Český pohár 2012 v dálkovém plavání skončil

Letošní sezóna ČP v dálkovém plavání byla jako každým rokem ukončena Podzim-ním rožněm v Mělicích u Pardubic. Dálkoví plavci mohli soutěžit ve dvaceti závodech, z toho 18 závodů bylo pořádáno na otevřené vodě. Zrušeny byly z organizačních důvodů pořadate-le závody v Heřmanickém lomu a na Výklecích. Jinak provázelo plavce na většině závodů letošní velmi pěkné počasí a teplá voda. Již tradičně se v rámci závodů Českého poháru uskutečnilo začátkem léta populární Tour de Open Water Swimming, tedy etapový závod, ve kterém se sčítají časy a vítěze určí nejnižší součet časů z vypsaných disciplín.
Pardubický oddíl SC PAP pořádal jako každý rok tři závody – v červnu „O pohár Lídy Jelínkové“ v Mělicích, v červenci „Kroufkův memoriál“ na Seči a v září „Podzimní rožeň“ opět v Mělicích, kde jsme letos změnili místo startu a posunuli celý závod do jiné části velkého písníku. Tento přesun se velmi osvědčil, nové prostory v kempu bývalého mistra světa ve vodním lyžování pana Františka Stehna přinesly závodům lepší zázemí, přehlednější vytyče-ní trati a diváckou atraktivitu.
V soutěži mužů letos startovalo 250 plavců. Vítězství obhájil Rostislav Vítek z Komety Brno, před Michaelem Mrůzkem mladším z krnovského plaveckého oddílu a mladým, teprve 16-ti letým Matějem Kozubkem z Bohemians. Z pardubických plavců se nejlépe umístil na celkově 25. místě Aleš Rucký, Petr Matěna skončil 28. škoda jen, že na mistrovské dvacítce na Lipně neměli oba svůj den a závod nedokončili. Posunuli by se o několik příček ještě vý-še. Na vynikajícím 35. místě v hodnocení mužů skončil teprve šestnáctiletý Honza Knotek s neuvěřitelnými 25 starty a 134 uplavanými závodními kilometry dokončených závodů. Hon-za byl dokonce celkově pátý v celém poli závodníků podle počtu startů a pokud zapracuje na větší otužilosti a bude dokončovat i závody ve studenější vodě, posune se ve výsledcích určitě podstatně výše. 79. místo patří Sašovi Hlavsovi. Další pardubičtí plavci měli již méně než 8 hodnocených startů a jejich výsledky jsou v tabulce:
231. Kupka Jan 4,5 4,5 1 1
V soutěži žen startovalo v ročníku 2012 celkem 150 žen. Zvítězila Sylva Rybářová z Komety Brno před oddílovou kolegyní Magdou Okurkovou a loni druhou pardubickou Len-kou Štěrbovou, která letos z reprezentačních povinností neměla dostatek startů k lepšímu umístění. Z dalších pardubických plavkyň se umístila při své premiéře mezi ženami na 17. místě studentka 1. ročníku sportovního gymnázia Renata Nováková, její sestra Iveta skončila na 27. místě a Lenka Štěrbová st. byla celkově 34.
3. Štěrbová Lenka ml. 1257 1449 11 115
17. Nováková Renata 558,4 881,6 22 133.3
27. Nováková Iveta 371,6 498,6 18 73
34. Štěrbová Lenka 308,2 348,6 10 45.3

V soutěži starších žáků zvítězil Tomáš Kozubek z Bohemians před plavcem pardu-bického oddílu KVSP a Danem Čabanem a naším Pepou Juricou.
2. Čaban Daniel 440 524 12 50
3. Jurica Josef 440 593,3 15 60.25
22. Zelinka Jakub 20 20 1 3
32. Hartl Daniel 11 11 1 3
V soutěži starších žákyň zvítězila jasně a bez porážky naše pardubická Míša Štěrbo-vá před plzeňskou Petrou Hauerovou a Anežkou Hruškovou z Komety Brno. Pavla Avramo-vá byla 22. a Zuzana Kmoníčková obsadila 24. místo
1. Štěrbová Michaela 570 690 12 52
22. Avramová Pavla 17 17 2 3
24. Kmoníčková Zuzana 12 12 1 3
V soutěži mladších žáků jsme byli letos velmi úspěšní. Suverénně zvítězil plavec SCPAP Vojko Štěrba před plzeňským Martinem Fialou a bronzový byl další plavec SC PAP Josef Knotek. Na 11. místě se umístil Jan Čejka a 14. Lukáš Balcar.
1. Štěrba Vojislav 258 290,5 12 25.25
3. Knotek Josef 204 293,4 19 40
11. Čejka Jan 40 40 2 4
14. Balcar Lukáš 25 25 1 3
Soutěž mladších žákyň vyhrála Alžběta Hrušková. Z pardubických nadějí byla Nela Zápotocká 11., Kateřina Avramová 15. a Adéla Vavřinová 28.
11. Zápotocká Nela 56 56 3 7
12. Avramová Kateřina 32 32 1 3
28. Vavřinová Adéla 10 10 1 1
V kategoriích masters v celkovém umístění plavců SC PAP Pardubice je hned několik úspěchů. Aleš Rucký byl čtvrtý v Masters D, když před ním skončili pouze expardubák Ra-dek Táborský, „australan“ Josef Kysilka a bývalý šampion Richard Kamas. V kategorii mas-ters E byl čtvrtý Saša Hlavsa a Masters F ovládl letos brněnský Michal Moravec, který po-čtem startů a naplavanými kilometry porazil obvyklého vítěze masters kategorie našeho Pet-ra Matěnu na druhém místě. Mezi ženami jsme měli v masters jedinou zástupkyni v kategorii masters D Lenku Štěrbovou st., která skončila na druhém místě za brněnskou Gilíkovou.
Bodování klubů bylo letos v režii posílené Komety Brno, která zvítězila s náskokem před pražskými Bohemians a Slávií VŠ Plzeň. Univerzita Brno byla tentokrát čtvrtá a naše-mu pardubickému SC PAP patří páté místo mezi kluby České republiky.
Výsledky Českého poháru jsou zpracovávány na webových stránkách dálkového pla-vání s možností filtrování podle soutěží, oddílů i jednotlivých plavců a u nejlepších jsou umís-těny fotografie. Vše na tomto odkazu: http://bodovani.plavani.info/index.php
Do příští sezóny a soutěže Českého poháru v dálkovém plavání si můžeme jenom přát krásné a stálé počasí, zdraví potřebné pro dobré výkony a třeba i nástup mladší genera-ce a více bodů do soutěže družstev.