Pět medailí zůstalo doma

Nezvykle brzo začala sezóna dálkového plavání Zimním mistrovstvím ČR žactva, dorostu a dospělých, které v neděli hostil pardubický 50-ti metrový bazén. Na startu se objevilo 134 plavců z 23 oddílů ČR.
V dopoledních rozplavbách se rozdávaly medaile v žákovských kategoriích. Mladší žáci plavali trať 3 km. V kategorii ročníku 2003 sice startoval Jan Teplý, který dosáhl nejlepšího času 47:15,2, ale protože nesplnil kvalifikační podmínky, startoval pouze mimo soutěž. A tak si pardubičtí plavci museli počkat až na kategorii staršího žactva, ve kterém se bojovalo už na trati 5 km. V ročníku 2001 si pro zlato doplaval Vojislav Štěrba, který vybojoval zlato za čas 1:06:57,5, na šestém místě pak doplaval Josef Knotek (1:26:02,8). Ve stejné kategorii žaček doplavala Kateřina Avramová čtvrtá (1:15:25,8). V kategorii 14-ti letých pak Lukáš Balcar skončil pátý (1:08,16,2). Medailové žně nám pak přinesla kategorie žaček, kde si pro zlato systémem start-cíl doplavala výborným časem Hana Fousková (1:08:54,1), která celý závod úspěšně odrážela ataky brněnské Hruškové, a pro bronz si skvělým finišem pak dojela Adéla Vavřinová (1:09:27,1).
V nejrychlejší rozplavbě žen se představily hned čtyři pardubické plavkyně. Lenka Štěrbová do mety 2 km držela krok se Silvií Rybářovou, která ji však ujela a na Lenku zbyl jen boj o druhé místo s Bárou Pickovou. Silva si pohodlně doplavala pro vítězství a poprvé ve své kariéře pokořila hranici jedné hodiny. Lenka Štěrbová zhruba kilometr před cílem nasadila k dlouhému finiši a doplavala si pro stříbrnou medaili časem 1:01:08,8. V kategorii starších dorostenek si pak pro zlato doplavala Pavlína Kubátová (1:05:39,6), Renata Nováková skončila sedmá (1:13:55,7). O kategorii níže nevděčné čtvrté místo vybojovala Pavla Avramová (1:05:15,3), šestá skončila Michaela Štěrbová (1:06:22,1). O český rekord v kategorii 40-44 let se zasloužila domácí Lenka Štěrbová st., která zaplavala čas 1:15:35,9.
V soutěži mužů svedli boj o prvenství Jan Micka (USK) a Jan Pošmourný (KomBr). Ještě padesát metrů před cílem nebylo jasno, kdo získá titul. Ten nakonec pro sebe rozhodl drtivým finišem český rekordman Jan Micka. Poslední medailová šance pro domácí plavce byl start Dana Čabana v kategorii mladšího dorostu, ale ke kýžené medaili mu chybělo 1,2 s a stejně jako Kateřina Avramová získal „bramborovou“ medaili. První desítku uzavřel Josef Jurica (1:05:44,0). I na 5 km mužů padl český rekord – v kategorii 50-54 let domácí nestor Petr Matěna dohmátl v čase 1:08:53,1.