Český pohár v Mělicích

V sobotu a v neděli se na písníku v Mělicích konalo další kolo Českého poháru v dálkovém plavání, kterého se zúčastnilo 120 plavců z 21 oddílů ČR. Teplota vody měla krásných 20°C. Na startu byla kompletní česká špička, chyběli pouze Rosťa Vítek a Jan Pošmourný, kteří startovali v portugalském Setubalu na dodatečné kvalifikaci o OH.
V sobotu se na start poprvé u nás plaval závod „Team Event“ na 3 km – závod tříčlenných hlídek – který je již součástí např. Mistrovství Evropy. Na start se postavilo celkem 11 týmů a premiérově stavilo triumf družstvo Komety Brno „A“, které dosáhlo času 39:14,5, o 2:04 zpět zůstalo „béčko“ Komety a třetí doplavala trojice Slavie Plzeň. Pardubická trojice ve složení Dan Kus-Iveta Nováková-Renata Nováková dosáhla času 49:50,2 a skončila na 6.místě. V hlavním závodě na 5 km žen, který se plaval jako XXI. ročník „O pohár Lídy Jelínkové“, zvítězila po tuhém boji domácí Lenka Štěrbová (viz foto) před jihlavskou Barborou Pickovou a českobudějovickou Dominikou Hovorkovou. Soutěž mužů pak měla ještě dramatičtější průběh. V čele bojovala na třech okruzích hned celá sedmička plavců, která si to o vítězství rozdala v cílové rovince. Nakonec těsně zvítězil Ján Kútnik (Kometa) před svým oddílovým kolegou Karlem Balounem (- 0,1) a Janem Mickou z USK Praha (- 1,7). Ten pak pokračoval dál spolu ještě s Vítem Ingedultem a Jakubem Tobiášem (oba Kometa), kteří se utkali v dodatečné nominaci na Mistrovství světa juniorů. Další dva okruhy se všichni hlídali a rozhodoval opět až finiš. Pomyslného „černého Petra“ pak zbyl na Kubu Tobiáše… V závodě žáků na 3 km triumfovali pardubičtí plavci, když všechna prvenství zůstala doma – starší žáky vyhrál Daniel Čaban (KVSPa), žákyně Michaela Štěrbová, mladší žáky Josef Knotek a žákyně Nela Zápotocká (všichni SCPA Pardubice).
V neděli pak byl na programu závod na 15 km a na startu bylo 16 mužů a 13 žen. Na startu byla i čtveřice pardubických vytrvalců – Lenka Štěrbová, Iveta Nováková, Aleš Rucký a Jan Knotek. Od začátku se v čele držela šestice Mrůzek, Flora, Kozubek, Rybářová, Okurková a Štěrbová. Skupina se pak postupně roztrhala a v čele se vytvořila trojice Rybářová – Štěrbová – Mrůzek. S přibývajícím deštěm se i tato skupina rozpadla a k trháku nasadila česká reprezentantka Silva Rybářová (Kometa) a vytvořila si rozhodující náskok a bezpečně zvítězila. Druhá s odstupem dvě a půl minuty doplavala domácí Lenka Štěrbová a třetí vedoucí závodnice Českého poháru Magda Okurková z Komety. Silva odjíždí v polovině příštího týdne na závod světového poháru Capri – Neapol, kde ji doplní Rosťa Vítek a Libor Smolka. Soutěž mužů pak vyhrál krnovský Michael Mrůzek. Druhým závodem byla trať na 3 km, kde si pro prvenství doplaval David Molinaro z Bohemians Praha a domácí naděje Renata Nováková. V kategorii starších žáků na 5 km zvítězil Tomáš Kozubek (Bohemians), před Danem Čabanem (KVS Pardubice) a domácím Josefem Juricou. Nejmladší žáctvo pak plavalo 750 m a medaile zůstaly „doma“ zásluhou Josefa Knotka a Nely Zápotocké.

Výsledky
Vítězové