203 plavců na maratónu

V sobotu se na Sečské přehradě uskutečnilo další kolo Českého poháru v dálkovém plavání. Na již 38.ročníku Memoriálu Miroslava Kroufka se sjelo přes 200 vyznavačů tohoto sportu z 28 oddílů Čech a Slovenska. Tento závod byl i prvním kolem letošního Tour de OWS, který pokračuje ve středu dalším závodem v Plzni.
Jako první se na start postavilo mladší žactvo v závodě na 1000 m. Radost zůstala doma a pro prvenství si v kategorii žactva doplaval Jan Čejka a v kategorii žaček Adéla Vavřinová (oba SCPAP). Hned po nich odstartovalo 110 plavců k závodu na 3 km. V soutěži mužů (39 startujících) si pro prvenství doplaval Jan Kútnik z Komety Brno před svým oddílovým kolegou Lukášem Gráblem a krnovským Danielem Florou. Nejlepším z pardubických plavců byl na 9.místě Martin Hartl. V kategorii žen (26) zvítězila Anna Tlamková z Minervy Boskovice, druhá doplavala Anna Dragolovová a třetí skončila Ema Lámová (obě Kometa). Pardubická Lenka Štěrbová st. doplavala na výborném pátém místě. V kategorii mladších žáků vyhrál její syn Vojislav Štěrba (SCPAP), druhý pak skončil jeho oddílový kamarád Lukáš Balcar. Mladší žákyně vyhrála Alena Rumlová (RPl), naše Nela Zápotocká skončila šestá. Starší žáky vyhrál Tomáš Kozubek (Boh) a pro naše barvy vybojoval osmé místo Josef Jurica. Starší žačky vyhrála Michaela Štěrbová a pátá doplavala Pavla Avramová.
V hlavním závodě na 10 km bylo na startu 42 mužů a 31 žen. Od startu se drželi vepředu všichni favorité, ale postupem času se pole začalo trhat a dopředu vyrazil překvapivě Karel Baloun (Kometa), který si vypracoval až 80 m náskok. V posledním kole mu však zača-li docházet síly a zezadu začal útočit čtyřnásobný vítěz Rosťa Vítek, který svého oddílového kolegu 200 m před cílem dojel a doplaval si tak pro páté vítězství v čase 1:53:49,9. Triumf plavců Komety dovršil třetím místem Vít Ingeduld a čtvrtý skončil Jan Pošmourný. Nejlepší z domácích plavců byl na 16.místě Petr Matěna, který na vítěze ztratil půl hodiny. I v soutěži žen si pro prvenství doplavala brněnská plavkyně – Silvie Rybářová za 2:01:41,4, která za sebou nechala jednu minutu domácí Lenku Štěrbovou a třetí s odstupem pěti minut doplavala Magda Okur-ková, vedoucí žena Českého poháru. Opět skvělý výkon předvedla naše talentovaná Renata Nováková, která doplavala 17., ale v kategorii mladších dorostenek skončila sedmá.