Čejka v Bratislavě uloupil 600 euro v českém rekordu

Ve velice dobrém světle se představili plavci SC PAP na tradičním mítinku ORCA Cup 2019 v Bratislavě, jenž se konal v termínu 26. – 28. dubna.  Letos se na startu tohoto největšího mezinárodního závodu na Slovensku představilo 815 plavců a červenobílé barvy byly mezi takto početnou konkurencí hodně vidět. Především zásluhou Jana Čejky, který startoval ve všech znakových tratích – 50, 100 i 200 metrů. Nejlépe se mu povedla padesátka, na které v novém českém juniorském rekordu 25,69 vybojoval nejvíce bodů FINA (819) a vyhrál i v celkovém hodnocení nejlepšího bodového umístění hlavní finanční prémii 600 euro. Na druhém místě skončil maďarský velikán Lászlo Cseh (816 bodů za 200 motýlek), evropský rekordman a čtyřnásobný účastník olympijských her (2004 Atény, 2008 Peking, 2012 Lodnýn, 2016 Rio), a na třetím místě slovenský seniorský reprezentant Tomáš Klobučník (788 bodů za 100 prsa).

Pardubičtí plavci na tomto kvalitně obsazeném mítinku získali celkem 18 medailí (7x zlato, 5x stříbro, 6x bronz) a zařadili se tak mezi nejúspěšnější kluby celého závodu. S medailovým umístěním mezi seniory se ze slovenské metropole zpět domů pod Zelenou bránu vraceli Jan Čejka (zlato na 50, 100, 200 znak), Kateřina Laňková (stříbro na 100 a 200 prsa, bronz na 50 prsa), Klára Šimánová (stříbro na 200 znak, bronz na 100 a 200 motýlek) a Adam Klásek (zlato na 400 kraul a bronz na 200 kraul). Mezi dorostenci si medaile vyplavali Helena Blahová (zlato na 50 a 100 prsa), Jiří Chalupník (bronz za 200 prsa) a Karolína Teplá (bronz na 50 znak). V žákách medailovou sbírku červenobílých rozšířil akorát Domink Houf (zlato 100 znak, stříbro 50 a 200 znak).

Výhodou těchto závodů bylo, že se plavalo na finále seniorů, dorostenců a žáků zvlášť, takže i naši nejmladší plavci mohli okusit možnost podat dvakrát v jednom dnu (dopoledne i odpoledne) maximum ve stejné disciplíně. Každé finále pro červenobílé barvy nám udělalo radost! Krátký a stručný raport z jednotlivých finálových účastí je zde:

1. den ORCA Cup v Bratislavě jsme doslova všem soupeřům ukázali, zač je tomu v Pardubicích perník! Z dopoledních rozplaveb do odpoledních finále nakouklo 12 našich plavců!! Ukořistili jsme celkem 6 medailí (3x zlato a 3x bronz). Konkrétně ve finále OPEN Honza Čejka zlato na 100 znak (55,69), Kačka Laňková bronz na 50 prsa (33,44), Adam Klásek bronz na 200 kraul (1:56,71) a Klára Šimánová bronz na 100 motýlek (1:03,34). V dorosteneckém finále Helča Blahová zlato na 50 prsa (33,97) a v žákovském finále Dominik Houf zlato na 100 znak (1:03,98). V OPEN finále dále startovali Jan Klásek (200 K sedmý), Klára Šimánová (200 K osmá), Kačka Apltauerová (100 Z pátá a 200 O osmá) a Kačka Burianová (100 M šestá). Ve finále dorostu Honza Teplý (50 P i 200 O čtvrtý), Jirka Chalupník (200 K i 50 P šestý) a Maxim Havlena (200 O sedmý). Ve finále žáků Domíno Houf (200 O čtvrtý) a Vilda Mikula (100 Z sedmý).

2. den ORCA Cup v Bratislavě byl ve znamení 7 medailí (2x zlato, 2x stříbro, 3x bronz) a k tomu jako bonus nový český juniorský rekord v podání Čejkyho na 50 znak! Již v dopoledních rozplavbách na 400 kraul plavaných přímo na umístění zvítězil Adam Klásek za 4:09,59. Odpoledne se ve finále OPEN umístili na stupních vítězů Jan Čejka, Kateřina Laňková a Klára Šimánová. Čejky zlato na 50 znak za 25,69, Káťa stříbro na 200 prsa za 2:33,24 a Klárka bronz na 200 motýlek za 2:20,29. Do finále dorostenců se probojovali na 200 prsa Jirka Chalupník a Jan Teplý (Jirka bronzový, Honza bramborový). Dorostenecké finále si z pozice náhradníka na 200 motýlek zaplaval i Aleš Balcar, jenž nakonec ukořistil sedmé místo. Ve finále žáků Domíno Houf stříbrný na 50 znak (30,54), Kája Teplá bronzová na 50 znak (31,92) a Terka Čejková sedmá na 200 prsa. Třešnička na závěr druhého dne v Blavě – Adam ve finále OPEN na 200 motýlek sice až šestý, avšak po doplavání získal fotku s čtyřnásobným olympijským účastníkem a medailistou Laszlo Csehem.

3. den ORCA Cup v Bratislavě jsme zakončili opět na vítězné vlně, když jsme na klubový účet přidali dalších 5 medailí (2x zlato a 3x stříbro). Z dopoledních rozplaveb do odpoledních finále OPEN postoupili Klára Šimánová (50 M, 200 Z), Jan Čejka (200 Z), Kateřina Laňková (100 P) a Kateřina Apltauerová (200 Z). Zlato vylovil z bratislavské padesátky Honza na 200 znak (2:02,75), stříbro Klára na 200 znak (2:23,86) a Laňka na 100 prsa (1:12,95). V dorosteneckém finále zvítězila Helča Blahová na 100 prsa (1:15,39), Honza Teplý s Jirkou Chalupníkem na 100 prsa dohmátli na chlup shodně za 1:10,37 a skončili oba čtvrtí. V žákovském finále doplaval Dominik Houf druhý na 200 znak! Nejlepší bodový výkon mítinku zaplaval Honza Čejka na 50 znak (819 bodů), před druhým Lászlo Csehem na 200 motýlek (816 bodů) a třetím Tomášem Kloboučníkem na 100 prsa (788 bodů). PS: Honza Teplý by si mohl otevřít stánek s bramborami na farmářských trzích 🙂