň poslední možností pro plavce vylepšit si stávající časy a kvalifikovat se tak na vrchol domácí sezóny, kterým bude Zimní mistrovství ČR (28.11.-1.12. v Plzni). Na startu se objevila kompletní česká špička, velké zastoupení měly i plavecké kluby ze Slovenska, tři polské a jeden rakouský klub. Závody spadaly do období národních kvalifikací na ME a tak zahraniční konkurence nebyla taková, na jakou jsou v Brně zvyklí. O kvalitní časy v podání českých plavců však nebyla nouze.

Naši plavci využili tyto závody na výbornou. Byť ke stupním vítězům bylo nepoměrně daleko, vylepšená letošní maxima však pro nás byla tím nejlepším signálem, že všechno jde, když se chce. V sobotu se nejvíce dařilo uzdravené Pavlíně Kubátové, která skončila 14. na 200 M časem 2:32,20, polepšila si na 200 VZ (2:13,19) a 800 Vz zaplavala v čase 9:50,94. Ve zlepšených výkonech pokračovali sprinteři – Martin Cöger po dlouhé době na 50 P pod 31 sekund (30,98), Adam Skutil na 50 Z těsně nad 30 sekund (30,07) a Tadeáš Havránek za 30,73, vylepšil se i Robert Dolek na 50 VZ (26,27) a Veronika Ročková na stejné trati za 28,93. Odpolední program jsme zakončili štafetou na 4×50 VZ – Dolek (26,52) – Havránek (25,93) – Skutil (26,64) – Cöger (25,70) dohmátlo v čase 1:44,79 na 11.místě.
Nedělní „stovkový“ program zahajilá Pavlína Kubátová – 100 M v osobním rekordu 1:11,01, vylepšili se prsaři – Martin Cöger (1:06,15) a Veronika Ročková (1:18,73). Na znakové trati byl určitě spokojený Adam Skutil (1:05,82), který těsně porazil Tadeáše Havránka (1:05,86), Pepa Jurica pak zaplaval čas 1:10,77. Na „královské“ stovce kraulem zůstali jak Robert Dolek (58,23), tak Veronika Ročková (1:03,74) za očekáváním… Ale opět jsme se zlepšili – tentokrát v krátké polohovce – Martin Cöger na 1:02,06 a Veronika Ročková 1:10,77. Poslední disciplínou pak byla 400 VZ, kterou si přijel jen na neděli vyzkoušet Dan Čaban. Nejel zbytečně a časem 4:23,71 výrazně zvýšil své naděje na kvalifikaci na M-ČR. Polepšili si i Pepa Jurica (4:36,00) a Pavlína Kubátová (4:39,33).

Nominace našich plavců na Zimní mistrovství ČR čítá celkem 14 jmen (Avramová, Cöger, Čaban, Dolek, Havránek, Jehlička, Jurica, Kubátová, Polák, Pučanová, Ročková, Skutil, Štěrbová M., Štěrbová L.). Šampionát se uskuteční na desetidráhovém kratkém 25-ti metrovém bazéně v Plzni. Je to společné mistrovství pro kategorii dorostu a dospělých, na kterém však můžou startovat i žáci. Na 50 a 100 m tratích může startovat maximálně 60 plavců (18 mladších + 18 starších z kategorie dorostu + 24 dalších bez rozdílu ročníku), na 200 m a 400 m 50 plavců (16+16+18) a na 800 a 1500 m 40 plavců (10+10+20). Kostky jsou vyrženy – uvidíme kolik našich plavců se v plzeňském bazéně popere o co nejlepší umístění a jak zúročí své dosavadní tréninkové úsilí.