Až na vrcholky hor…

Druhý lednový týden byl ve znamení tradičního běžkařského soustředění na horách. Stejně jako vloni jsme se i letos vydali do Krkonoš, útočištem pro nás byla Husova bouda a hotel Oddech. Trenéři Jan Kupka, Martin Kratochvíl a Jana Klusáčková vytvořili na celý týden dvě skupiny. Tu první tvořili plavci ze skupiny Výběr a TM1 a pod taktovku si je vzal Honzík Kupka s Martinem Kratochvílem. Druhou skupinu tvořili nejmladší plavci sportovního střediska ze skupiny TM2 a TM3 a na povel je měla trenérka Jana Klusáčková, které pomáhal zajistit program Jiří Vysoudil.

Skupina Honzy Kupky a Martina Kratochvíla absolvovala každý den běžkařskou túru po kopcích centrálních Krkonoš, když každé ráno se startovalo v 8:30 (7:30 snídaně) a do 13:00 jsme se vždy měli za úkol vrátit na oběd. Ačkoliv sněhu v průběhu týdne následkem oblevy (přes den až 5°C nad nulou) značně ubývalo, v partiích nad 1000 metrů nad mořem jsme bílý povrch stále nacházeli. Odměnou nám bylo pěkné počasí, kdy jsme si převážně užívali slunečné dni. Popravdě řečeno leden v Krkonoších bez kulicha a rukavic na lyžích jsme již dlouho nezažili a i místní pamětníci říkali, že takto málo sněhu zde v počátku nového roku bývá pramálokdy. Odpolední program byl již volnější. Ten, kdo toho měl za dopoledne málo na běžkách, se mohl odpoledne ještě vydat na kratší okruh, ostatní se věnovali zimním radovánkám (sáňkování, stavění sněhuláka) či pasivní regeneraci v sauně a whirpoolce na hotelu Oddech. Párkrát jsme pěšky vyrazili také na horké maliny či na horkou čokoládu na Kolínskou či Lesní boudu. Večer jsme hráli společenské hry, přičemž nejvíce letěly karty. Celkem má tato skupina ujeto na běžkách přes 150 km! 🙂

Skupina Jany Klusáčkové a Jirky Vysoudila strávila dopoledne vždy na sjezdovce a děti zdokonalovaly své dovednosi na lyžích. Teritoriem se jim staly sjezdovky Smrk, Javor a Zahrádky. Po obědě se vydala celá skupina vždy na běžky a dle výkonnosti děti absolvovaly 15 až 20 kilometrů v čím dál se zrychlujícím tempu. Ve čtvrtek dokonce Tonda Procházka a Honzík Klusáček absolvovali běžkařský výšlap s první skupinou na Sněžku. Navačer věnovaly děti svůj čas pravidelně také školním povinnostem.

Denní běžkařské trasy:

1. den neděle, 12. 1. výšlap z Janských Lázní na Lučiny

První túra nás čekala v sobotu odpoledne od autobusu z Janských Lázní nahoru k Husově boudě.
Hofmannovy boudy → Zrcadlovky → Luční svážnice → Kolínská bouda → Oddech → Husova bouda. Celkem 8 km.

2. den pondělí, 13. 1. po magistrále na Klínovku

Husova bouda → Hrnčířské boudy → Plynovod → Vodovodní cesta → Kotel → Lahrovy boudy → Friesovy boudy → Klínovka → Světlý vrch (1314 metrů) → Zadní Rennerovky → Přední Rennerovky → Lahrovy boudy → Kotel → Vodovodní cesta → Plynovod → Svornost → Husova bouda. Celkem 24 km.

3. den úterý, 14. 1. okruh Světlé hory

Husova bouda → Oddech → Kolínská bouda → Václavák → Thámova paseka → Thámovy boudy → Vlašské boudy  → Signál (1164 metrů) → Krausovy boudy → Nad Modrými kameny → Pardubické boudy → Černá hora (1299 metrů) → malý okruh Černé hory → Luční svážnice → Kolínská bouda → Oddech → Husova bouda. Celkem 22 km.

Odpoledne se potom ještě užší výběr vydal na malý okruh kolem Černé hory, celkem 15 km.

4. den středa, 15. 1. přes Liščí horu k Boudě Na Pláni

Husova bouda → Svornost → Lyžařská bouda → Liščí hora (1363 metrů) → Chalupa Na Rozcestí → zimní cestou nad Klínovkou → Třetí cesta → Skiareál Svatý Petr, horní stanice lanovky na Pláni (1175 metrů) → Bouda Na Pláni → Klínovka → Světlý vrch (1314 metrů) → Zadní Rennerovky → Grohmanova bouda → Spořitelna → Kotel → Vodovodní cesta → Plynovod → Svornost → Husova bouda. Celkem 25 km.

5. den čtvrtek, 16. 1. přes Luční boudu na Sněžku

Husova bouda → Svornost → Lyžařská bouda → Liščí hora (1363 metrů) → Chalupa Na Rozcestí → Výrovka → Luční bouda → Jantarová cesta → Równia pod Sněžkou → Obří sedlo, Dom Slaski /zde se většina výpravy vydala pěšky na vrchol Sněžky/ → Równia pod Sněžkou → Jantarová cesta → Luční bouda → Výrovka → Chalupa Na Rozcestí → Dvorská bouda → Zadní Rennerovky → Grohmanova bouda → Spořitelna → Kotel → Vodovodní cesta → Plynovod → Svornost → Husova bouda. Celkem 26 km.

6. den pátek, 17. 1. okruh nad Špindlerovým Mlýnem

Husova bouda → Svornost → Plynovod → Vodovodní cesta → Kotel → Spořitelna → Grohmanova bouda → Zadní Rennerovky → Dvorská bouda → Chalupa Na Rozcestí → zimní cestou nad Klínovkou → Třetí cesta → Skiareál Svatý Petr, horní stanice lanovky na Pláni (1175 metrů) → Bouda Na Pláni → Kopřivník (1046 metrů) → Krásná Pláň → Klínovka → Světlý vrch (1314 metrů) → Zadní Rennerovky → Grohmanova bouda → Spořitelna → Kotel → Vodovodní cesta → Plynovod → Svornost → Husova bouda. Celkem 28 km.

Cestou ráno zlomil lyži Jonáš Rob, kterého lehce podezříváme z toho, že ji večer úmyslně nařízl, aby ráno nemusel 🙂 Takže ho čekala cesta pěšky zpátky na hotel.

7. den sobota, 18. 1. štafetové běhy okolo Lesní boudy

Poslední den jsme vytvořili tříčlenné týmy a jeli jsme štafetové závody. Následně jsme se jeli ještě protáhnout po Vodovodní cestě na Kotel a zpátky.

 

 

 

Přejít nahoru