Lenka do Prahy pro zlato i pro limit

      Praha-Podolí (článek zpracoval Michal Štěrba)    

      Jazykovou příručku „Maďarsky snadno a rychle“ už začíná shánět Lenka „Eňa“ Štěrbová. Pardubická dálková plavkyně vyhrála nedělní závod na 5 kilometrů na mistrovství republiky v Praze-Podolí a časem 59:41,4 splnila kvalifikační limit pro účast na mistrovství světa FINA, které se bude v červenci konat na jezeře Balaton. Pro definitivní nominaci bude ještě potřeba uspět v červnovém nominačních závodě na Seči, na otevřené vodě si ale Eňa věří ještě více než v bazénu.

  V pořadí 26. Zimní mistrovství ČR v dálkovém plavání (připomeňme si, že to úplně první se uskutečnilo v roce 1992 v pardubické padesátce) uspořádal v neděli 2.dubna klub Bohemians Praha. Mladší žáci plavali 3 km, starší žáci, kadeti (nová kategorie, ročníky 2002 a 2003), mladší dorost, starší dorost a dospělí 5 km. Vedle medailí a bodů do soutěže jednotlivců v Českém poháru se bojovalo i o splnění limitů pro účast na MS v Maďarsku a MEJ v Marseille. Vítězství mezi muži a splnění limitu pro MS slavil plavec Bomemians Matěj Kozubek, stříbro patří Jiřímu Landsmanovi z USK Praha, pro bronz dohmátnul Vít Ingeduld z Komety Brno, oba mají rovněž limit pro 10 a 25 km na Balatonu.  
             Mezi ženami se od prvních metrů od zbytku startovního pole oddělila dvojice největších favoritek Lenka Štěrbová z SCPA Pardubice a Alena Benešová z USK Praha. Rameno na rameni plavaly první tři čtvrtiny závodu a jejich mezičasy – mimo jiné 400 m za 4:38, 800 m za 9:18 a 1.500 m za 17:34 – dávaly tušit, že padne magická hodinová hranice. Na metě 3,5 km si Eňa vzpomněla na motto největšího českého atleta Emila Zátopka „Když jsem nemohl, tak jsem přidal“, a zkusila trhák. Během další čtyřstovky získala náskok 6 sekund a bylo rozhodnuto. Euforie vykonala své a Eňa jako první Pardubák historie dohmátla 5 km na padesátimetrovém bazénu pod jednu hodinu! Pohled do zaprášených statistik rovněž informuje, že v celé historii českého dálkového plavání rychleji než 59:41,4 plavala jen jedna žena, čtyřnásobná olympionička Jana Pechanová.  Alena „Ája“ Benešová byla za stříbro trochu zklamaná, brala ale zlato mezi staršími dorostenkami a rovněž limit jak pro MS na Balatonu, tak pro MEJ v Marsaille. Veliké překvapení závodu, nenápadná, ale na důležitý závod skvěle připravená Petra Hauerová z VŠ Plzeň získala bronz v ženách. A jak si vedli další reprezentanti SCPAP? Na zástupce klubu, kde jsou tréninky zaměřeny spíše na kratší a střední tratě, velmi solidně. Petr Bareš doplaval mezi kadety pátý v osobním rekordu 1:12:19,1, Míša Štěrbová vyplavala mezi staršími dorostenkami bronz za čas 1:02:50,1 a dvacetisekundové manko na limit pro MEJ v Marsaille určitě stáhne při květnovém kontrolním závodu reprezentace. Pavla Avramová neměla v neděli svůj den, ale páté  místo v soutěži starších dorostenek a čas 1:05:06,4 rozhodně nejsou špatné. Dan Čaban po měsících matných výkonů na kratších tratích opět dokázal, že dlouhá tempa jsou jeho síla a domů si veze 7.místo mezi staršími dorostenci a především kvalitní OR na dlouhém bazénu 1:01:00,1. Mimochodem, juniorský slovenský reprezentant Marek Pavuk, který dohmátl desetinku před Danem, se tímto výkonem nominoval na MEJ… 

Vysledky M-ČR Praha