20. ročník Zimního mistrovství ČR v dálkovém plavání

Nepočetná, ale medailově úspěšná byla výprava pardubických plavců na jubilejním 20. ročníku sobotního zimního mistrovství ČR v dálkovém plavání. Pětičlenná reprezentace závodníků SCPA Pardubice získala zásluhou sester Lenky a Michaely Štěrbových a Pavly Avramové tři medaile, neztratila se ani trojice zástupců dalšího pardubického klubu KVS.

Po mnoha letech, kdy zimní republikové mistrovství dálkových plavců tradičně hostilo město perníku, se soutěž z důvodu rekonstrukce pardubického plaveckého areálu přesunula do pražského Podolí. Specifický závod kombinuje prvky dálkového a bazénového plavání. Soutěž se na vytrvalecké vzdálenosti 5 kilometrů pro seniory, dorost a starší žactvo a 3 kilometry pro mladší žactvo, odehrávající se však v prostředí krytého bazénu, přivádí na start specialisty na plavání v otevřených vodách, například přemožitele kanálu La Manche Lenku Štěrbovou a Rostislava Vítka, ale i bazénové „rychlíky“ jako trutnovskou hvězdu Martinu Elhenickou nebo českého rekordmana na 100 metrů volný způsob Martina Vernera.

Jediný pardubický zástupce v kategorii mužů Petr Matěna se těšil primátu bezkonkurenčně nejstaršího účastníka mistrovství. Letos 49 letý (!) ostřílený vytrvalec se v konkurenci o více než generaci mladších soupeřů neztratil a časem 1:11:22 hod uzavřel třetí desítku absolutního pořadí na 5 km. Šestnáctiletá Lenka Štěrbová patří k absolutní české špičce v závodech na otevřených vodách, ale pětikilometrový závod v bazénu se jí v předcházejících ročnících příliš nedařil. Tentokrát však zúročila rostoucí formu a osobním rekordem zaplavaným na padesátimetrovém bazénu 1:03:33 hod získala bronzovou medaili v silně obsazené soutěži starších dorostenek. „Před první pět dorostenek se prosadila jen jediná žena startující v kategorii seniorek, účastnice loňského mistrovství Evropy Silvie Rybářová“, zdůraznil pardubický trenér Tomáš Neterda.

Dvojice reprezentantek SC PAP opanovala závod na 3 kilometry mladšího žactva. Michaela Štěrbová potvrdila pozici největší favoritky a zvítězila stylem start-cíl v čase 0:40:50 hod. Mladší ze sester Štěrbových si vedle zisku zlaté medaile rovněž vytkla za cíl překonání dvanáct let starého českého rekordu 0:40:03 hod, ale už po prvním kilometru bylo jasné, že v sólo-závodu bez rovnocenné soupeřky neudrží požadované tempo, a rekordní sen se rozplynul. Zato Pavla Avramová, druhá z mladičkých svěřenkyň trenérky Lenky Zemanové, se musela celý závod rvát o každý decimetr s českobudějovickou Annou-Marií Benešovou. Odměnou za nezměrnou bojovnost jí byla stříbrná medaile a zlepšení osobního rekordu o jeden a půl minuty (!) na 0:40:32 hod. Výborně si vedla i sprinterka Adéla Teclová z KVS Pardubice, která při premiérovém startu na tříkilometrové trati dosáhla času 0:44:36 hod a obsadila páté místo.

V kategorii starších žákyň na 5 km zaplavala Renata Nováková (SC PAP) kvalitní čas 1:16:04 hod, který však v mimořádně nabité konkurenci stačil jen na desátou příčku. Mezi staršími žáky zvládl Filip Vyskočil z KVS Pardubice pět kilometrů za 1:13:10 hod a nepopulárním čtvrtým místem zůstal těsně pod stupni vítězů. Jeho oddílový kolega Daniel Čaban dohmátl ve stejné kategorii časem 1:18:00 hod jako sedmý.