Honza v Řecku dvakrát pátý

Juniorský reprezentant Jan Čejka (2001) se společeně se svým trenérem Martinem Kratochvílem během uplynulého víkendu 8. a 9. dubna zúčastnil multiutkání mladších dorostenců. Letos byly za pořadatele mítinku vybrány řecké Atény, kolébka evropské kultury. Závodů se zúčastnilo z původních dvanácti nominovaných zemí pouze jedenáct (Bulharsko, ČR, Finsko, Izrael, Kypr, Polsko, Rakousko, Řecko, Švýcarsko, Turecko a Ukrajina). Brazílie se z finačních důvodů nakonec do Řecka nevydala. Plavec našeho oddílu, Honza Čejka, byl pověřen dvěma individuálními starty na 100 a 200 metrů znak, ve kterých obsadil shodně 5. místo.

Výprava českých juniorských reprezentantů odlétala z ruzyňského Letiště Václava Havla ve čtvrtek 6. dubna ve 13 hodin. Na akci bylo vybráno celkem 10 plavců (6 chlapců, 4 dívky) – Jan Čejka (SCPAP), Adam Hlobeň (TJZn), Vojtěch Janeček (ÚAPS), Josef Kratochvíl (PKNJ), Sebastian Luňák (USK), Roman Procházka (SjBr), Bára Matošková (SPKLi), Lydie Štěpánková (SpSHK), Veronika Tondrová (AŠMB) a Lucie Zubalíková (KomBr). Ubytován byl náš tým v hotelu London na pobřeží Středozemního moře, autobusem 40 minut cesty od bazénu. Zatímco luxusní hotel s ještě luxusnější plnou penzí formou švédských stolů byl pro nás milým překvapením, tak naopak bazén a jeho útroby zůstaly daleko za očekáváním. Železná plechová konstrukce podobná zimnímu stadiónu v Olomouci s velkým hledištěm a malým vyplavávacím bazénkem. Navíc všude nehorázná špína, která by z hlediska hygienických norem v Česku určitě neprošla.

Nicméně se potvrdilo pravidlo, že čím horší podmínky, tím lepší výkony 🙂 Z celkem 30 startů čeští plavci vybojovali 22 osobních rekordů. Veronika Tondrová (200 VZ) a Bára Matošková (100 Z) zaplavaly limit na EYOF. Jako třešnička na dortu potom byla zlatá medaile na 100 metrů prsa hradecké plavkyně Lydie Štěpánkové, která časem 1:12,62 rovněž potvrdila svůj 14 dní starý limit na EYOF. A jak si vedl Honza Čejka? V sobotu dopledne na něj čekal 200 znak, kde v osobním rekordu 2:08,94 obsadil 5. místo a zároveň splnil limit pro zařazení do reprezentačního družstva starších juniorů na příští sezónu. K limitu na EYOF nám přece jenom ještě něco chybělo (2:07,00), ale vzhledem k zdravotním problémům s vyvrknutým kotníkem, které Honzu již měsíc v tréninku dost značně omezují, je to kvalitní čas. Jenom pro představu – čas 2:07,00 znamená na Evropských hrách mládeže finále A 🙂

Na konci sobotního dopoledního půldnu na Honzu čekal ještě první úsek ve štafetě 4×100 polohově. Zde se blýskl dalším osobním rekoredem v hodnotě 59,51, předával na 5. pozici a toto umístění česká chlapecká štafeta ve složení Čejka-Janeček-Luňák-Procházka uhájila až do cíle.

Sobotní odpoledne potom měl Honza volné, aby nabral síly na nedělní program. V něm se nejprve dopoledne představil na 100 metrů znak, kde vylepšeným osobním rekordem 59,13 obsadil opět 5. místo. I v této Honzově hlavní disciplíně jsme limit na EYOF ještě zatím nezdolali (58,66), ale alespoň jsme se mu dost výrazně přiblížili. Odpoledne si Honza potom mimo soutěž vylepšil týden starý osobní rekord z Jarní ceny Prahy na 200 metrů polohově. Časem 2:12,11 by v soutěži skončil na 7. místě.

Česká výprava se domů vrátila v pondělí 10. dubna navečer v celkovém součtu bodů na 7. místě, přičemž v soutěži juniorů obsadila 5. místo a v soutěži juniorek 8. místo. Suverenně  nejlepším státem na tomto mítinku byl Izrael, který letos bude pořádat ME juniorů, kam se z našeho klubu má velkou šanci dostat Adéla Vavřinová.

Celkové výsledky jsou dostupné na: http://koe.org.gr/article/multinations-youth-swimming-meet-8-9-april-2017-athens-greece

zleva nahoře: Adam Hlobeň, Roman Procházka, Sebastina Luňák, Josef Kratochvíl, Vojtěch Janeček, Jan Čejka, asistent trenéra Martin Kratochvíl, zleva dole: hlavní trenér Libor Kohut, Veronika Tondrová, Lydie Štěpánková, Lucie Zubalíková a Bára Matošková.