Dvakrát zlatá Lenka

Čtyři starty na mistrovství ČR v dálkovém plavání a čtyři vítězství, to se dosud během jednoho roku nikomu nepodařilo. Až letos…Lenka Štěrbová z oddílu SC PA Pardubice a Matěj Kozubek z Bohemians přijeli na víkendové MČR do Račic jako vítězové „bazénové“ pětky z dubnového mistrovství republiky v Podolí a desítky z červnového šampionátu na Seči, aby se pokusili získat dva zbývající tituly: 5 km a 20 km na otevřené vodě. Podařilo se, oba kolegové z tréninkové skupiny reprezentačního kormidelníka Jana Srba v sobotním vyrovnaném závodě na pět kilometrů dokázali razantním zrychlením v cílovém koridoru těsně porazit své největší soupeře – Lenka Alenu Benešovou a Matěj Jana Micku. V nedělním královském maratonu na 20 kilometrů pak oba suverénně potvrdili pozici českých jedniček, když konkurenci odsoudili do role komparzistů. Pro pardubickou Lenku Štěrbovou byl titul na 20 km celkově již sedmým, žádná jiná žena nedokázala posbírat tolik vítězství na nejdelší trati. Současně „Eňa“ definitivně rozhodla o svém rekordním sedmém vítězství v celosezónní soutěži o Český pohár, pokud by se sčítala rodinná vítězství, pak jich společně se svoji matkou Lenkou Štěrbovou starší mají už kulatých deset.

S nemalou dávkou nostalgie je však třeba přiznat, že s výjimkou Lenky Štěrbové byly pardubické barvy v celé letošní sezóně a zejména při nejdůležitější soutěži roku vidět výrazně méně než jsme bývali zvyklí. Ano, měli jsme trochu smůlu, Míšu Štěrbovou, adeptku na medaili v pětikilometrovém závodě, nepustil na start stále ještě nedoléčený kotník zraněný při srpnovém MEJ v Marseille, pravidelná účastnice 20 km závodu Pavla Avramová se až v neděli vracela z jazykového kurzu v Anglii, odchovanec našeho klubu Vojko Štěrba sice zářil, ale v zelených barvách Bohemians, nezlomný bojovník Pepa Jurica už soutěžní plavky pověsil na hřebík a ve stejném termínu vybojoval čtvrtou příčku na triatlonistickém MČR dorostu. Nicméně…kde je nová generace? Ano, nikde…Výsledkem je až šestá příčka v soutěži družstev, jeden z nejhorších výsledků pardubického dálkového plavání posledních téměř čtyř desetiletí…

Abychom byli spravedliví, pár posledních mohykánů se v Račicích přeci jen docela úspěšně postavilo na start. Letošní maturant Dan Čaban skončil v sobotní mistrovské pětce na 19. místě, v nedělním rámcovém závodě na 10 km dohmátnul dokonce druhý. Petr Matěna beze zbytku využil tréninkové objemy naplavané v přípravě na srpnové MS masters v Maďarsku a skončil absolutně 25. na mistrovské pětce, kde současně suverénně opanoval kategorii na 55 let, přičemž jeho čas 1:13:28 by stačil na prvenství i ve všech mladších kategoriích až do 40 let! V nedělní desítce skončil Petr sedmý, desátý doplaval Aleš Rucký. Výsledkový výčet plavců SC PAP doplnili bratři Josef a Jan Knotkovi 48., respektive 53. místem na 5 km, Josef přidal ještě 18. příčku na 10 km.