45.ročník Kroufkova memoriálu

Na Sečské přehradě se uskutečnil již 45. ročník Memoriálu Miroslava Kroufka v dálkovém plavání. Prezentovalo se celkem 36 oddílů a 167 plavců. Teplota vody měla krásných 24,4°C, celý závod provázelo slunečné počasí a tak si všichni pochvalovali ideální podmínky.
Hlavním závodem byl již tradičně závod na 10 km. Na startu tentokrát chyběli obhájci z loňského roku, kteří „dali přednost“ závodům evropského poháru v Barceloně. 16 žen a 23 mužů bojovalo o věčně putovní pohár. Premiérovým vítězem se stal Tadeáš Neliba z Lokomotivy Beroun (2:13,32,6) těsně před Pavlínou Soukupovou ze Slavie Plzeň (2:13:40,6). Jediným z našich plavců byl a nejlépe se umístil nestor Petr Matěna, který v čase 2:35,23,1 doplaval na 10. místě. Na 5 km muži si v premiérové startu a hned pro vítězství doplaval domácí Jiří Chalupník (1:05:08,8) před Michalem Lhotkou (AŠMB) za 1:08:10,1, třetí skončil Marek Stodola (PkPar – 1:10,07,3). Na 5. místě byl klasifikován další premiant v červenobílých barvách Matěj Holický (1:11,39,9), Jiří Beneš doplaval 8. (1:18,45,8), Zbyněk Melichar skončil 17. Na stejné trati si pro premiérové vítězství doplavala další domácí „vytrvalkyně“ Áďa Vavřinová (1:08:58,9), Kristýna Jurčíková doplavala „bramborová“ (1:13:27,2), vítězka ČP v zimním plavání Renata Nováková osmá (1:19:13,4) a na 15.místě byla v cíli klasifikována Jana Řezníčková (1:32:47,5). I na trati 3 km si pro vítězství doplavali domácí plavci – v mužích zvítězil Max Havlena (38:58,9), Jiří Juška (58:28,2) skončil pátý, v ženách pak zvítězila Tereza Čejková (44:32,7). Další premiéru si odbyla Anička Linhartová na stejné trati v kategorii starších žaček, kdy doplavala pátá v čase 48:04,9. Na nejkratší trati 1 km doplavala Pavlína Čejková druhá (18:44,1), Dana Houfová čtvrtá (22:48,4) a Jan Pecina třetí (14:44,0).
Ze zajímavosti dnešních závodů byla účast pětinásobného vítěze Kroufkova memoriálu Michala Vymazala z University Brno, který letos startoval na trati 3 km (4. – 53:01,4) a Michala Špačka (UnBr), který vyhrál Memoriál celkem třikrát, letos plaval 5 km (6. – 1:12:54,1).
Český pohár pokračuje zítra 45.ročníkem Garoma+ a Memoriálem Michala Šindeláře na Brněnské přehradě.
Na Seči potěšila nebývalá účast našich plavců. Kromě tradičních tváří – Petr Matěna, Jirka Juška, Jana Řezníčková – si „venkovní vodu“ vyzkoušeli i úspěšní bazénoví plavci, kterým o minulém víkendu v Českých Budějovicích skončila sezóna. A tak se do „temné“ vody s vervou pustili a nevedli si vůbec špatně. Tak kdybyste chtěli pokračovat, tak program je následující:
20.-21.7. Slezský pohár v Opavě
27.-28.7. Maraton Lipno v Dolních Vltavicích
2.-4.8. Mistrovství Evropy juniorů v Račicích vás míjí, ale po skončení se 4.8. plave Český pohár pod názvem FINA World Aquatics Day 2019